שתף קטע נבחר

ירושלים: חרדים הפגינו במרכז העיר נגד החמץ

בד"ץ העדה החרדית הזהיר לפני הפסח בתי עסק בבירה שהתכוונו למכור חמץ בחג, אולם מרביתם לא שעו למכתבי האזהרה. היום הגיעו כמה עשרות חרדים למרכז העיר והפגינו מחוץ לחנויות

כ-30 חרדים הפגינו בצהריים (יום ב') במרכז ירושלים נגד חנויות המוכרות חמץ בפרהסיה. המפגינים אנשי נטורי קרתא והעדה החרדית עמדו ברחוב הלל בעיר במשך כחצי שעה עם שלטים ועזבו את המקום לאחר שכוחות משטרה הגיעו אליו. המחאה עברה בשקט יחסי.

 

יו"ר הוועדה למען השבת של העדה החרדית הרב יוסף רוזנפלד שהשתתף בהפגנה אמר ל-ynet כי כבר אתמול הגיעו למקום כמה אברכים בודדים כדי למחות על מכירת החמץ והיום הייתה התארגנות גדולה יותר של כמה עשרות.

 

ערב פסח האחרון שיגרו בד"ץ העדה החרדית

ו"הוועדה למען השבת בירושלים" מכתבי אזהרה לכ-80 בתי עסק בבירה המתכוונים למכור חמץ במהלך הפסח. בעלי העסקים נקראו להתעשת ברגע האחרון ולהימנע מחילול החג, אולם לאחר שלא שעו להזהרה הגיעו החרדים להפגין במקום. 

 

בפניית הבד"ץ נכתב לעסקים הירושלמים: "בכאב רב וחרדה גדולה שמענו שמועה לא טובה כי עומדים אתם למכור מוצרי חמץ בחג הפסח הקרב ובא לטובה, ונחרדנו חרדה גדולה על כך. מתוך כך פונים אנו אל לבכם היהודי:

 

"לו ידעתם את חומר הדבר - ודאי שלא הייתם נותנים יד לזה, ועל אחת כמה וכמה מצווה זו, שבמשך אלפי שנים מסרו אבותינו את נפשם כפשוטו כדי שלא להיכשל באכילת חמץ... ועתה עומדים אתם חס ושלום לחלל את התורה ואת זכרם של אבותיכם, אשר עונו תחת ידי הגויים על כך".

 

כזכור, השופטת תמר בר אשר צבן עוררה בשנה שעברה סערה כשקבעה

כי למרות שלפי החוק אסור למכור חמץ בפסח בפומבי, לחנויות מותר. בר אשר צבן, הורתה למחוק כתבי האישום שהוגשו נגד ארבעה בעלי מסעדות בירושלים, שנגדם נטען כי עברו על "חוק המצות" אשתקד כשמכרו חמץ בפסח. בפסק הדין קבעה השופטת שחנות אינה עונה להגדרה "פומבי" על פי החוק, ולצורך כך אף נעזרה בפירוש רש"י לגמרא לפיו רשות הרבים הינה "פרהסיה" ו"מקום שנראה מכל מקום". מאחר שחנות היא מתחם סגור הרי שהיא אינה עונה להגדרה.  

 

בבית המשפט טענה המדינה כי "בעיר שרבים מתושביה לא רק יהודים אלא דתיים, ורוב חברי מועצתה לא רק יהודים אלא דתיים, כיבוד הדדי מצדיק את קיום החוק. מה גם, שבשכונות ערביות בעיר מותרת הצגת חמץ". לאחר מכן, אישר גם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, את הפסיקה: מותר למכור חמץ בפסח, לא בפומבי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאת חמץ. ירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים