שתף קטע נבחר

ארדן: חובה לציין הרג הארמנים אבל לא בכנסת

השר לאיכות הסביבה, גלעד ארדן, עלה לדוכן הכנסת להשיב בשם הממשלה להצעתו של ח"כ חיים אורון לציין את הטבח בארמנים. הוא הפתיע כשאמר ש"יש חובה מוסרית לציין את מעשי ההרג" אך הבהיר כי הכנסת איננה המקום

האם ישראל תציין את הטבח בעם הארמני ? הכנסת דנה אחר הצהריים (יום ג') בהצעתו של יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, לציין בישראל את הטבח הטורקי בעם הארמני בשלהי מלחמת העולם הראשונה. השר גלעד ארדן הפתיע מעל הדוכן, כשאמר: "אני מסכים שזו חובה מוסרית. יש לנו חובה מוסרית לציין את מעשי ההרג שנעשו בארמנים". אחר כך קרא את הודעת הממשלה, המתנגדת לציון הטבח בארמנים.

 

ח"כ חיים אורון שב ומעלה מדי שנה את הטבח שעשו הטורקים בעם הארמני, סמוך ככל האפשר ליום הזכרון בלוח השנה הארמני שחל ב24 באפריל. אורון דיבר גם אל משלחת של ראשי העדה הארמנית בישראל, אנשי כמורה ואזרחים שישבו והשקיפו על הדיון מיציע האורחים של הכנסת.

 

בדבריו התייחס ליחס המוסרי של מדינת ישראל לשואה הארמנית: "המבחן שלנו היום הוא שאנחנו אומרים שכנסת ישראל תדון בנושא. אני אומר - בוא וניצור את המסגרת הפרלמנטרית שבה הכנסת תוכל לדון בנושא שאני חושב שהכנסת חייבת לדון בו. זה חוב לעם הארמני וגם לעצמנו. יש שאומרים להשאיר את הקביעה אם היה רצח עם להיסטוריונים.

 

"יש מכחישי שואה שאומרים בדיוק אותו הדבר. הם מסתמכים על מקורות היסטוריים לכאורה ואומרים שיש ספקות במספרים ובנתונים של השואה. הטשטוש הזה, עצימת העיניים. מי כמונו יודע שיש מצבים שחייבים להילחם בהם. בדיוק לפני שנה הנושא הזה עבר כהצעה לסדר לוועדת חוץ וביטחון ושם נקבר. אני מציע שוועדת החינוך תדון בזה בדיון פרוצדורלי".

 

השר גלעד ארדן שפע סימפטיה והזדהות עם רגשות העם הארמני אבל ציין את ההיבט הפוליטי של הבעיה ביחסי ישראל עם טורקיה והדגיש את חלקם של ההיסטוריונים ביישוב המחלוקת לגבי האחריות לטבח. "יש לנו חובה מוסרית

לציין את מעשי ההרג שנעשו בארמנים, ישראל מעולם לא התכחשה למעשים הנוראים שנעשו לארמנים", אמר, "ואני מודע לעוצמת הרגשות בהתחשב במספר הקורבנות ובסבל שעבר על העם הארמני.

 

עם זאת, הוא הדגיש כי עמדת ישראל היא ש"יש להגיע לחקר האירועים על ידי דיון פתוח שמגובה בנתונים היסטוריים ולא בדיון פוליטי מעל בימת הכנסת. דווקא מתוך הבנת הכאב והסבל, וכדי שישראל לא תהפוך לצד שעוסק בעניין מזווית פוליטית, אני מבקש להוריד את הנושא מסדר יומה של הכנסת, כפי שנעשה בשנים קודמות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד ארדן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים