שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי , שאול גולן

נתניהו בנאום הבכורה: הסכנה הגדולה - הגרעין

ח"כים ואורחים רבים שמעו במשכן הכנסת את נאום ההשבעה של נתניהו, אבל המסר כוון מאות קילומטרים מזרחה מירושלים - לאיראן: "הסכנה הגדולה ביותר לאנושות ולמדינת ישראל היא שמשטר רדיקלי יתחמש בנשק גרעיני". חברי האופוזיציה ושלי יחימוביץ קראו קריאות נגד נתניהו, בעיקר כשהציג את שריו

"לא בצהלת מנצחים אני עומד היום, אלא בתחושת אחריות כבדה. אלה אינם ימים רגילים. אני מבקש את אמונכם בתקופת משברים שלא היו כמותם שנים, בתחושה של כובד ראש ובשעת מבחן". בדברים אלו נכנס הערב (יום ג') בנימין נתניהו לתפקידו כראש הממשלה. לדבריו, "הסכנה הגדולה ביותר לאנושות ולמדינת ישראל היא שמשטר רדיקלי יתחמש בנשק גרעיני".

 

משביעים ממשלה - כל העדכונים:

 

בנאומו בכנסת, אמר כי "ישראל ניצבת בפני שני מבחני ענק: מבחן כלכלי ומבחן ביטחוני. שניהם תולדה של סופות רעמים גדולות המתנהלות סביבנו. מעשינו והכרעותינו יקבעו אם נעבור אותן בשלום". הוא מתח ביקורת על מדינות העולם שלא מגנות את דבריו של נשיא איראן על השמדת ישראל. "הקריאות להשמיד את ישראל מתקבלות במדינות העולם כמעט כדבר בשגרה. העם היהודי למוד לקח ולא יוכל להקל ראש ברודנים מגלומניים המאיימים להשמידו. היום איננו חסרי מגן. יש לנו מדינה, ואנו יודעים כיצד להגן עליה".

 

נתניהו דיבר בשבח האחדות: "אני מאמין שביכולתנו להתגבר על כל מעצור ומיצר, ולכן היתה זו שאיפתי הכנה והמוצהרת לכונן ממשלה שתאחד את כל הכוחות המרכזיים בעם. השקעתי מאמצים רבים ועקביים בעניין הזה. אני שמח שמפלגת העבודה, תנועה עמוקת שורשים ועתירת זכויות בהיסטוריה של הציונות וההתיישבות, קיבלה בסופו של דבר את ההחלטה האחראית והטובה למדינה לשלב ידיים עם תנועת הליכוד ועם שותפינו האחרים". בפתח דבריו, בירך את אביבה שליט, קרנית גולדווסר ואסתר וקסמן, שישבו בקהל.  

 

הוא דיבר גם על המשבר הכלכלי: "למשק הישראלי יתרונות: היוזמה והחדשנות. דווקא היותנו מדינה קטנה הוא יתרון. המשק הישראלי משול לספינת מירוץ קטנה ששטה בין ספינות גדולות". כשדיבר על הנושא הכלכלי נשמעו כמה קריאות ביניים - ולא רק מספסלי האופוזיציה. ח"כ שלי יחימוביץ, ממתנגדי כניסת העבודה לממשלה, קראה לנתניהו: אתה קיצצת. ח"כ דב חנין מחד"ש אמר "בוא נשמע על הקיצוצים שלו". יחימוביץ הוסיפה: "אתה תקצץ שוב". גם חברי כנסת ושרים יוצאים מקדימה הפריעו לנאומו.

 

"אני אקבע ואנווט את האסטרטגיה הכלכלית של מדינת ישראל. הממשלה בראשותי מקבלת על עצמה להגן ככל האפשר על מקומות העובדה, לפתור את משבר האשראי ולשמור על מדיניות מאקרו כלכלית אחראית. אלו אינם יעדים סותרים. בעת הזאת, יותר מתמיד, ניתן את ליבנו למובטלים, לקשישים לחלשים, לנגד עיננו עומד העובד שפוטר ערב פסח. שמטה לחמו נשבר. שפרנסת משפחתו מדירה שינה מעיניו".

 

"לא רוצים לשלוט בעם אחר"

ראש הממשלה הנכנס פנה גם למנהיגי הרשות הפלסטינית: "אם אתם באמת רוצים שלום - אפשר להשיג שלום. נפעל מולם בשלושה מסלולים כלכלי ביטחוני ומדיני להשגת שלום... נתמוך במנגנון ביטחון פלסטיני שילחם בטרור.. איננו רוצים לשלוט בעם אחד ולא בפלסטינים. בהסדר הקבע יהיו בידי הפלסטינים כל הסמכויות לשלוט בעצתם - זולת מה שמאיים על ישראל. כל הניסיונות עד כה לעשות קיצורי דרך הביאו לתוצאה הפוכה: הביאו לטרור מוגבר וליתר שפיכות דמים. אנחנו נלך בדרך מפוכחת, ברוח חיובית מתוך כוונה כנה להביא לקץ הסכסוך".

 

נתניהו הזכיר גם את ארגוני הפשע. "לא ייתכן שהורים בישראל יחששו לשלוח את ילדיהם לבית ספר או לחוף הים... צריך לשים לזה קץ. נחמיר את הענישה כלפי העבריינים. נקדם רפורמות במשטרה ונחזק את המשטרה במלחמתה בפשיעה".

 

הוא הודה לראש הממשלה היוצא, אהוד אולמרט, וסיכם במילים תודה לך. נתניהו התייחס גם לחייל החטוף, גלעד שליט. הוא אמר כי יעשה הכל כדי להחזירו לביתו. ראש הממשלה הנכנס קרא קטע ממכתבו של אחיו, סגן-אלוף יוני נתניהו ז"ל, שנהרג במבצע אנטבה. את נאומו סיים במילים "חג חירות שמח". 


ראש הממשלה הנכנס נואם במליאה (צילום: גיל יוחנן)

 

חברי כנסת מהאופוזיציה מחו על מספר השרים הגבוה, הם ספרו בקול את מספר השרים. נתניהו רמז לממשלת שרון הראשונה - בה כיהנו גם 30 שרים. "אני לא זוכר שקראו את עשרות השרים בממשלת האחדות של שרון וגם באחרות - שהיו רבות שרים - ורבות תפקידים. שכל התפקידים הללו, כל המשרדים הללו, אלה דברים שקמו והוקמו על ידי ממשלות קודמות שחלק לא קטן מכם היו שותפים להם. אני לא זוכר את התופעות שאנו רואים כאן". הוא פנה לריבלין: "ועל כן הבקשה שלי ממך, אדוני היו"ר, שתעמוד על כבוד המעמד וכבוד הכנסת".

  

בהתייחס לקוי היסוד של הממשלה, אמר נתניהו כי "הממשלה תעמיד את נושא העלייה והקליטה בראש מעייניה ותפעל בנחרצות להגברת העלייה מכל מדינות תבל. הממשלה תעמיד את החינוך במרכז סדר העדיפות הלאומי ותפעל לקידום רפורמות במערכת החינוך. היא תשמור על צביונה היהודי של המדינה ומורשת ישראל וכן תכבד את הדתות והמסורות של בני הדתות במדינה בהתאם לערכי מגילת העצמאות".

 

"נעשה גם שינוי יסודי בביטחון הפנים. העם היהודי הוא שהנחיל לעולם את הדיברות 'לא תגנוב' ו'לא תרצח'. על כן הדעת איננה סובלת שכשחזרנו להיות עם חופשי וריבוני בארצנו דווקא אז יצוצו בתוכנו ארגוני רצח וסינדיקטים עבריינים שעוסקים בשוד ברצח ובסחר נשים ונלחמים אלו באלו בכלי נשק".

 

בנוסף, אמר נתניהו כי ממשלתו תפעל לקידום רפורמות ממשליות לשיפור היציבות והמשילות. "ממשלתי תפעל גם להגנה על איכות הסביבה בישראל, לשיפור איכות החיים של תושבי המדינה ולהשתתפות ישראל בתרומה למאמץ הגלובאלי בנושא אקלים וסביבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. בפני שני מבחני ענק
צילום: גיל יוחנן
פרידה חמה מאולמרט
צילום: גיל יוחנן
אופוזיציה לוחמת. לבני
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
אביבה שליט וקרנית גולדווסר נצפו בקהל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים