שתף קטע נבחר

אולי תרדו מהעליהום על מי שלא מתגייס?

"הדיון בדבר גיוס החובה הוא מורכב וכולל סוגיות רבות: גיוס אנשים בגיל צעיר ובשלב מכריע של ההתבגרות; עיצוב דפוסי חשיבה של רבים על ידי מסגרת טוטליטרית וכוחנית; הפיכתנו לחברה אדישה לאלימות ומוצפת אלימות; כמות כלי נשק בלתי סבירה ברחוב וכו'". עידן חלילי מעמותת "פרופיל חדש" מבקשת להעלות את סוגיית הגיוס לצה"ל, לדיון בספירה הציבורית

בתחילת השבוע נערכה "פשיטה משטרתית" על בתיהם של מספר פעילות ופעילים בתנועת "פרופיל חדש". פעולת המשטרה, שנעשתה סמוך ליום הזיכרון, תוך שימוש באמצעי הפחדה, מעלה שאלות מדאיגות ביחס להגבלת חופש הביטוי, המצפון וההתאגדות. הפעילות המשטרתית מייצגת חלק בלתי נפרד מהעליהום הציבורי שנמשך מזה זמן רב כלפי מי שקיבלו משלטונות הצבא פטור משירות צבאי וכלפי מי שמעזים לערער ולו במילה על הנזקים המוסבים לחברה הישראלית על ידי החשיבה המיליטריסטית המחלחלת למערכות החינוך, הרווחה, המשפט, הממשלה והציבור כולו.

 

פרופיל חדש היא תנועה פמיניסטית, עמותה רשומה כדין וכחוק מזה עשר שנים, שצמחה מתוך הכרה בצורך לברר את השפעת המיליטריזם על החברה בישראל. העמותה מזהה את המיליטריזם כבעיה העומדת בבסיסן של בעיות רבות ודפוסים אלימים אשר רווחים במדינה ובחברה הישראלית, ומטרתה המרכזית היא לרופף את הקשר ההדוק עד מאוד בין הצבא לבין החברה האזרחית.

 

אנו מעודדות חשיבה ביקורתית כלפי המיליטריזם שבחברה האזרחית באמצעות הרצאות,

סמינרים, הופעות בתקשורת ואירועים אחרים. כמו-כן אנו תומכות בחופש המצפון ובזכותם של נשים וגברים להימנע מגיוס לשרות צבאי, מכל סיבה המעוגנת בחוק שירות ביטחון, ועל כן נותנות מידע ותמיכה למי שפונה אלינו ומבקש זאת.

 

כאמור, העמותה מקפידה לפעול במסגרת החוק, והיא עומדת כעת בפני ציד מכשפות בשל פעילות הנעשית בניגוד להלך הרוח המקובל בחברה ביחס לשירות הצבאי. יתכן שדרוש דיון ציבורי בשאלת גיוס החובה, אך דיון ציבורי מקומו בתקשורת, ברחוב, בשיחות סלון, ולא במסדרונות המשטרה. ההתנהלות הנוכחית יוצרת מסר ציבורי לפיו מי שמעז להביע עמדות ביקורתיות נידון לרדיפה.

 

ניסיונה של המשטרה ליצור רושם כאילו מתקיימת כאן פעילות מחתרתית שחולשת על כל הארץ ועוסקת בהסתה שיטתית ומתוחכמת, מעלה גיחוך במקרה הטוב, ומדיפה ריח רע של רדיפה פוליטית במקרה הפחות טוב, לאור העובדה שעמותת פרופיל חדש פועלת בספירה הציבורית ובאופן גלוי לחלוטין.

  

חווית הרדיפה פוגעת בנו כעת כעמותה, אבל הספיקה כבר ליצור חומות של הוקעה בלתי מתפשרת כלפי בני נוער שאינם מתגייסים. תמיכה בנמנעים מגיוס, כפי שעושה העמותה, היא הכרחית לנוכח הלינץ' הציבורי שנעשה בהם, שהוא אחת מתוצאותיו של קידוש המיליטריזם בחברה הישראלית. התמיכה קריטית במיוחד כשמדובר בנערים שאינם כשירים מבחינה רגשית או גופנית לשירות צבאי. אלה נאלצים להיעמד תחת לחץ חברתי וציבורי חסר כל רסן, השולח אותם לתוך מסגרת בה נגרמים להם נזקים נפשיים קשים ובלתי הפיכים, לעתים עד כדי ביצוע ניסיונות התאבדות או התאבדות ממש (התאבדות היא סיבת המוות הראשונה בקרב חיילים: נתונים שהתקבלו מדובר צה"ל  מראים מ-1997 ועד לאמצע 2007 התאבדו 236 חיילים, ו-205 מתו מסיבות אחרות - פעולות טרור, אויב, חבלה, פעילויות מבצעיות, קרביות, תאונות דרכים ומחלות).

 


הפגנה של "פרופיל חדש"

 

למען הסר ספק, העמותה אינה קוראת לסירוב, אלא נותנת באופן חוקי מידע ותמיכה למי שהחליטו על דעתם, ומסיבות שונות, שלא להתגייס. על אף שיש מי שמנסים תדיר לגרום לנו לשכוח זאת, הבה נזכור שהאפשרות לקבלת פטור משירות צבאי, מטעמים שונים, מעוגנת בחוקיה של מדינת ישראל. המידע שפרופיל חדש מספקת אמור להיות זמין לכל מועמד לשירות ביטחון, אך מאחר ואין זה כך, נוצר מצב אבסורדי בו עמותות הן המקורות היחידים למידע שאמור היה להיות זמין לציבור ממילא.

 

"חשיבה עצמאית וביקורתית כעקרון מנחה בפעילותנו"

הדיון בדבר גיוס החובה הוא מורכב וכולל סוגיות רבות: גיוס אנשים בגיל צעיר ובשלב מכריע של ההתבגרות; עיצוב דפוסי חשיבה של רבים מצעירי ישראל על ידי מסגרת טוטליטרית וכוחנית; הפיכתנו לחברה אדישה לאלימות ומוצפת אלימות (לא חסרות דוגמות מתוך המשפחה, מהכבישים וממועדוני בילוי); כניסתם של קציני צבא כדמויות חינוכיות לבתי ספר; מיקומם של בכירים לשעבר בצבא בעמדות המפתח בחברה ובפוליטיקה, תוך שהם מביאים עמם לעתים קרובות מדי חשיבה צבאית ומקובעת; כמות כלי נשק בלתי סבירה ברחוב (נשק של כוחות הביטחון שימש לא אחת לרצח בנות זוג), ואל מול זה שפע של עולם תרבותי הכולל פרסומות, אגדות ושירים המציגים את הצבא כאחד המקומות הרומנטיים והפסטורליים עלי אדמות. גם אם בבואנו לדון בסוגיות הללו לא תסכימו עם דעותיי, תסכימו איתי שמקומו של הדיון הוא הספירה הציבורית.

 

בניגוד לארגונים שעושים שטיפת מוח למען גיוס ומפעילים דה לגיטימציה קיצונית כלפי מי שלא בוחר בדרכם, אנחנו מאמינות בחשיבה עצמאית וביקורתית, וזהו עקרון מנחה בפעילותנו. אנחנו מכבדות את החלטתם של מי שבוחרים להתגייס ולא להתגייס, וטוענות שוב ושוב שזוהי החלטה שמחייבת הפעלת מחשבה, ולא הליכה עיוורת בתלם. פעילויות שטיפת המוח וההטפה, שמטרתן לגרום לנוער להתגייס בכל מחיר, פועלות בדיוק בכיוון ההפוך, ואינן מנסות לאפשר חשיבה עצמאית. עם של רובוטים אולי יעיל בצבא, אבל לא באזרחות. הגיע הזמן להפריד בין הצבא לבין האזרחות, ולהעניק לחברה האזרחית בישראל, סוף סוף, את תעודת השחרור שלה.

 

הכותבת עידן חלילי, היא פעילה בעמותה פרופיל חדש

 


  • גולשים המעוניינים לפרסם מאמרים, הגיגים, מחשבות ודעות אודות החברה בישראל ובעולם, מוזמנים לשלוח לדוא"ל hevra@y-i.co.il ולציין בנושא - עבור מדור "קריאה לסדר". החומרים יפורסמו בהתאם לשיקולי המערכת.

 

לקריאות נוספות לסדר:

"להיות מורה? למה לי הכאב ראש הזה? "

"לנתב את התחושות הקשות לעשייה נחוצה "

"הכירו: העניים החדשים, (לא) נעים מאוד "

"הכרזת העצמאות שלי "

"ומה עם אחריות לבריאות הילדים? "

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה של פרופיל חדש
צילום: טל חיון
הפגנה של פרופיל חדש
צילום: טל חיון
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים