שתף קטע נבחר

הביטוח הלאומי על הקיצוץ הצפוי: "רעידת אדמה"

מנכ"ל המוסד, אסתר דומיניסיני, הצטרפה לגל המבקרים ואמרה ל-ynet שתפעל לביטול רוע הגזרה: "הממשלה חייבת לחזק את הביטחון הסוציאלי - ולא לערער אותו". עמותת עלם: הקיצוץ יעלה בסוף לאוצר פי כמה. השר הרצוג ייפגש עם שטייניץ: אין הצדקה

חבילת הגזרות הגדולה והפוגעת ביותר שמתכנן משרד האוצר נוגעת לזכאי הקצבאות וגמלאות הביטוח הלאומי. מנכ"ל הביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני, אמרה היום (ה') בשיחה עם ynet כי הגזרות המתוכננות הן בבחינת "רעידת אדמה". בין היתר, דורש האוצר קיצוץ של 10% בקצבאות הילדים, קיצוץ מענקי הלידה והקפאת הגמלאות לנכים.

 

האוצר גם מאיים לקצץ ב-50 אחוזים את התמיכות בקרנות הביטוח הלאומי,

המפעילות עמותות המטפלות בשכבות החלשות, כמו נכים, ילדים בסיכון, קשישים, מפגרים ועוד. "זה חמור מאוד וזו פגיעה חמורה בציבור הרחב", אמרה דומיניסיני. "הפגיעה תהיה באוכלוסייה החלשה, העשירים יכולים תמיד לקנות את כל השירותים".

 

גזרות וקיצוצים - סיקור מקיף ב-ynet:

 

לדבריה, "בתקופה כזו, שבה הציבור הרחב נתון בחרדה, הממשלה חייבת לחזק את הביטחון הסוציאלי. במקום זה, הממשלה מערערת אותו. הקיצוץ הזה יגדיל את שיעור העניים וזה יוביל להשלכות כבדות משקל". דומיניסיני מבטיחה לפעול יחד עם שר הרווחה, יצחק הרצוג, נגד הגזרות "כדי להגן על הציבור".


"לא נוכל לתמוך באוכלוסייה החלשה" (צילום ארכיון: אלעד גרשגורן)

 

היא הוסיפה, כי "כל הקרנות שיש בביטוח הלאומי מיועדות לילדים בסיכון, קשישים, נכים ואוכלוסיות חלשות אחרות. אנחנו מפעילים את השירותים דרך עמותות שונות שגם כך נפגעו בגלל המשבר הכלכלי. אם תקציב הקרנות יקוצץ ב-50 אחוזים, לא נוכל לתמוך בעמותות והאוכלוסייה החלשה שאנחנו מחויבים לעזור לה - תיפגע. זה אומר למשל שמעונות יום למפגרים ייסגרו ולא ניתן יהיה לשלב את הנכים בחברה".

 

שר הרווחה ייפגש הערב עם שר האוצר, יובל שטייניץ, כדי להבהיר לו את חומרת המצב. "הקיצוץ המובא פוגע באופן ישיר בילדים ונוער בסיכון. אנחנו מתנגדים לכך בתוקף, אין לזה כל הצדקה. בשנתיים האחרונות חוללנו מהפכה חברתית ופריצת דרך בנושא", אמר השר.

 

"המדינה שולחת נוער בסיכון לכלא"

בין העמותות שייפגעו מהקיצוץ המוצע - גם עמותת עלם שמטפלת בבני נוער וילדים בסיכון. מנהלת תחום הקצה והרחוב בעלם, מורן רוס, אמרה ל-ynet כי "משמעות הקיצוץ היא שנשאר ואקום ברחוב וזה משאיר את הנוער במצוקה בפער גדול מאוד לבין נוער נורמטיבי שנמצא במסגרת". היא מזהירה כי חוסר טיפול "יביא למצב הרבה יותר קשה של זנות, סמים ושוטטות - ואז זה יעלה לאוצר פי כמה וכמה. הרי מאסר וגמילה מסמים עולים הרבה יותר מטיפול מניעה. במקום לשים עליהם פוקוס, המדינה שולחת אותם לכלא".

 

מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, התבטא בחריפות ואמר כי "עושה רושם שמי שהגה את התוכנית המטורפת סובל מנטיות אובדניות, כי זו התאבדות עצמית של החברה הישראלית. אין לנו עתיד בלי ילדים בריאים".

 

גם השר אבישי ברוורמן נחרד מהקיצוץ הצפוי ויצא בהתקפה על תוכנית האוצר. "אי אפשר בזמן מיתון כבד להציע את אותה מסגרת תקציבית שהוצעה בעבר, כאילו המאבק באבטלה הוא לא הנושא המרכזי", אמר השר שמונה לראש ועדת שרים לענייני מיעוטים. לדבריו, רוב הגזרות פשוט לא מתאימות".

 

השר הדגיש כי "בעבר, בזמן ההאטה פגעו בחלשים ובזמן הצמיחה הגדולה היא התרכזה בחזקים. עכשיו, כשמתחיל המיתון הגדול - מגדילים הגזרות. ברור שביום שלישי, בישיבת הממשלה, חלק גדול מהגזרות יוסרו. ברור לי שמסגרת התקציב תורחב. שוחחתי על כך גם עם ראש הממשלה וגם עם האוצר. ההתנהלות הזו פוגעת באמינות המערכת הפוליטית".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי חיון
דומיניסיני. שיעור העניים יגדל
צילום: אבי חיון
צילום: מיכאל קרמר
נזקקים במוסד לביטוח לאומי. "החלשים ייפגעו"
צילום: מיכאל קרמר
צילום: דורון גולן
הרצוג. ייפגש עם ראש הממשלה
צילום: דורון גולן
מומלצים