שתף קטע נבחר

מעקב ynet: הופסקה עבודת ערבים על המסילה

"עבודתך בפרויקט תסתיים ב-1 באפריל", נמסר במכתב לעובדי "השמירה" במחסומי הרכבות שלא שירתו בצבא. המהלך להקשחת תנאי המכרז לתפקיד נחשף לראשונה ב-ynet. ח"כ טיבי: "צריך לשנות את השם ל'רכבת ישראל ביתנו'"

עשרה ימים אחרי שסיפורם פורסם ב-ynet - קיבלו אתמול (א') כמאה עובדי חברת "השמירה" המועסקים בפרויקט מפגשי הרכבות של רכבת ישראל, מכתבים המודיעים על הפסקת עבודתם, בשל הקשחת תנאי המכרז לתפקיד זה - המחייבים מעתה שירות בצה"ל. "בשביל לבדוק כלי רכב בקניון אנחנו בסדר", הם ממשיכים למחות.

 

"בהמשך להודעתנו שבעל פה עבודתך בפרויקט מפגשי רכבות תסתיים באחד באפריל.

הנך מתבקש להגיע למשרדנו להמשך שיבוצך לעבודה" - נכתב בהודעה. לקריאת המסמך - לחצו כאן

 

כפי שנחשף, במסגרת הפרויקט שהחל לפני כשלוש שנים בעקבות תאונות הרכבת הקשות מועסקים 260 עובדים, כ-60 אחוזים מהם ערבים. עד כה לא היה שירות צבאי תנאי קבלה מקדים, אולם לאחרונה החליטו ברכבת לקדם יוצאי צה"ל - צעד שפגע למעשה בערבים שמתפקדים כתצפיתנים או סיירים.

 

למרות שהצעד היה צפוי, העובדים הגיבו בכעס. "זאת החלטה מפלה במאה אחוז", אמר אחד מהם, שביקש להישאר בעילום שם. "אני יודע שעד עכשיו קיבלו ארבעים עובדים מכתבי פיטורים והשאר יקבלו את המכתבים לכל המאוחר עד מחר". ברכבת ישראל אומרים כי על פי מידע שקיבלו מחברת השמירה, מדובר בסך הכל ב-100 עובדים.

 

ח"כ אחמד טיבי, אליו פנו העובדים, העלה את הנושא לדיון בשבוע שעבר בכנסת. שר התחבורה שאול מופז, שנכח במליאה, הבטיח לו כי הנושא ייבדק - אולם מתברר המכתבים כבר התקבלו.

"זו החלטה גזענית ומפלה", אומר טיבי, שמבטיח ללוות את העובדים במאבקם, ומוסיף הערה סרקסטית: "יש לשנות את השם מ'רכבת ישראל' ל'רכבת ישראל ביתנו'".

 

ברכבת ישראל אישרו את הפרטים ומסרו כי: "במכרז השנה התווסף קריטריון חדש הדורש מן המתמודדים להיות בוגרי שירות צבאי, עם זאת נוסיף לשמור כ-30 משרות לבני מיעוטים שלא שירתו בצבא, במפגשי רכבות בהן נדרשת ידיעת השפה הערבית".

 

מחברת "השמירה" נמסר: "תנאי הסף של רכבת ישראל במסגרת המכרז החדש קובעים, כי המועסקים במתן שרותי הפיקוח יהיו, לכל הפחות, בוגרי שרות צבאי סדיר מלא בצה"ל. בהתאם לכך פועלת החברה באיתור מועמדים העונים לדרישות הסף האמורות, ותעשה ככל הניתן להמשיך להעסיק עובדים שאינם עונים לדרישות אלו באתרים אחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"החלטה מפלה במאה אחוז"
צילום: צביקה בורג
צילום: גיל יוחנן
טיבי. ליברמן עלה על הרכבת?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים