שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי , שאול גולן

אולמרט נפרד: פער גדול בין ההישגים לביקורת

רה"מ היוצא פרס בנאום הפרידה שלו את עיקרי תקופת כהונתו וציין כי "התיאורים המעוותים של מלחמת לבנון השנייה כתבוסה - חטאו לאמת". הוא החמיא לעמיר פרץ ולדן חלוץ והדגיש כי רק ממשלה שתהיה מוכנה לוויתורים תזכה לאוזן קשבת בינלאומית

ראש הממשלה ה-12 של מדינת ישראל, אהוד אולמרט, נפרד הערב (יום ג') מתפקידו. בנאום הפרידה שלו בכנסת, אמר אולמרט כי קיים "פער בלתי נסבל בין הישגי הממשלה לביקורת עליה". ראש הממשלה היוצא סקר את הישגי ממשלתו, הודה לשריו ולאזרחי המדינה ואיחל הצלחה לראש הממשלה הנכנס, בנימין נתניהו. 

 

משביעים ממשלה - עדכונים אחרונים:

 

"אני מסיים את תפקידי ונפרד מהזירה הפוליטית. אין בי שמץ של מרירות, נרגנות וזעם. אני פורש בגאווה וקומה זקופה בהכרת תודה עמוקה על הזכות שאין למעלה ממנה שניתנה לי להנהיג את מדינת ישראל. לבי מלא אהבה לעם ישראל ולאזרחי ישראל", אמר ראש הממשלה. "אני גאה בהישגי הממשלה והם רבים, ואני מצטער על השגיאות והן לא מעטות. אינני יכול, אלא לומר שמצפוני שקט. פעלתי כמיטב שיקול דעתי, עשיתי זו בדרכי שלי, אך אני חש שהמאזן הכולל של הממשלה הוא חיובי".

 

אולמרט הציג בפני כחברי הכנסת סיכום של תקופת כהונתו: "מלחמת לבנון השנייה היתה המאורע העיקרי של ראשית כהונתי. ועדת וינוגרד פסקה את פסוקה. אינני בא להתווכח עם פסיקתה. תוצאות כל מלחמה נמדדות לאורך זמן. התיאורים המעוותים של המלחמה כתבוסה חטאו לאמת והיו רחוקים מהמציאות".

 

ראש הממשלה היוצא הזכיר כי משנת 2000 ועד קיץ 2006 היו חדירות מחבלים, קטיושות, רצח וחטיפות. "מלחמת לבנון השנייה הרחיקה את חיזבאללה מקו הגבול, החזירה לדרום לבנון את צבא לבנון, הציבה כוח רב-לאומי. אני גאה על ההחלטות שקיבלתי עם שותף הגון וישר דרך שר הביטחון לשעבר, עמיר פרץ, ועם רמטכ"ל צה"ל לשעבר, איש אציל וגיבור ישראל, דן חלוץ".


בפעם האחרונה על הדוכן כראש ממשלה, אולמרט (צילום: גיל יוחנן) 

 

"רק מוכנות לוויתורים, תזכה לאוזן קשבת"

אולמרט התייחס גם למבצע "עופרת יצוקה" ואמר: אין מוסרי מצה"ל בכל צבאות העולם. עשינו מאמצים גדולים כדי להתריע ולהרחיק אוכלוסיה אזרחית מהמקומות המופצצים. צר לנו על כל אזרח שנפגע, זו לא היתה כוונתנו. אני מציע לא להיות נמהרים במסקנות, מוקדם לסכם את הישגי המבצע ברצועת עזה, מה שברור הוא כי הוא היה הכרחי. אני משוכנע כי המבצע יצר את ההתרעה הדרושה לבלימת הברחות הנשק בדרום והעתיד יוכיח זאת".

 

אל מול עיניהם של אביבה ונועם שליט ובני משפחותיהם של חללי צה"ל אלדד רגב ואוהד גולדווסר, בהתייחס אולמרט לפרשת החייל החטוף, גלעד שליט: "פעלתי כל תקופת כהונתי ועד עצם היום הזה כדי להשיב את גלעד למשפחתו.

 הסכמתי להגמיש את עמדת ישראל עד קצה גבול היכולת ואפילו אולי מעבר לכך. אך גם לנו יש קו אדום שמעבר לו הוא יסכן ישראלים רבים ואת האינטרס של ישראל. אני בטוח שהמממשלה החדשה תמשיך בפעולות להביא את גלעד שליט הביתה".

 

אולמרט התייחס בנאומו גם למשא ומתן עם הפלסטינים והמגעים העקיפים עם סוריה: "המשא ומתן שקיימנו עם הפלסטינים לא הבשיל לצערי להסכם חתום, אך הפער אינו בלתי ניתן לגישור ובמאמץ כן משני הצדדים ניתן יהיה להתגבר עליו. במישור הסורי, הדברים הגיעו לסף תחילתו של משא ומתן ישיר, אך ללא מסמך חתום". ראש הממשלה היוצא הוסיף כי "רק ממשלה החותרת לשלום, ממשלה יוזמת ומעלה רעיונות, המוכנה בכנות לוויתורים למען שלום, יש לה אוזן קשבת ותמיכה בינלאומית. רק כך ניתן להגביר את השפעתה של ישראל בנושאים כמו איום האיראני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. נאום אחרון
צילום: ערוץ הכנסת
הממשלה החדשה. נתניהו ועוד 29
צילום: AP
קרנית גולדווסר ואביבה שליט בכנסת
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים