שתף קטע נבחר

המשטרה בבג"ץ: ליברמן ממשיך לבצע עבירות

בדיון בעתירת יו"ר ישראל ביתנו על התמשכות החקירות, אמר נציג המשטרה שהעבירות ממשיכות להתבצע, לפי החשד. סגנו של מזוז רמז ששר החוץ המיועד ייחקר אחרי הרכבת קואליציה, אך השופטים התרעמו: "איך התיק פתוח משנת 2000?!"

האם מי שאמור להתמנות לשר החוץ  בממשלת נתניהו שתקום בקרוב, ממשיך לבצע גם בימים אלה עבירות פליליות? לגרסת משטרת ישראל - ממש כך נוהג אביגדור ליברמן.

 

במהלך דיון בבג"ץ בעתירה שהגיש יו"ר ישראל ביתנו נגד התמשכות ההליכים המשטרתיים נגדו, אמר היום (ב') נציג המשטרה, רב-פקד אסף ולפיש מהיחידה הארצית לחקירות הונאה, כי החקירה מתייחסת לעבירות המבוצעות "עד עצם היום הזה".

 

ומה לגבי הצעדים הבאים בחקירה? עוזרו הבכיר של היועץ המשפטי לממשלה, עורך הדין רז נזרי, אמר: "חקירתו של ליברמן תהיה בזמן הקרוב ביותר.

 ההערכה היא כי אנו נמצאים בסוף החקירה. אם לא יהיו התפתחויות לא צפויות, אזי סיום החקירה יהיה לא רחוק מחקירתו של ליברמן". נזרי אף רמז כי החקירה תתבצע בסיום המגעים הקואליציוניים.

 

במהלך הדיון טען עורך דינו של ליברמן, עו"ד ירון קוסטליץ', כי הנזק שנגרם לליברמן בהתמשכות התהליכים נגדו הינו נזק עצום, ואינו ניתן לתיקון. לדבריו, למרות תגובת היועמ"ש כי המשטרה פועלת באופן מהיר, הרי שהוא לא רוצה להעלות על הדעת מה פירושה של חקירה איטית. "לא היה כדבר הזה בתולדות מדינת ישראל כדוגמה לחקירה ארוכה", טען. הוא פירט את שרשרת האירועים משנת 1996, אז לדבריו הפך ליברמן ל"יעד של אגף החקירות".

 

השופטת לפרקליטות: דרושים הסברים

במילים פחות חריפות, אך נוקבות, מתחו גם השופטים ביקורת על התמשכות ההליכים. השופטת אילה פרוקצ'יה הזכירה הנחיה מיוחדת ליועץ המשפטי להעניק עדיפות לחקירת עובדי ציבור. "איך זה שמשנת 2000 יש תיק חקירה פתוח? איך זה מתיישב?" תמהה.

 

השופטת דרשה הסברים מדנה בריסקמן, נציגת הפרקליטות: "אחרי שנה שתיק חקירה נמצא במשטרה הוא חייב דיווח, כי אז צריך לקבל החלטה. פה מדובר על שש שנים שאפילו בסופן לא התקבלה החלטה. איך זה מתיישב עם אמות המידה שלכם?".

 

נציג המשטרה ולפיש אמר כי חוקרי היחידה "עושים לילות כימים בתיק הזה", וציין שראש האגף הקצה את מירב המשאבים לצורך קידום החקירה. "נשוא החקירה אמנם מתפרש על פני עשור שנים, אולם החקירה מתייחסת לא רק לעבירות בשנת 2001 אלא לעבירות המתקיימות עד עצם היום הזה", הדגיש.

 

בסיום הדיון קבעו השופטים כי המדינה תגיש בתוך 60 יום הודעת עדכון על מצב החקירה וככל שניתן על המועד הצפוי לקבלת החלטה. אחר-כך, יהיו לליברמן עשרה ימים להגיב לאותו עדכון, ואז יוחלט על המשך העתירה.

 

ליברמן חשוד בקבלת כספים באופן בלתי חוקי מאיל ההון מרטין שלאף, וגם דרך חברת ייעוץ שבה עבדה בתו מיכל. לפי החשד, כסף הועבר אליו

 דרך חשבונות פיקטיביים הרשומים בקפריסין, מבלי שדיווח עליהם. חוקרי המשטרה דורשים ממנו לספק הסבר על הכספים הללו, ששימשו לפי החשד למימון קמפיין הבחירות הקודם של מפלגתו.

 

נגד ליברמן מתנהלת במקביל זה כמה שנים חקירה בעקבות דו"ח מבקר המדינה משנת 2000, ממנו עלה חשד לאי-סדרים כספיים במפלגה. לאחרונה נעצרו ושוחררו כמה ממקורביו של ליברמן, בהם פרקליטו, עו"ד יואב מני. גם מיכל ליברמן עוכבה לחקירה מספר פעמים. במשטרה הסבירו את העיתוי - סמוך לבחירות - ואמרו שעיכוב היה פוגע בחקירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ליברמן. העבירות נמשכות?
צילום: AFP
מזוז. ליברמן ייחקר בקרוב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים