שתף קטע נבחר
צילום: אלכס קולומויסקי , שאול גולן

שלושים מי יודע: פני הממשלה

מיהו השר הכי מבוגר ומי הכי צעירים? כמה מחברי הממשלה החדשה מתגוררים בירושלים וכמה בתל-אביב? לקראת השבעת ממשלת נתניהו השנייה: הכירו את שריה

הוא ביקר את הממשלות השמנות - אבל דווקא כשחזר מהמדבר, הצליח להשוות את השיא הבלתי חסכוני של שלושים בשולחן אחד (ועוד שבעה סגנים, לפני הצטרפות יהדות התורה שאמורה לקבל שני סגנים). שני רמטכ"לים לשעבר, שלושה פרופסורים, שלושה בעלי תואר דוקטור, שתי נשים ושבעה דתיים יכהנו בממשלת נתניהו. שבעה שרים מתגוררים בירושלים, שישה בתל-אביב ושניים בחיפה ובראשון-לציון. שני שרים מתגוררים בתחומי המועצה האזורית גוש עציון. 

 

השר המבוגר ביותר הוא בנימין בן-אליעזר בן ה-73 והצעירים הם גלעד ארדן ואריאל אטיאס - בני 38. ל-11 מחברי הממשלה החדשה זו תהיה הפעם הראשונה בה יכהנו כשרים. שלושה כיהנו בעבר בתפקיד מזכיר הממשלה ואחד מהם מעולם לא נבחר לכנסת. 


 

בן 59, מתגורר בירושלים ובקיסריה, נשוי ואב לשלושה. נבחר לראשונה לכנסת ב-1988, לאחר שקודם לכן כיהן כארבע שנים כשגריר ישראל באו"ם. בממשלתו של יצחק שמיר היה סגן שר החוץ ולאחר מכן סגן שר במשרד ראש הממשלה. לאחר הפסד הליכוד בבחירות ב-1992 הוא נבחר ליו"ר הליכוד. בשנת 1996 הוא גבר בבחירות הישירות לראשות הממשלה על שמעון פרס בפער קטן. שלוש שנים לאחר מכן הפסיד בבחירות לאהוד ברק ואז לקח פסק זמן של שלוש שנים מהחיים הפוליטיים.

 

בשנת 2002, למרות שלא היה חבר כנסת, מונה על-ידי אריאל שרון לתפקיד שר החוץ. בממשלת שרון השנייה הוא כיהן כשר האוצר, אך התפטר מהממשלה כמה ימים לפני תחילת יישום תוכנית ההתנתקות. בשנת 2006 עמד בראשות הליכוד - שזכה אז ל-12 מנדטים בלבד. שלוש שנים לאחר מכן הוא שוב עמד בראש רשימת מפלגתו ולאחר הבחירות הטיל עליו נשיא המדינה להרכיב את הממשלה ה-32.


 

בן 50 מתגורר בנוקדים שבמועצה האזורית גוש עציון, נשוי ואב לשלושה. היה מנכ"ל תנועת הליכוד כשנתניהו נבחר ליו"ר התנועה, ולאחר שנבחר נתניהו לראשות הממשלה מונה ליברמן למנכ"ל משרדו. ב-1999 הקים את "ישראל ביתנו" ומאז הוא מכהן כחבר כנסת.

 

בממשלת שרון הראשונה היה שר התשתיות הלאומיות, בממשלה השנייה שהקים שרון מונה ליברמן לשר התחבורה. בממשלת אולמרט היה במשך יותר משנה השר לאיומים אסטרטגיים וסגן ראש הממשלה. בקמפיין הבחירות האחרונות מפלגתו רצה תחת הסיסמה "אין נאמנות - אין אזרחות" וזכתה ל-15 מנדטים.


 

בן 67 מתגורר בתל-אביב, נשוי ואב לשלוש בנות. בשנים 1991-1995 היה הרמטכ”ל ה-14 של ישראל. בשירותו הצבאי זכה אהוד ברק במספר העיטורים הגדול ביותר בצה”ל: עיטור המופת וארבעה צל”שים על אומץ לב ועל הצטיינות בקרב. לאחר שפשט את המדים מונה על-ידי יצחק רבין לכהן כשר הפנים. לאחר רצח רבין, מונה ברק לשר החוץ בממשלת פרס.

 

בשנת 1999 הוא גבר על בנימין נתניהו בהתמודדות על ראשות הממשלה, אך שנתיים לאחר מכן הפסיד בבחירות לאריאל שרון ולקח פסק זמן מהחיים הפוליטיים. בזמן שהיה ראש הממשלה השלים צה"ל את הנסיגה מדרום לבנון ונפתחה אינתיפאדת אל-אקצה. בשנת 2007 חזר לחיים הפוליטיים, התמודד על ראשות מפלגת העבודה וגבר בסיבוב השני על עמי אילון. מאז הוא מכהן כשר הביטחון וכסגן ראש הממשלה.


 

בן 51 מתגורר במבשרת-ציון, נשוי ואב לשלושה. בעל תואר דוקטורט בפילוסופיה של המדע מאוניברסיטת תל-אביב. בעבר היה מרצה באוניברסיטת חיפה. בצעירותו היה חבר ב"שלום עכשיו", אך לאחר החתימה על הסכמי אוסלו הוא שינה את דעותיו הפוליטיות ועבר לימין.

 

הוא מכהן כחבר כנסת מטעם הליכוד מאז שנת 1999. היה בין היתר יושב-ראש ועדת המשנה לתפיסת הביטחון ובניין הכוח בכנסת ה-15, יושב-ראש ועדת החוץ והביטחון בכנסת ה-16 ויושב-ראש ועדת משנה לכוננות ולביטחון שוטף בכנסת ה-17.


 

בן 46 מתגורר בירושלים, נשוי ואב לחמישה. היה עוזרו של שר הפנים לשעבר, אריה דרעי - שימש גם כמזכ”ל ש”ס וכמנכ"ל "אל המעיין". בשנת 1996 נבחר לראשונה לכנסת מטעם ש"ס. בממשלת נתניהו הראשונה היה שר העבודה והרווחה, תפקיד אותו המשיך למלא במשך שנה בממשלת ברק.

 

בממשלת שרון הראשונה היה סגן ראש הממשלה ושר הפנים, בממשלת אולמרט כיהן כסגן ראש הממשלה ושר התמ"ת. במערכות הבחירות האחרונות עמד בראש רשימת ש"ס לכנסת


 

בן 69 נשוי ואב לשישה - מתגורר בירושלים. בממשלת נתניהו הראשונה כיהן כשר המשפטים במשך קצת פחות מחודשיים. הוא התפטר מתפקידו לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה דאז, מיכאל בן-יאיר, הורה לפתוח נגדו בחקירה. לאחר שזוכה בבית המשפט מונה לתפקיד שר האוצר - תפקיד אותו מילא במשך כשנה וחצי. נאמן נחשב לאחד המומחים למסים בארץ ובעבר שמו הוזכר כמועמד לכהונת שופט בבית משפט העליון.

 

נאמן, שלא היה מעולם חבר כנסת, כיהן בצוות המשא ומתן של הליכוד. במסגרת המשא ומתן בין בנימין נתניהו לאביגדור ליברמן הוסכם כי נאמן יהיה שר המשפטים.


 

בן 50 מתגורר ברמת-גן, נשוי ואב לחמישה. לפני שנבחר לכנסת כיהן שלום כמנכ"ל משרד האנרגיה ויו"ר מועצת המנהלים של חברת החשמל. לכנסת הוא נבחר לראשונה בשנת 1992 ברשימת הליכוד. בממשלת נתניהו הוא כיהן במשך כשנה כסגן שר הביטחון ולאחר מכן שנה כשר המדע.

 

בממשלת שרון הראשונה הוא כיהן כשר האוצר וכסגן ראש הממשלה. בממשלת שרון השנייה הוא מונה לשר החוץ ולסגן ראש הממשלה. לאחר הקמת קדימה וחודשיים לפני הבחירות לכנסת ה-17 התפטר שלום מהממשלה. בבחירות האחרונות הוא נבחר למקום השביעי ברשימת הליכוד.


 

בן 42 מתגורר בתל-אביב, נשוי ואב לשניים. היה עוזר ליועץ המשפטי לממשלה ועוזר לפרקליט המדינה, לפני שמונה על-ידי נתניהו ולאחר מכן על-ידי אריאל שרון להיות מזכיר הממשלה. בשנת 2003 נבחר לראשונה לכנסת ברשימת הליכוד. הוא כיהן כיו"ר סיעת הליכוד בכנסת ה-16 וה-17 - אז היה גם סגן יו"ר הכנסת.

 

בפריימריז לקביעת רשימת הליכוד לבחירות לכנסת ה-18 הוא נבחר לבמקום הראשון והוצב במקום השני ברשימה אחרי נתניהו. עמד בראש צוות המשא-ומתן להקמת הממשלה הנוכחית. 


 

בן 48 מתגורר בחיפה, נשוי ואב לשלושה. לפני שנבחר לכנסת היה בין היתר ראש הלשכה ויועץ בכיר של השר לביטחון פנים דאז, עוזי לנדאו. לכנסת נבחר לראשונה ברשימת הליכוד בשנת 2003. הוא כיהן כסגן יו"ר הכנסת ויו"ר ועדת המשנה לעניין תקינות מערכות הלייזר של המשטרה.

 

בפריימריז של הליכוד בשנת 2006 הוא נבחר למקום הראשון - ומוקם שלישי ברשימה לאחר נתניהו וסילבן שלום. בכנסת ה-17 היה בין היתר יושב-ראש ועדה מיוחדת לבדיקת היערכות ומוכנות לרעידות אדמה.


 

בן 53 מתגורר במושב כפר-אחים, נשוי ואב לשניים. חבר כנסת מטעם הליכוד משנת 1998. כיהן כחבר בוועדת הכספים ובוועדת חוץ והביטחון של הכנסת. היה שר החקלאות ופיתוח הכפר בממשלת שרון השנייה, אך התפטר מתפקידו לאחר הקמת קדימה יחד עם שרי הליכוד.

 

בכנסת ה-17 היה כץ, חקלאי בהכשרתו, בין מובילי "חוק דרומי" לפיו מי שפעל נגד מי שפרץ לביתו, למשקו או לבית העסק שלו בכוונה לבצע עבירה - יהיה פטור מאחריות פלילית. בבחירות לכנסת ה-18 הוא נבחר למקום ה-11 ברשימת הליכוד לכנסת.    


 

 

בן 38 מתגורר באשקלון, נשוי ואב לשניים. היה בעבר יו"ר צעירי הליכוד, עוזר לאריאל שרון כשזה היה חבר כנסת ויועץ לנתניהו במהלך תקופת כהונתו הראשונה כראש ממשלה. הוא נבחר לראשונה לכנסת מטעם הליכוד בשנת 2003.

 

היה בין היתר יו"ר ועדת המשנה למאבק בתאונות הדרכים בכנסת ה-16, ויו"ר ועדת הכלכלה בכנסת ה-17 וגם חבר בוועדה למינוי שופטים. בין החוקים שהעביר בכנסת - החוק המחייב חבישה קסדה בעת רכיבה על אופניים. 


 

בן 58 מתגורר במכבים-רעות, למרות שהוא עדיין חבר קיבוץ גרופית שבערבה - נשוי ואב לשלושה. הרמטכ"ל ה-17 של צה"ל. הוא התגייס לצבא ב-1968 וכיהן בשורה ארוכה של תפקידים - בהם ראש אמ"ן, אלוף פיקוד המרכז וסגן הרמטכ"ל.

 

יעלון היה הרמטכ"ל הראשון בצה"ל שכהונתו לא הוארכה בשנה - למרות שלא התנגד לכך. הוא פשט את המדים זמן קצר לפני יישום ההתנתקות. כמה חודשים לפני הבחירות לכנסת ה-18 הוא הצטרף לליכוד ונבחר בפריימריז של המפלגה למקום השמיני ברשימה.


 

בת 58 מתגוררת בתל-אביב, נשואה ואם לשניים. חברת כנסת מאז שנת 1992. היא כיהנה בכנסת ה-13 כיושבת-ראש ועדה לקידום מעמד האשה וכיושבת-ראש ועדת החקירה הפרלמנטרית לבדיקת רצח נשים בידי בני זוגן. בממשלת נתניהו הראשונה היא כיהנה כשרת התקשורת.

 

בשנת 2001 היא מונתה על-ידי אריאל שרון לשרת החינוך - תפקיד אותו מילאה כמעט חמש שנים. התפטרה מתפקידה בממשלה יחד עם שרי הליכוד לאחר הקמת קדימה. בבחירות האחרונות היא נבחרה למקום ה-13 ברשימת הליכוד. 


 

בן 50 מתגורר באלון-שבות שבגוש עציון, נשוי ואב לשניים. משנת 1979 היה מסורב עלייה ולאחר מכן אסיר ציון בברית-המועצות. בשנת 1987 עלה לארץ. הוא נבחר לראשונה לכנסת בשנת 1996 ברשימת "ישראל בעלייה" וכיהן מטעמה כשר הקליטה בממשלת נתניהו. בממשלת שרון השנייה הוא כיהן כסגן שר הקליטה.

 

לאחר הבחירות לכנסת ה-16 התאחדה ישראל בעלייה עם הליכוד, ומאז הוא מכהן כחבר כנסת מטעם המפלגה. בכנסת ה-16 וה-17 היה סגן יו"ר הכנסת.


 

בן 65, התגורר בכוכב יאיר ולפני כשנה וחצי עבר להתגורר בשדרות, נשוי ואב לשלושה. חבר כנסת משנת 1984, ובשל כך כיהן בכנסת ה-18 כיו"ר הכנסת הזמני והוא זה שהשביע את הח"כים וניהל את הישיבות הראשונות. בין היתר היה יושב-ראש ועדת חקירה פרלמנטרית בדבר תקפותה של מכונת פוליגרף, יושב-ראש ועדת המשנה לנושא אינטרנט וטכנולוגית המידע, יושב-ראש ועדת החוקה, חוק ומשפט ויו"ר הוועדה לביקורת המדינה. בכנסת ה-14 היה יושב-ראש הקואליציה.

 

הוא כיהן כשר המדע והטכנולוגיה בממשלת נתניהו הראשונה ולאחר שנה בתפקיד עבר להיות סגן שר במשרד ראש הממשלה.


 

בן 61 מתגורר בירושלים, נשוי ואב לארבעה. היה מזכיר הממשלה בין 1984-1982. נבחר לראשונה לכנסת ב-1984 ברשימת הליכוד. ארבע שנים לאחר מכן מונה לשר המשפטים בממשלה על-ידי יצחק שמיר. בממשלת נתניהו הראשונה הוא כיהן במשך שנה כשר האוצר.

 

בשנת 1999, בבחירות לכנסת ה-15, התמודד לכנסת מטעם מפלגת המרכז וכיהן כיושב-ראש ועדת החוץ והביטחון. לאחר שש שנים של הפסקה החליט לחזור לפוליטיקה ובפריימריז של הליכוד לקראת הבחירות לכנסת ה-18 נבחר למקום ה-17 ברשימה. 


 

בן 66 מתגורר בירושלים, נשוי ואב לשישה. בוגר ומוסמך של האוניברסיטה העברית בירושלים בגיאולוגיה. בשנת 1978 קיבל תואר דוקטור מאוניברסיטת קולורדו. בנו של ראש הממשלה מנחם בגין. נבחר לכנסת לראשונה ברשימת הליכוד בשנת 1988 וכיהן כחבר כנסת מטעמה במשך 11 שנה. בין היתר היה שר המדע במשך כחצי שנה בממשלת נתניהו הראשונה. הוא פרש מהממשלה לאחר אישור הסכם חברון.

 

ב-1999 התמודד לכנסת בראשות רשימת האיחוד הלאומי, אך בשל מספר המנדטים המועט שקבילה רשימתו הוא החליט לפרוש. זכורה האמירה שלו "אני איש ציבור ללא ציבור". עד לאחרונה שימש מנהל המכון הגיאולוגי. לקראת הבחירות הוא החליט לחזור לחיים הפוליטיים ונבחר במקום החמישי ברשימת הליכוד לכנסת.  

 

בן 68 מתגורר בתל-אביב, גרוש ואב לשניים. אלוף בצה"ל - שימש כאלוף פיקוד הצפון במשך כחמש שנים. לאחר שפשט את המדים כיהן כיו"ר הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו ויו"ר חברת המפעלים הפטרוכימיים.

 

בעבר היה יו"ר העמותה הממשלתית לתכנון אירועי ה-50 למדינה, עמד בראש הוועדה שחקרה את תפקוד כוחות צה”ל לפני, במהלך ואחרי החטיפה של שלושת חיילי צה"ל ללבנון באוקטובר 2000. בפריימריז לקביעת רשימת הליכוד לכנסת הוא נבחר למקום ה-18.


 

בן 38 מתגורר בירושלים, נשוי ואב לארבעה. בן טיפוחיו של הרב עובדיה יוסף. עמד בראש גוף הכשרות של הרב - בד"ץ יוסף - ואף הצליח להפוך אותו לרווחי. אטיאס נחשב כ"מטאור" של המפלגה ולמרות כעס מצד מספר גורמים ב"שטח", הוא הוצב כמספר 5 ברשימה בבחירות לכנסת ה-17 בזכות קרבתו לרב.

 

בממשלת אולמרט כיהן כשר התקשורת. במסגרת תפקידו ביצע כמה רפורמות בשוק התקשורת - כמו ניידות המספרים וביטול ההתחייבות הארוכה לחברות הסלולריות. ברשימת ש"ס לבחירות האחרונות הוא הוצב במקום השני.  


 

בן 57 מתגורר בירושלים, נשוי ואב לשישה. בעבר היה יועץ בכיר לסגן שר החינוך, חבר הנהלת משרד החינוך מנהל המחלקה לתרבות חרדית במשרד. לכנסת נבחר לראשונה בשנת 1999 הוא כיהן כחבר בוועדת הכנסת ובוועדה לביקורת המדינה.

 

בממשלת ברק הוא היה סגן שר החינוך, והוא המשיך בתפקידו גם בשתי הממשלות שהרכיב אריאל שרון. בממשלת אולמרט הוא כיהן כשר ללא תיק.


 

 

בן 48 מתגורר במושב שדה-צבי בצפון הנגב, נשוי ואב לשניים. עוד לפני שנבחר לכנסת כיהן כיו”ר המועצה הדתית בבאר-שבע במשך 10 שנים. בשנת 2001 מונה למנכ"ל תנועת ש"ס, תפקיד אותו הוא ממלא עד היום.

 

בשנת 2003 נבחר לראשונה לכנסת. הוא כיהן בין היתר כיושב-ראש ועדת הכנסת וחבר בוועדת החוץ והביטחון. בכנסת ה-17 היה יו"ר סיעת ש"ס. בבחירות לכנסת ה-18 הוצב במקום השישי ברשימת ש"ס. לפני הבחירות הוא תקף את קדימה ואמר: "מי שלא לבן בקדימה - לא קיים". 


 

בן 58 מתגורר באבן יהודה, נשוי ואב לארבעה. היה מפקד משמר הגבול, מפקד מחוז יהודה ושומרון, מפקד המחוז הדרומי וסמפכ”ל המשטרה - פרש בדרגת ניצב. לאחר מכן מונה למנכ"ל חברת דן. בשנת 2006 נבחר לראשונה לכנסת ברשימת ישראל ביתנו. הוא כיהן כחבר בוועדת החוץ והביטחון ובוועדת הכספים וגם היה סגן יו"ר הכנסת. במשך כמה חודשים היה שר התיירות.

 

בבחירות לכנסת ה-18 הוא מוקם במקום הרביעי ברשימת ישראל ביתנו. בשבת האחרונה היה השר הראשון שהתייחס לסוגייה כיצד תנהג הממשלה בסוגיית שליט - הוא אמר כי לא יאפשר את שחרור החייל החטוף בכל מחיר.


 

בן 65 מתגורר ברעננה, נשוי ואב לשלושה. בעל תואר PHD מהמכון הטכנולוגי של מסצ`וסטס. לפני שנבחר לכנסת היה מנכ”ל משרד התחבורה ומרצה בטכניון. ב-1984 נבחר לראשונה לכנסת ובמשך 22 שנה שימש ח"כ מטעם הליכוד. בין היתר כיהן כשר לביטחון פנים בממשלת שרון הראשונה וכשר במשרד ראש הממשלה בממשלת שרון השנייה למשך קצת יותר משנה.

  

בכנסת היה בין היתר יושב-ראש ועדת החוץ והביטחון ויושב-ראש הוועדה לענייני ביקורת המדינה. לקראת הבחירות לכנסת ה-18 הפתיע וחבר לאביגדור ליברמן והוצב במקום השני ברשימת ישראל ביתנו.


 

בת 59 מתגוררת באשדוד, אלמנה ואם לבת. היתה חברת מועצת אשדוד במשך שבע שנים. ב-1996 נבחרה לראשונה לכנסת ברשימת העבודה. בכנסת ה-15 היתה סגנית יושב-ראש הכנסת. בממשלת שרון הראשונה היתה במשך כמה חודשים סגנית שר התחבורה.

 

לקראת הבחירות לכנסת ה-17 היא עברה לישראל ביתנו. היא כיהנה כיושבת-ראש הוועדה לפניות הציבור והיתה חברה בין היתר בוועדת הכספים. בין היזומות שלה בכנסת - הקמת בית חולים באשדוד.  


 

בן 40 מתגורר בראשון-לציון, נשוי ואב לשלושה. בעל תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במינהל עסקים מאוניבירסיטת תל-אביב. היה עוזרו הפרלמנטרי של ח"כ יורי שטרן והצטרף יחד איתו לישראל ביתנו, כיהן כחבר מועצת ראשון-לציון במשך שלוש שנים. בשנת 2006 נבחר לראשונה לכנסת. בזמן שמפלגתו היתה בקואליציה ותקופה קצרה לאחר מכן הוא כיהן כיושב-ראש ועדת הכספים.

 

הוא מוקם במקום השלישי ברשימת מפלגתו בבחירות לכנסת ה-18. מיסז'ניקוב עמד בראש צוות המשא ומתן של מפלגתו עם הליכוד.  


 

בן 56 מתגורר בחיפה, נשוי ואב לחמישה. פרופסור מן המנין למתמטיקה בטכניון. בין השנים 1996 ל- 1999 הוא שימש כראש היחידה ללימודי המשך ולימודי חוץ של הטכניון, בין השנים 2000 ל-2004 הוא כיהן כדיקן הפקולטה למתמטיקה בטכניון ומאז 2005 הוא מכהן כיו"ר ארגון הסגל האקדמי בטכניון. הוא משמש כרב שכונת אחוזה בחיפה.

 

המועצה הציבורית שהרכיבה את רשימת הבית היהודי לפני הבחירות לכנסת העדיפה אותו על-פני חברי הכנסת המכהנים של הרשימה.    


 

בן 73 מתגורר בראשון-לציון, נשוי ואב לחמישה. תת-אלוף במילואים. נבחר לראשונה לכנסת מטעם סיעת יחד של עזר ויצמן בשנת 1984. זמן קצר לאחר מכן התאחדה הסיעה עם המערך. לתפקיד שר הוא מונה לראשונה ב-1992 על-ידי יצחק רבין. תפקידו בממשלה היה שר הבינוי והשיכון.

 

בממשלת ברק הוא היה סגן ראש הממשלה, שר התקשורת ושר הבינוי והשיכון. בפריימריז של המפלגה ב-2001 הוא נבחר לעמוד בראשות העבודה לאחר שגבר בפער קטן על אברהם בורג. אך לקראת הבחירות ב-2003 הוא הפסיד את התפקיד לעמרם מצנע. בממשלת שרון הראשונה הוא היה שר הביטחון עד לפרישת העבודה. בן-אליעזר כיהן גם כשר התשתיות הלאומיות בממשלת שרון השנייה ובממשלת אולמרט.


 

בן 48 מתגורר בתל-אביב, נשוי ואב לשלושה. בנו של נשיא המדינה חיים הרצוג ונכדו של הרב הראשי יצחק הלוי הרצוג. היה מזכיר הממשלה בזמן שאהוד ברק היה ראש הממשלה.

 

הוא נבחר לראשונה לכנסת בשנת 2003 ושנתיים לאחר מכן מונה לשר הבינוי והשיכון בממשלת שרון השנייה. בממשלת אולמרט הוא כיהן כשר התיירות ולאחר מכן כשר הרווחה וכשר לענייני תפוצות, חברה ומאבק באנטישמיות. בפריימריז לקביעת רשימת העבודה לכנסת ה-18 הוא הגיע למקום הראשון והוצב במקום השני ברשימה אחרי ברק.  


 

בן 61 מתגורר בתל-אביב, נשוי ואב לשניים. כיהן כנשיא אוניברסיטת בן גוריון כ-15 שנה. זכה בתארי כבוד בזכות תרומתו בנושאי כלכלה ופיתוח ושימש ככלכלן בכיר וכמנהל מחלקה בבנק העולמי בוושינגטון. בתפקיד זה נטל חלק בהתוויית תוכניות מחקר, בתכנון פרוייקטים ובקביעת קווי המדיניות של הבנק העולמי בדרום אמריקה, באפריקה, באסיה, במזרח התיכון ובמזרח אירופה.

 

נבחר לראשונה לכנסת בשנת 2006 ברשימת העבודה וכיהן בין היתר כיו"ר ועדת הכספים ויושב-ראש השדולה למען הגמלאים. הוא נבחר למקום הרביעי ברשימת העבודה לכנסת ה-18. למרות שהתנגד לכניסת העבודה לממשלה, הוא הסכים להתמנות לשר


 

בן 52 מתגורר במושב אבן-מנחם שבגבול הצפון, נשוי ואב לשניים. היה מזכ”ל תנועת המושבים ויו"ר הנהלת תנובה לפני שנבחר לכנסת בבחירות ב-1996 ברשימת העבודה. בכנסת ה-15 היה בין היתר יושב-ראש ועדת הכספים. בממשלת שרון הראשונה הוא מונה לשר החקלאות ופיתוח הכפר.

 

בממשלת שרון השנייה הוא כיהן במשך תקופה של פחות משנה כשר לאיכות הסביבה. בממשלת אולמרט הוא כיהן שוב כשר החקלאות ופיתוח הכפר. הוצב במקום ה-12 ברשימת העבודה לכנסת, כנציג המושבים. מולו, אגב, לא התמודד איש.

 

סגני השרים


בן 60 מתגורר בירושלים, נשוי ואב לחמישה. משתייך לחסידות גור. חבר כנסת מאז שנת 1999. כיהן כיו"ר ועדת הכספים של הכנסת במספר תקופות בכנסת ה-15, ה-16 וגם ה-17. פרט לכך כיהן בשתי הכנסות האחרונות כיושב-ראש סיעת יהדות התורה. הפסיד את ראשות ועדת הכספים בכנסת הנוכחית לח"כ גפני ולכן "נאלץ" לקבל את תפקיד סגן שר הבריאות.


 

(מסתמן) בן 53 מתגורר בירושלים, נשוי ואב ל-12. בנו של ח"כ לשעבר מנחם פרוש. נציג שלומי אמוני ישראל באגודת ישראל. מכהן כחבר כנסת מאז שנת 1996, קודם לכן היה בין היתר סגן ראש עיריית ירושלים. היה סגן שר הבינוי והשיכון בממשלת נתניהו הראשון, תפקיד אותו ביצע גם בממשלת שרון הראשונה. בנובמבר 2008 הפסיד בבחירות לראשות עיריית ירושלים לניר ברקת. 


 

בן 57 מתגורר באשקלון, נשוי ואב לעשרה. חבר כנסת מטעם ש"ס מאז 1996.

כיהן כשר לענייני דתות בממשלת ברק. לאחר מכן מונה על-ידי אריאל שרון לסגן שר האוצר. בממשלת אולמרט היה שר בלי תיק ולאחר מכן השר לשירותי דת – משרד שלמעשה פורק כמה שנים קודם לכן והוקם מחדש.

 

בכנסת היה חבר בוועדת הכספים, חבר בוועדת העבודה והרווחה וחבר בשדולה למען עולי אתיופיה. בבחירות האחרונות הוצב במקום השלישי ברשימת ש"ס.


 

בת 35 מתגוררת בגדרה, נשואה. היתה יו”ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון ולאחר מכן האשה הראשונה בתפקיד יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית. נבחרה לראשונה לכנסת בשנת 2003 וכיהנה יושבת-ראש ועדה לקידום מעמד האשה. בשלהי הכנסת ה-16 כיהנה כסגנית שר החקלאות ופיתוח הכפר בממשלת שרון, אך התפטרה מתפקידה יחד עם שרי הליכוד לאחר הקמת קדימה. 


 

בת 47 מתגוררת בגבעת-שמואל, נשואה ואם לחמישה. בעלת תואר דוקטור. כיהנה כחברת מועצת גבעת שמואל וכסגנית ראש המועצה. בכנסת ה-16 היתה יושבת-ראש ועדת המדע והטכנולוגיה ו יושבת-ראש ועדת המשנה לנושא מפגעי איכות הסביבה. בבחירות המקדימות בליכוד היא נבחרה למקום ה-10 והיתה לאשה הראשונה ברשימה.


 

בן 54 מתגורר בדליית אל-כרמל, נשוי ואב לחמישה. כיהן כחבר כנסת בליכוד בין 1999 ל-2006. היה סגן יושב-ראש הכנסת בכנסת ה-15. בכנסת ה-16 כיהן כיושב-ראש ועדה למאבק בנגע הסמים וחבר בוועדות הכספים והכלכלה. נבחר למקום ה-23 ברשימת הליכוד לכנסת.


 

בן 53 מתגורר בהוד-השרון, נשוי ואב לשניים. בעל תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני במנהל עסקים מהאוניברסיטה המדינתית באולינג גרין באוהיו. בין 2002 ל-2006 היה אילון שגריר ישראל בארצות הברית. עוד לפני שמונה לתפקיד בוושינגטון היה היועץ של שרון. לקראת הבחירות הצטרף לישראל ביתנו. 


 

בן 64 מתגורר במבשרת ציון, נשוי ואב לשלושה. שירת בצבא יותר מ-30 שנה, כאשר בתפקידיו האחרונים היה אלוף פיקוד הדרום והסגן הרמטכ"ל. חבר כנסת בעבודה מאז 1999. כיהן בעבר כשר המדע, התרבות והספורט בממשלת ברק ובממשלת שרון הראשונה.

 

בממשלת שרון השנייה היה שר במשרד ראש הממשלה ולאחר מכן שב למשרד המדע, התרבות והספורט. כשאהוד ברק מונה לשר הביטחון מונה וילנאי לסגנו.


 

בת 56 מתגוררת בקיבוץ שפיים, נשואה ואם לשלושה. לפני שנבחרה לכנסת ברשימת העבודה כיהנה כיועצת המשפטית של תנועת הקיבוצים במשך 16 שנה. לכנסת נבחרה לראשונה בשנת 2002 היא היתה בין היתר חברה בוועדת הכספים ובוועדה למינוי שופטים. בממשלת שרון השנייה היא היתה במשך עשרה חודשים סגניתו של שמעון פרס במשרד המשנה לראש הממשלה. נבחרה למקום ה-13 ברשימה, לאחר שהתמודדה על משבצת נציג הקיבוצים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. חוזר אחרי עשור
צילום: AP
ברק. נשאר בביטחון
צילום: AFP
יעלון. עוד רמטכ"ל שר
צילום: עופר עמרם
מרידור. עוד קאמבק
צילום: גיל יוחנן
ותיק וחדש. ישי והרשקוביץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים