שתף קטע נבחר

המו"מ על התקציב: מה הושג עד כה?

צוותי האוצר וההסתדרות צפויים להמשיך בסבב שיחות מסביב לשעון, אפילו עד ההצבעות בממשלה ביום ג'. בינתיים, הושגו כמה הבנות ובוטלו כמה גזרות, אך אין עדיין פריצת דרך משמעותית

צוותי האוצר וההסתדרות ניסו עד כניסת השבת להגיע להבנות מלאות על הרכב עסקת החבילה בתקציב הדו-שנתי לקראת ישיבת הממשלה ביום א'. נראה כי גם במהלך השבת התקיימו מגעים טלפוניים אקראיים לא רשמיים. אם לא תושג הלילה לפחות פריצת דרך משמעותית, סבב השיחות עלול להמשך מסביב לשעון, אפילו עד להצבעות בממשלה שנקבעו ליום ג'. במסורת דיוני התקציב, ההכרעות נופלות בדרך כלל בדקה ה-90.

 

 

הצוותים התכנסו בסוף השבוע לאחר הצטמקות סל הגזרות בהוראת ראש הממשלה עקב הסערה ה פוליטית והציבורית שקמה בעקבות הפרסום הרשמי של הצעות האוצר. נתניהו הורה לאוצר למחוק כליל את הגזרות הפוגעות בקשישים,

בנכים ובשורדי השואה, ולסכם עם נציגי המשרדים על ביטול או ריכוך הגזרות האחרות הנוגעות להם. בינתיים לא נודע על התקדמות כלשהי.

 

אבל ההסתדרות לא מסתפקת בכך, ובעיקר מתכחשת לקיומה של עסקה כביכול לפיה האוצר יוותר על הגזרות וירחיב את מסגרת התקציב בתמורה להקפאת ההסכמים על תוספות השכר במגזר הציבורי. ההסתדרות מכוונת גבוה יותר. לא רק שהיא עומדת בנוסף על יישום לאלתר של מלוא התחייבויות הליכוד בהסכם הקואליציה עם העבודה, אלא גם על התחייבות לתיקונים מהותיים בחוקי העבודה לשיפור זכויות העובדים.

 

נוכחותם של משפטנים ונציגי הממונה על השכר ותנאי העבודה באוצר בדיונים עד כניסת השבת מאותתת על נכונות האוצר להגיע להסכמות בנושאים העקרוניים האלה, לרבות יישום הסכמי השכר שנחתמו לפני כשנה. ככל הידוע הושגו עד כה הבנות מסוימות בעל-פה. אבל גם בכך אין פריצת דרך משמעותית לפני שיוסכם על נוסח כתוב ומיועד לחתימה.

 

הקפאת גמלאות: בוטל חלק קטן

צמצום סל הגזרות בהוראת נתניהו לא פוגע ברוב הצעות האוצר, גם אחרי ביטול הקפאת גמלאות הביטוח הלאומי לנכים ולנרדפי הנאצים. הצעת ההקפאה עומדת בעינה לגבי רוב זכאי הבטחת הכנסה (למעט קשישים), לאמהות גרושות כחלופה לדמי מזונות, למשפחות חיילים שנספו במערכה, לעולים זכאי סל קליטה ולנפגעי הפוליו והגזזת.

 

קיצוצים: הרוב נשאר

בוטלו: ההצעות לקיצוצים במענקי פטירה לשאירי נפטרים ולהרעה בתנאי האלמנות; הגזרות על הנכים: לביטולן מצטרפת הוראת שר האוצר שטייניץ לבטל את ההצעה להקטין את הפטור ממס שניתן להם (לרבות עיוורים) אשר נכללה בטיוטת חוק ההסדרים שדלפה ופורסמה ערב יום העצמאות.

 

טרם בוטלו: קיצוצים המוצעים במענקי לידה ובדמי לידה; קיצוצים בתנאי הזכאים לסיוע בשכר דירה; הדרישה לחייב את מבוטחי חוק הבריאות בהשתתפות של 50 שקל עבור כל יום אשפוז בבית חולים.

 

גם הדרישה לקיצוץ רוחבי של 2% בתקציבי כל משרדי הממשלה, שאמורה לחסוך לאוצר כ-6.5 מיליארד שקל, ומהווה את הגזירה המשמעותית ביותר מבחינה תקציבית, נותרה על כנה.

 

הוראת ראש הממשלה לא חלה גם על הפחתה של 10% בקצבאות הילדים, כולל הקצבאות שיוגדלו על פי הסכם הקואליציה עם ש"ס. אבל תגובת החרדים לגזירה, שמאשימה את נתניהו ב"הולכת שולל", לא משאירה ספק שיגיע גם תורה להימחק.

 

עוד נשאר: הקפאת קליטה של עובדים חדשים במגזר הציבורי בארבע השנים הקרובות. דרישה זו עומדת בסתירה לסיכומים קודמים של ההסתדרות עם האוצר, וזו עוד אבן נגף שלא מקרבת את עסקת החבילה.

 

נשארת בסל הגזרות, לפי שעה, ההצעה לבטל את מחצית נקודת הזיכוי במס הכנסה לאישה עובדת בתמורה להרחבת הניקוד עבור ילדים. ההסתדרות דורשת את ביטול הגזרה, כמו גם את ההצעה להגדיל את שווי השימוש בטלפון נייד שמקבלים עובדים ממעסיקיהם.

 

לא ברור מה יעלה בגורל הצעת האוצר לאסור בחוק הכרה לצורכי מס בהוצאות על טיפול בילדים שנועדה לבטל את פסיקת בג"צ.

 

הגזרות שנעלמו

מהפרסום הרשמי של סל הגזרות, שהוא בעצם הנוסח המתוקן של הצעת חוק ההסדרים נעלמו רוב הגזרות שהופיעו בפרק המסים בטיוטה המודלפת של החוק. לפי שעה אין לדעת אם מדובר בהתקפלות מוחלטת של האוצר או באפשרות שהוא ישלוף אותן כחלופה לביטול גזרות אחרות.

 

בראש הנעלמים ביטול הפטור ממע"מ על הפירות והירקות הטריים, שתייקר את מחירם לצרכן ב-15.5%. פגיעה קשה בצרכנים שמתמקדים בצריכה מוגברת של מצרכי יסוד עקב המיתון. ההצעה לייקר את מחיר הסיגריות התבצעה בעקבות הדלפת הטיוטה.

 

מהנוסח המתוקן נעלמו גם ההצעות לייקר את מחירי הבירה והמשקאות המשכרים; לייקר את הבנזין בתוספת מס של 30 אגורות לליטר; לייקר את מחירי השירותים לתיירים מחו"ל עקב ביטול הפטור ממע"מ (שר התיירות כבר מתקומם); ולהכביד את מיסוי הרווחים מהימורים והגרלות (25%) מעל 5,000 שקל במקום מ-50 אלף שקל.

 

ההסתדרות מתעקשת על מס הכנסה שלילי

ההסתדרות תפסה את האוצר בניסיון לעקוף את הסכם הקואליציה בפגיעה בזכאים לדמי אבטלה. בהסכם נקבע כי המכסה למובטלים תגדל ב-30 יום ללא קשר לתקופת האבטלה. בהצעת האוצר נאמר כי התוספת תהיה "עד 30 יום באופן יחסי לתקופת האבטלה". היא לא תרמה לאמינות האוצר במהלך המשא-ומתן.

 

ההסתדרות עומדת על הרחבת תכנית מס הכנסה שלילי בפריסה ארצית, ועל ביטול כל תוכניות ההפרטה במערכת הביטחון, בעיקר של תעשיית טנק המרכבה שתפגע ב-2,550 עובדים אזרחיים בצה"ל ובתעשיות הנלוות.

 

ההסתדרות לא מוותרת על יישום התכנית להקים קרן סיוע למפעלים שנקלעו למצוקה, על פי הצעת עופר עיני ושרגא ברוש, בתרומות העובדים, המעסיקים והממשלה. התכנית נכללה בטיוטת חוק ההסדרים שהודלפה וגם היא נעלמה מהנוסח המתוקן הרשמי.

 

המכבש הכבד: פחד מהקדמת בחירות

במגעים של האוצר עם נציגי המשרדים, על פי הוראת ראש הממשלה דנים על גורלן של גזרות נקודתיות כמו סגירת מרכזים להכשרה מקצועית, קיצוץ בתקציבי המוסדות לילדים בסיכון, הפרטת מוסדות למפגרים. אלו פגיעות נוספות בתקציבי המשרדים שבשליטת שרי העבודה וש"ס. התעקשות האוצר עליהן לא תתרום ליציבות הקואליציה.

 

ראשי האוצר לא ימתינו לחתימה על עסקת החבילה. כמנהגם מדי שנה, הם ישתדלו קודם בשלושת הימים הקרובים עד להצבעה לקנות את תמיכת השרים בפשרות ובמתנות תקציביות. ללא עסקה יש סכנה ליציבות הממשלה. הלחץ של נתניהו לסיים את ההצבעות עד אור ליום ד' לא נובע מאילוצי לוח הזמנים של התקציב אלא מלוח הזמנים המדיני שלו.

 

התקציב יכול להגיע לאישור הכנסת עד מחצית יוני. נתניהו נפגש בסוף השבוע עם נשיא ארה"ב, ולא רוצה להופיע כמי שלא הצליח להעביר אפילו תקציב ראוי. אבל גם המועד האחרון להגשת התקציב לכנסת הוא מסוכן. החוק מחייב לאשר אותו סופית עד ה-19 ביולי, אחרת הכנסת מתפזרת והמדינה הולכת לבחירות.

 

חודש ימים הוא פרק זמן קצר לאישור התקציב הדו-שנתי הבעייתי בכנסת. אבל הפחד מהקדמת הבחירות עלול להיות המכבש הכבד ביותר שבעצם החל לנוע כבר בסוף השבוע.

 

הלחצים בעבודה הם כעת בשני ערוצים: על היו"ר ושר הביטחון אהוד ברק להתפשר על הקיצוץ בתקציב הביטחון, ועל ראש הממשלה ושר האוצר להתפשר על הרחבת התקציב.

 

האוצר מזהיר מהסכנה למשק של הרחבת הגירעון אם תיפרץ מסגרת התקציב בביטול גזרות אלה ואחרות ללא מימון מאזן. באגף התקציבים טוענים כי גם לאחר יישום כל הקיצוצים המתוכננים, עדיין יחסרו 5-6 מיליארד שקל כדי לכנס את התקציב למסגרת אחרי הגדלה החוקית של 1.7%. קל וחומר שאין מימון להרחבה של 2.5% ואפילו עד 3.4%, כדרישת שרים בעבודה.

 

במצב זה, אם ייקלע למבוי סתום, לא יהיה מוצא פוליטי אלא כשהממשלה תשקול לחזור לשיטת ה"קופסאות" שאפיינה את תקציב 2007 בעקבות מלחמת לבנון השניה. שיטה זו הוציאה ממסגרת התקציב הרשמי חלק מהוצאות הביטחון למה שהוגדר כ"קופסאות" חד פעמיות. התרגיל הגדיל בפועל את התקציב ב-3.4%, כפליים מהמגבלה החוקית.

 

בממשלת אולמרט האמינו אז, ולא התבדו, כי השווקים בכלל וארה"ב בפרט יבינו את מצבה המיוחד של ישראל אחרי הטראומה של המלחמה ההיא. לא מן הנמנע שבממשלת נתניהו יחזרו על התקדים בתקווה כי במשבר הפיננסי העולמי הקשה, מי יתחשבן או בכלל ישים לב לחריגה זמנית של 6 מיליארד שקל מהתקציב - "כסף קטן" לעומת 1.5 טריליון הדולרים שארה"ב שופכת על הבנקים שלה כדי לאתר את הדליקה.

פורסם לראשונה 09/05/2009 19:01

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סל הגזרות הצטמק
צילום: משה מילנר,לע"מ
ההסתדרות מתכחשת לעסקה
צילום: דודו אזולאי
מומלצים