שתף קטע נבחר

פרוקטר אנד גמבל נגד קולגייט-פלמוליב

שתי חברות הענק הבינלאומיות נלחמות במגרש הישראלי. פרוקטר הגישה תלונה לממונה על הגנת הצרכן, בטענה שהכיתוב על נוזל הכלים של קולגייט-פלמוליב מטעה את הצרכנים

בקולגייט-פלמוליב שינו את נוסחת נוזל הכלים פלמוליב וטוענים כי הוא עובד טוב מאי פעם, אבל המתחרים שלהם בפרוקטר אנד גמבל יוצאים מהכלים וטוענים: מדובר בהטעיה. התוצאה: שתי חברות בינלאומיות מתנגחות במגרש הישראלי.

 

פרוקטר אנד גמבל, יצרנית נוזל הכלים "פיירי", הגישה מוקדם יותר החודש תלונה נגד קולגייט-פלמוליב לממונה על הגנת הצרכן ולראש תחום צרכנות והתובעת הראשית במשרד התמ"ת. לטענת פרוקטר אנד גמבל, קולגייט-פלמוליב הטעתה את הצרכנים באופן שמהווה הפרה של חוק הגנת הצרכן וחוק עוולות מסחריות.

 

הרקע להגשת התלונה הוא שינוי נוסחת נוזל הכלים של פלמוליב, שבמסגרתה הוא דולל, ומכיל כיום 18% חומר ניקוי פעיל במקום 36% בנוזל הקודם. למרות שהפחיתה מחצית מהחומר הפעיל, קולגייט-פלמוליב הוסיפה כיתוב על גבי אריזות המוצר ואף יצאה עם קמפיין פרסומי, שלפיו הנוסחה החדשה "יעילה עוד יותר בהסרת השומנים הקשים" וכי היא "טובה מאי פעם".

 

בפרוקטר אנד גמבל טוענים כי מדובר בכיתוב ובפרסום מטעה, שכן הפחתה בחומר הפעיל מורידה את יעילות חומר הניקוי. לטענתם, הירידה המשמעותית ביעילות נוזל הכלים של פלמוליב אושרה על-ידי מכון עולמי חיצוני ובלתי-תלוי לבדיקות וביקורת תקינוּת - מכון SGS בבלגיה. המכון ערך בדיקה של יחס המים לחומר פעיל, שהעלתה כי כמות חומר פעיל השטח ירדה, כמות הרכיבים הכוללת פחתה ואחוז המים בנוסחה עלה.

 

אחריה בוצעה מדידת יעילות חומר הניקוי על ידי בחינת כמות הכלים המלוכלכים שביכולתו לנקות היטב. לפי פרוקטר אנד גמבל, בדיקה זו הוכיחה כי פלמוליב החדש עם 18% חומר פעיל מנקה פחות צלחות מאשר פלמוליב הישן עם 36% חומר פעיל, ולכן יעילות הניקוי שלו פחותה.

 

כמו כן, חומר הכלים נבחן במבחן הסרת שומן, שהראתה, לפי פרוקטר אנד גמבל, כי פלמוליב החדש עם 18% חומר פעיל מסיר את השומן לאט יותר מפלמוליב הישן עם 36% חומר פעיל. נציין כי חברה יכולה לתבוע חברה אחרת אם נגרמו לה נזקים מפרסום מטעה לפי חוק הגנת הצרכן.

 

מקולגייט-פלמוליב נמסר בתגובה: "חברת קולגייט-פלמוליב פיתחה נוסחה חדשה עבור נוזל הכלים פלמוליב. החברה עומדת מאחורי הצהרותיה ביחס לנוזל הכלים שלה, שכן הצהרות אלו מדויקות ומבוססות היטב".

  

הממונה על הגנת הצרכן במשרד התמ"ת, עו"ד יצחק קמחי, מסר בתגובה לפניית ynet: "קיבלתי את הפנייה, והנושא ייבדק".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מחצית החומר הפעיל הופחת
המתחרה. פיירי
מומלצים