שתף קטע נבחר

"מכון התורה והארץ": מותר לאכול תותים

אחרי שהזהירו באחרונה כי התותים המשווקים בישראל נגועים בחרקים שלא ניתן להסירם בשטיפה ולפיכך אין לאכול תות שדה שלם, קובעים במכון: אישרנו תות שעבר תהליך שטיפה חדשני

תות לא כשר? לא כל כך מהר: רק לפני שבועיים פורסם ב-ynet פסק ההלכה האוסר אכילת תות שדה שלם לאחר שבתותים הגדלים בישראל נמצאו חרקים שלא ניתנים להסרה, אבל הראש היהודי ממשיך להמציא לנו פטנטים ושומרי הכשרות יכולים להירגע.

  

חקלאי חברת "חסלט", המתמחה בגידול ירקות ללא תולעים, טוענים כי השלימו בימים האחרונים פיתוח תות-שדה נקי וכשר, הגדל בחממות בנגב בשיטה מיוחדת ועובר תהליך שטיפה חדשני המסלק את החרקים. חקלאי החברה עמלו על פיתוח המוצר במשך שנה וחצי בהתייעצות צמודה עם אגרונומים ועם רבני מחלקת הכשרות, ורק עתה הגיעו לתוצאה הרצויה. 

 

אמיר דרור, סמנכ"ל השיווק בחברה, סירב לשחרר פרטים נוספים, והסביר: "אתם יכולים להבין שלא נגלה לכל עם ישראל איך עובדת השיטה שפותחה בבלעדיות על ידינו במשך תקופה כל כך ארוכה". הוא הוסיף כי כמעט כל גופי הכשרות שאסרו בחודשים האחרונים אכילת תותים שלמים סמכו ידיהם על שיטת הגידול החדשה, ובימים הקרובים יוצע הפרי לציבור בכשרות מהודרת. מנגד, ראש "מכון התורה והארץ", הרב יהודה עמיחי, הסכים לפרט עוד, והסביר ל-ynet כי מדובר בגידול אורגני, כמעט ללא חומרי הדברה או ריסוס, שאחריו מוּסרים עלי התות והוא נשטף ב"מעין ג'קוזי" שמסיר את החרקים. "בבדיקות מעבדה

שעשינו לפרי שגוּדל בשיטה הזו נמצא תות אחד נגוע מתוך 700 שנבדקו, ולכן אנחנו מאשרים לאוכלם", אמר עמיחי.

 

כזכור, לפני כשבועיים הזהיר הרב יהודה עמיחי, כי בבדיקות מעבדה התגלו שני סוגי חרקים חדשים שאינם יורדים בשטיפה ביתית רגילה. הוא הוסיף כי "פעם היה מספיק להסיר את העלים הירוקים מהתות ולשטוף אותו היטב בסבון, אבל היום החרקים תפוסים חזק על הנקודות שעל הפרי, והם צצים גם אחרי כמה שטיפות ייסודיות".

 

רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו, נדרש באחרונה לפסוק בסוגיה, ולצורך כך התייעץ בעניין עם כמה אגרונומים. הוא אמר ל-ynet כי מדובר ב"עוד ספיח של שנת השמיטה" שבמהלכה גודלו התותים בשטחי הרשות הפלסטינית, והסביר: "במגזר הערבי השקו את השדות במי שופכין וכתוצאה מכך הייתה הצפה של חרקים, ואז 'נדבקו' גם התותים שגודלו בארץ על ידי יהודים". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים