שתף קטע נבחר

צו מניעה: הערבים לא יפוטרו מהרכבת

לצד החלטת בית הדין לעבודה, העובדים הערבים שפיטורם רק כי לא שירתו בצבא נחשף ב-ynet, מקווים שגם השר החדש ברוורמן יעזור. "זה פתח לסגירת שערים ממשלתית", הוא הזהיר. ח"כ טיבי: "צעד חשוב בדרך לביטול הגזירה המפלה"

פתח של תקווה ל-70 עובדי חברת "השמירה" שהועסקו עבור רכבת ישראל כסיירים ותצפיתנים - ופוטרו בשל דרישת סף חדשה של שירות צבאי: היום (ב') הוציא בית הדין לעבודה בתל-אביב צו מניעה המבטל זמנית את הודעות הפסקת העבודה שקיבלו בשבוע שעבר. במקביל, פנה השר החדש לענייני מיעוטים, אבישי ברוורמן, לשר התחבורה, בדרישה למנוע את הפיטורים.

 

לטענת העובדים, החלטת הרכבת להקשיח את תנאי מכרז ההעסקה ולהציב שירות בצה"ל כתנאי - עליה פורסם לראשונה ב-ynet - אינה חוקית.

"איך קרה שבמשך שלוש שנים התאמנו לתפקיד, ועכשיו אנחנו לא מתאימים וראויים לשמור רק בקניונים?", הם תוהים.

 

בית הדין פסק כי עד שיתקיים דיון בעניין, לאחר פסח, ההודעה על הפסקת העבודה מוקפאת. העובדים מקווים כי ההליך המשפטי ייאלץ את רכבת ישראל להגמיש בסופו של דבר את דרישותיה.

 

ח"כ אחמד טיבי, המלווה את העובדים במאבקם, הביע שביעות רצון מהחלטת בית המשפט: "הצגת צו המניעה היא צעד חשוב בדרך לביטול הגזירה המפלה נגד העובדים הערבים. אני גאה שהסעד המשפטי שהעמדנו להגנת העובדים הוכיח את עצמו".

 

בתוך כך, שלח היום השר ברוורמן מכתב חריף לשר התחבורה, ישראל כץ, ובו תבע בשלב הראשון להקפיא את ההליך ובשלב השני לבטלו. "הסבריה של חברת 'רכבת ישראל' מעידים כי היא נתלית באילנות רעועים וטיעוניה מעלים שאלות רבות ונוקבות:

כלום עובד ערבי, שמועסק כבר שלוש שנים בתפקיד הנ"ל לא יכול לעבור השתלמות בטיחות בנושא? האם הכשרתו הצבאית הקצרה הנדרשת רלוונטית למהות תפקידו כלל? ועוד כהנה וכהנה שאלות רבות שנדמה שאיש לא התמודד איתן כראוי", כתב ברוורמן.

 

ברוורמן הוסיף כי הוא חושש שההחלטה תהווה פתח להחלטות דומות שיפגעו באזרחים ערבים. "ממשלת ישראל קיבלה החלטה חד-משמעית ופועלת במתווה רב-שנתי לשלב את אזרחי ישראל הערבים כעובדים במשרדי ממשלה ביחס הוגן וראוי. איזה מסר אנו מעבירים לציבור, כאשר חברה ממשלתית לא זו בלבד שסוגרת שעריה בפני אזרחים אלו, אלא מגדילה לעשות ומפטרת אותם הלכה למעשה?.

 

"מקרה זה הנו מקרה מבחן מוסרי יותר מאשר חוקתי, ייתכן והחלטה זו תהווה פתח לגופים ממשלתיים אחרים שיסגרו שעריהן בפני אזרחי ישראל הערבים", התריע השר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתאימים עכשיו רק לקניונים?
צילום: אבי מועלם
ברוורמן. מבחן מוסרי
צילום: גיא אסיאג
טיבי. צעד חשוב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים