שתף קטע נבחר

צוותי ההסתדרות והאוצר חידשו את המו"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם אנשי האוצר בלשכתו. במקביל, חידשו הצוותים המקצועיים את השיחות, שהוקפאו בעקבות התנגדות האוצר להסכמות שהושגו שלשום בין אנשי ההסתדרות ורה"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אתמול בערב (ב') בלשכתו עם שר האוצר יובל שטייניץ וראשי משרדו - מנכ"ל האוצר ירום אריאב, הממונה על התקציבים רם בלינקוב והממונה על יחסי עבודה אילן לוין. עוד השתתף בפגישה יועצו של נתניהו אורי יוגב. רוה"מ זימן את האישים כדי לשמוע את ביקורתם על הסיכום עם יו"ר ההסתדרות עופר עיני, ולנסות והפשיר את הקיפאון בשיחות.

 

במקביל, דווח כי הצוותים המקצועיים של משרד האוצר וההסתדרות חידשו את המשא ומתן על עסקת החבילה בנוגע לתקציב המדינה וחוק ההסדרים. עיני הצטרף לשיחות לקראת חצות. המו"מ עלה בצהריים על שרטון ונוצר נתק בין הצדדים, בגלל התנגדות האוצר להסכמות שהושגו שלשום בין עיני לאורי יוגב.

 

 

האוצר מתנגד להגדלת מסגרת התקציב שהוסכם עליה ב-3.2% במקום הגידול החוקי של 1.7%, ולהיקף הוויתורים של ההסתדרות בתחום השכר - רק ויתור על תשלום דמי ההבראה בשנים 2009-2010 בסך כולל של 1.2 מיליארד שקל.

 

בעיני האוצר מדובר בהיקף מזערי לעומת הדרישה להקפאות השכר במגזר הציבורי ולדחיית תשלומי המדינה לקרנות ההשתלמות שהיו אמורות לחסוך כ-10 מיליארד שקל. התנגדות האוצר יצאה למרות תמיכת ראש הממשלה בסיכומים שהשיג יועצו יוגב עם עופר עיני. האוצר יצא בעיקר נגד הרחבת מסגרת התקציב שתגדיל את הגירעון המצטבר בתקציב הדו-שנתי ל-13% במקום 11.5%, כלומר גידול של כ-10 מיליארד שקל - מ-40 מיליארד ל-50 מיליארד שקל.

 

בנוסף עומדים באוצר על הרחבת ההיקף של הוויתורים בנושא השכר ב-2 מיליארד שקל נוספים, כך שיסתכמו ב-3.2 מיליארד שקל, כמו גם על הקיצוץ הנדרש בתקציב הביטחון בסך 3 מיליארד שקל.

 

זהו הנתק השני במהלך המשא-ומתן. הראשון נוצר לפני כשבוע בגלל התנגדות גורפת של ההסתדרות לדרישות המרביות הנ"ל. פרסום קובץ הגזירות שהוגש לעיון השרים נעשה לא מעט בעקבות הנתק כדי להמריץ את ההסתדרות לחזור לשולחן המשא ומתן. המגעים חודשו, אבל מאז התנהלו לא מול אגף התקציבים אלא בין עופר עיני לאורי יוגב, שקיבל מנדט מראש הממשלה לסכם את המשא ומתן. בהסתדרות מתנגדים לנסיגה מהסיכומים שהושגו אתמול.

 

בתמורה להסכמת נציגי רה"מ על ויתור כספי מינימלי בלבד מצדה של ההסתדרות, הסכימו בהסתדרות לקבל את רוב גזרות האוצר שטרם בוטלו. במקביל, תקבל ההסתדרות התחייבות ליישום מלא של הסכם הקואליציה עם העבודה, ובעיקר את תמיכת האוצר בתיקון חוקי העבודה שמרחיבים את זכויות ההתארגנות של העובדים במקומות העבודה. 

 


פורסם לראשונה 11/05/2009 16:16

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר ההסתדרות, עיני
צילום: דנה קופל
מומלצים