שתף קטע נבחר

פעילות גופנית: מה מתאים לילד שלי?

אין ספק שפעילות גופנית היא דבר חיוני בכל גיל, אבל לא כל פעילות מתאימה לכל גיל. לפניכם מספר עצות לבחירת הפעילות המתאימה בשלבים השונים

פעילות גופנית היא עניין רצוי וחיוני בכל גיל, לפיכך ממליצים המומחים להרגיל את הילדים אליה מגיל צעיר. בשלבים הראשונים לחייהם רוב הילדים שמחים ללכת, לרוץ ולקפוץ. עם זאת, יש לעודד אותם לעסוק בפעילות גופנית על בסיס יומיומי קבוע. איזידור פלד, מנהל המחלקה לספורט תחרותי במכון וינגייט, מציע טיפים להתאמת ענף הספורט לגיל הילדים.

 

גיל ‭6-4‬

החינוך לפעילות גופנית לילדים בגילאים האלה מחייב את העוסקים במלאכה להכיר את שלבי ההתפתחות הגופנית והנפשית שלהם, שמהם נובעים צרכיהם ולהם יש להתאים את מערכת הפעילויות הנדרשות להתפתחות תקינה של הילד. בשלב זה מומלץ להתמקד בפעילות גופנית שמפתחת ומפעילה קבוצות שרירים גדולות ומיומנויות בסיסיות כגון ריצות למרחקים קצרים ובמהירויות משתנות, כלומר משחקי ריצה שונים המשלבים שינויי כיוון, טיפוס על מתקנים שונים כמו סולם שוודי, חבלים, מתקנים בפארקים ציבוריים ועוד, וזריקה ותפיסה של חפצים כמו כדורי ספוג גדולים, טבעות גומי, חישוקי גומי וכדורים קטנים.

 

לאחר שהילד מתחזק במיומנויות הבסיס, ותוך כדי הפעילות הזו, יש לעבוד על תרגילים לתיאום פעילות יד-רגל, עין-יד, כדי לסייע בפיתוח קואורדינציה גסה, עד לשליטה טובה על איברי הגוף השונים. לקראת גיל שש ניתן להתחיל בתרגילי קואורדינציה עדינה, אך רק לאחר פיתוח ושיפור המיומנות בקואורדינציה הגסה. הפעילות המומלצת: משחקים בגן השעשועים השכונתי בזהירות ותוך הכוונה למשימות שונות על המתקנים השונים. לגבי חוגים לילדים בגיל זה, יש לבדוק היטב את הכשרתו של המדריך/ה ואם היא ספציפית לגילאים הצעירים.

 

גיל ‭8-6‬

מומלץ לכוון את הילדים בגילאים אלה לפעילות רב-תחומית, כלומר לא רק לחוג או לענף ספורט אחד. מומלץ להעניק לילד מגוון רחב של מיומנויות יסוד בענפים שונים, בהם שחייה, אמנות לחימה, שליטה בכדור בידיים וברגליים, אקרובטיקה, התעמלות קרקע ועוד. הדגש בגילאים אלה צריך להיות על פיתוח מגוון רחב של עושר תנועתי, כדי להכין את הילד לפעילות ספציפית שבה יבחר לעסוק בעתיד. בגילאים אלה מתאפשרת התמקצעות בענפים כמו התעמלות אמנותית והתעמלות מכשירים.

 

גיל ‭10-8‬

בגילאים אלה הילד יבחר את הפעילות המרכזית שבה יעסוק, בד בבד עם חיזוק המיומנויות הנוספות שרכש בגילאים הצעירים יותר. לקראת גיל 10 ואילך יופנו אימוניו של הילד יותר ויותר לענף המרכזי שבו בחר לעסוק.

 

גיל ‭12-10‬

הפעילות המומלצת לגילאים אלה: עבודת חיזוק בהיבט הכוח ושיפור היכולת האירובית - אך לא לרמות מרביות, המשך שיפור הטכניקה בענף, הבנה טקטית, שיפור היכולת האתלטית והכוונה לעבודה ספציפית לענף.

 

גיל ‭14-12‬

בתקופה זו יש לעבוד על חיזוק גופני, הגברת הכוח, שיפור הסיבולת האירובית והאנאירובית והיבטים טכניים וטקטיים בענף הנבחר. בגילאים אלה מתאפשרת התמקצעות בענפי הכדור.

 

גיל ‭16-14‬

בגילאים אלה ניתן דגש רב יותר לעבודה על פיתוח כוח כדי להגביר ביצועים טכניים, ואימונים ספציפיים לענף הנבחר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים