שתף קטע נבחר

שר האוצר אופטימי: עסקת חבילה תוריד מהגזרות

מאבק השרים נגד הצעת התקציב נמשך במלוא העוצמה, וכל שר פועל מול שטייניץ ונתניהו בניסיון להרחיק את הגזרות ממשרדו. נקודת המפתח - "עסקת החבילה" עם ההסתדרות ועם המעסיקים - תידון היום. גורמים בהסתדרות: המחלוקות רבות

רגע לפני הסערה הצפויה בישיבת הממשלה היום (א') נועדו ראש הממשלה, שר האוצר ושר הביטחון בניסיון למנוע משבר על רקע הגזרות בהצעת משרד האוצר לתקציב 2009-10. ראש הממשלה אמר לשריו כי אם תהיה עסקת חבילה במשק ניתן יהיה להוריד גזרות נוספות מהתקציב. שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר אמש בדיונים סגורים כי הוא "חש רצון אמיתי מצד עופר עיני והמעסיקים להגיע לעסקת חבילה במשק שתאפשר לנו את הקיצוץ המתבקש".

 

שטייניץ הביע אופטימיות לקראת הדיונים האינטנסיביים שיימשכו גם היום מול

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ונשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש. לעומתו, גורמים בהסתדרות התבטאו בזהירות: "מדובר כאן בחמישים-חמישים. זה לא ברור שזה יכול להיסגר, יש עוד הרבה מחלוקות בדרך, כגון ביחסי העבודה וחוק ההסדרים. הם שכחו שיש תכנית כלכלית בדרך. הדרך עוד ארוכה, נקווה שהדברים יסתדרו".

 

הבוקר תכונס הממשלה לישיבה השבועית, שרובה תעסוק בסוגיית גזרות התקציב. דיון נוסף יתקיים ביום שלישי, ובסופו תתקיים ההצבעה. שר האוצר סבור שבסופו של דבר לא יהיה מנוס, אלא להרחיב את מסגרת יעד הגרעון בתקציב מ-1.7 אחוזים ל-2.7 אחוזים, עקב הלחץ שמופעל מצד מפלגות העבודה וש"ס וכן ההסתדרות והמעסיקים.


שרי האוצר והביטחון בישיבת הממשלה (צילום: אלכס קולומויסקי) 

 

המאבק של שרי הממשלה נגד הגזרות נמשך במלוא העוצמה, וכל שר פועל מול שטייניץ ונתניהו בניסיון להרחיק את הגזרות ממשרדו. האיומים המוחשיים ביותר לשלמות הקואליציה נובעים מהדרישה לפגיעה בתקציבי הביטחון והרווחה. בפגישתו של ברק עם ראש הממשלה ושר האוצר איים ברק והזהיר מפני הצעה "לא מעשית". 

 

בכירי מערכת הביטחון שבים ומזהירים כי כל קיצוץ עשוי לפגוע בנושאים רגישים הקשורים בביטחון המדינה. גורמים העוסקים בנושא ציינו כי פגיעת האוצר בתקציב עשויה לנגוס לא רק בתנאי משרתי הקבע, אלא גם בפרויקטים מרכזיים. אחת מנקודות המחלוקת נוגעת להעברת הטיפול בחיילים עורפיים לקופות החולים.

 

לא יגבו 50 שקלים ליום אשפוז

בסוף השבוע הנחה נתניהו לא לתבוע 50 שקלים לכל יום אשפוז בבתי החולים. לעומת זאת, אחת הסוגיות שטרם נפתרה היא תקציב מערכת החינוך. השר גדעון סער תקף את תוכנית האוצר ואמר הקיצוץ יעמיק את המחסור הכספי במשרדו, העומד כבר על כמיליארד שקל.

סער טוען שקיצוץ נוסף יביא לפיטורי אלפי מורים ולפגיעה בתוכנית אופק חדש. לעומתו, בכיר במשרד האוצר מכנה את טענותיו "מניפולציה על גבם של המורים". לדבריו, "תקציב החינוך רק יעלה ב-2010 ב-12.5 אחוזים לעומת התקציב הנוכחי".

 

בנוסף, לא הושגה התקדמות בתביעת יו"ר ש"ס, שר הפנים אלי ישי, שדורש להימנע מפגיעה בקצבאות הילדים - ואף להגדילן. מגעים אינטנסיביים מוסיפים להתקיים בין הצדדים גם בנושא זה, אך נקודת המפתח היא "עסקת החבילה" עם ההסתדרות והמעסיקים.

 

בדיונים הפנימיים נשמע שטייניץ אופטימי לגבי האפשרות שעסקה כזאת תגובש ותונח בפני הציבור, במקביל להחלטה על קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה. "צריך להחליט מה סדר העדיפות. תכנית אופק חדש ועוד הרבה עניינים מאוד חשובים, או אבטלה לעוד עשרות אלפי ישראלים בתוך המשבר הכלכלי העולמי", אמר שטייניץ.


פורסם לראשונה 09/05/2009 23:32

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג וענת שלו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ. ירחיב את יעד הגרעון
צילום: דודי ועקנין
נתניהו. לא ידרוש 50 שקל ליום אשפוז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים