שתף קטע נבחר

ליברמן ל-ynet: "אירופה מקבלת אותי בהקשבה"

ביקור צונן? התעלמות? שר החוץ חוזר ממסע ראשון מלא ביטחון ב"התעניינות עצומה" ו"שיחות פנטסטיות" בדגש על איראן - שמושכת זמן. בראיון ל-ynet הסביר: עוררנו שאלות על התפיסות המקובלות, לא נשתולל עד פגישת אובמה-נתניהו

"התחושה שלי, בשונה ממה שמתפרסם אצלנו, היא שקיבלו אותי בהקשבה באירופה. הצלחנו לעורר הרבה שאלות לגבי מהות התהליכים והתפיסות שהיו מקובלות עד עכשיו". כך אמר הבוקר (יום ו') בראיון ל-ynet סגן ראש הממשלה ושר החוץ אביגדור ליברמן, רגע לפני שובו ממסע ראשון במסגרת תפקידו.

 

ליברמן, שנכנס לפני כחודש לתפקיד בסערה, עם התבטאויות חריגות שעוררו נחשול תגובות בעולם, מבקש להרגיע את הטון.

 "עם כל שרי החוץ שעמם נועדתי, סיכמתי שאחרי 18 במאי, פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם הנשיא ברק אובמה בוושינגטון, אעדכן את כולם במדיניות החדשה. בינתיים שמרנו על פרופיל נמוך, כי החלטנו שלפני ה-18 במאי אנחנו לא הולכים להשתולל".

 

לדבריו, "הפגישה האחרונה אתמול, עם שר החוץ הגרמני פרנק וולטר שטיינמאייר, הייתה פנטסטית". ליברמן הדגיש בפניו את המאבק בין המתונים לקיצונים ברחבי המזרח התיכון. "אנחנו בעצם תומכים ברשות הפלסטינית שחמאס וג'יהאד נלחמים בהם", אמר שר החוץ בנוגע לסוגייה הפלסטינית.


ליברמן והשר הצרפתי קושנר. נפגש גם עם עורכי עיתונים (צילום: AFP)

 

אחרי אזהרות מצד האיחוד האירופי - לפיהן שדרוג היחסים עם ישראל ימתין עד להתקדמות בתהליך המדיני עם הפלסטינים - ליברמן אומר שביקש ממקבילו הגרמני להפריד בין הנושאים במועצת אירופה שתתכנס ב-15 ביוני: "אני ביקשתי, שטיינמאייר לפחות נשמע מאוד חיובי".

 

"יש להם את החג שלהם, הרמדאן"

ליברמן מספר על "התעניינות עצומה" בעמדותיו מצד ראשי מדינות וגם אנשי תקשורת. הוא נועד באיטליה ובגרמניה עם עורכי עיתונים מובילים, "גם איתם היו פגישות טובות", הוא מצהיר. לדברי שר החוץ, "הסוגייה של שתי מדינות לשני עמים עלתה, אך לא הייתה מרכזית כמו הסוגייה האיראנית למשל. הבהרתי בכל מקום שאיראן היא איום על שלום העולם כולו.

 

"מהאירופאים הבנתי שהאיראנים מנסים למשוך זמן. הם העבירו לאירופה מסר שהם כרגע עסוקים בבחירות הפנימיות, ואחרי הבחירות יש להם את החג שלהם, הרמדאן. רק אחרי הרמדאן הם אומרים שיהיו מוכנים להיכנס לשיחות", אומר ליברמן. "תבעתי מהאירופים שהשיחות עם האיראנים לא יימשכו יותר משלושה חודשים. הם מקשיבים למה שאני מדבר איתם".

 

לדבריו, "אני לא חושב שאפשר להגדיר את הביקור הזה כביקור צונן, והתעלמות דיפלומטית. אחרי שנפגשתי עם שרי החוץ של גרמניה, צרפת, איטליה, צ'כיה, ועם חוויאר סולאנה, סילביו ברלוסקוני, נשיא אזרביג'אן אילהם אלייב - שהיה באותו זמן בפראג - נציגי פרלמנטים, שרים אחרים וחברי פרלמנט, ההרגשה שלי היא שאירופה מקבלת אותי בהקשבה", סיכם ליברמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"תומכים ברשות הפלסטינית"
צילום: AP
ליברמן עם ברלוסקוני
צילום: AFP
מומלצים