שתף קטע נבחר

הליכוד וישראל ביתנו חתמו: ליברמן שר חוץ

בהסכם קואליציוני בן 14 עמודים שנחתם הלילה, נקבע כי בתוך חודשיים תוסדר בחקיקה סוגיית חתונתם של לא יהודים עם לא יהודים. ומה עם שאר הממתינים להינשא? יחכו לוועדה

תתחילו להתרגל לצירוף הבא - שר החוץ, אביגדור ליברמן. הליכוד וישראל ביתנו חתמו הלילה (יום ב') על הסכם קואליציוני. למרות חלוקת התיקים, שני הצדדים השאירו פתח לשינוי וכללו סעיף שבו נאמר כי הם תומכים בממשלת אחדות.

 

בכל הנוגע לחלוקת התיקים נקבע כי אביגדור ליברמן יכהן כשר החוץ, סטס מיסז'ניקוב יהיה שר התיירות, עוזי לנדאו שר התשתיות, סופה לנדבר תכהן כשרת הקליטה ויצחק אהרונוביץ' יהיה השר לביטחון פנים. בנוסף תקבל ישראל ביתנו תפקיד של סגן במשרד החוץ ואת ראשות ועדת החוקה.

 

 

ישראל ביתנו קיבלה כמה מדרישותיה בנושאים אזרחיים. בהסכם, הנפרש על פני 14 עמודים, נקבע בסוגיית ברית הזוגיות כי בתוך חודשיים תוסדר בחקיקה סוגיית חתונת לא יהודים עם לא יהודים בישראל. לאחר מכן, תכונס ועדה שתדון במציאת פיתרון חוקי לשאר הבלתי מחותנים בתוך 15 חודשים. בסוגיית הגיור נקבע כי רבני ערים ומועצות יוכלו לגייר בהסכמה של הרבנות הראשית. המגיירים גם יוכלו להשיא את המגויירים וייקבעו קריטריונים לביטול הגיור.

 

הסיכומים בסוגיות האזרחיות התאפשרו בעקבות פגישה שערך ח"כ דוד רותם אתמול כי הרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר. גם מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, עודכן בפרטים. 

  

ראש צוות המו"מ של הליכוד, ח"כ גדעון סער, אמר בתום הפגישה: "סיכמנו את כל הנושאים, על העקרונות וגם על התפקידים בכנסת ובממשלה. ניהלו משא ומתן תקיף אך ברוח טובה וזה יצר בסיס לשותפות טובה. בהסכם יצויין כי אנו רוצים ממשלת אחדות ואם זה יקרה - יהיו שינויים. אנו לא סוגרים את הדלת בפני אחדות".

 

ראש צוות המו"מ של ישראל ביתנו, ח"כ סטס מיסז'ניקוב, אמר כי הצדדים הגיעו לסיכומים בחמש הסוגיות שנותרו במחלוקת. "התוצאה יפה. ההסכם הקואליציוני משקף את רצון הבוחר והקואליציה תהיה חזקה", אמר. בהתייחס לברית הזוגיות, אמר מיסז'ניקוב: "בכוונתנו להתחיל תוך חודשיים במגעים למציאת פיתרון ללא יהודים ותוך 15 חודשים תוקם ועדה שתטפל בשאר".

 

בעקבות החתימה עם ישראל ביתנו צפוי להתחדש כבר בשעות הבוקר המשא ומתן עם ש"ס. במקביל, מתנהל משא ומתן גם עם הבית היהודי.

 גורמים בליכוד התייחסו למגעים שהתקיימו בימים האחרונים עם קדימה על האפשרות להקים ברגע האחרון ממשלת אחדות ברוטציה ואמרו: "לו בקדימה היו יותר רציניים, ניתן היה להקים ממשלת אחדות. הם לא רציניים בשום מובן".

 

גורמים בכירים בקדימה אמרו עוד קודם לכן כי "לא חלה כל התקדמות ולא חל שום שינוי במגעים בין השתיים". הגורמים הבהירו כי יו"ר קדימה, ציפי לבני, ממתינה עדיין לתשובות מיו"ר הליכוד, בנימין נתניהו. לבני דורשת בין היתר התחייבויות בנושא המדיני ובעניין הרוטציה, ושהממשלה תהיה מבוססת על קדימה והליכוד ותהיה שוויונית בכל ההיבטים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סער. רוצים אחדות
צילום: עופר עמרם
לתיירות. מיסז'ניקוב
צילום: דודו אזולאי
ליברמן. הרבנים עודכנו
צילום: AFP
מומלצים