שתף קטע נבחר

ישראל נגד השייח שהתפרץ לעבר האפיפיור

השייח תייסיר תמימי חולל מהומה כאשר האשים את ישראל בהרג ילדים במהלך מפגש בין-דתי עם האפיפיור בירושלים. בתגובה, פרסמו משרדי החוץ והתיירות הודעת גינוי: "במקום לקדם את השלום והדו-הקיום בחר השייח לזרוע פחד ושנאה"

משרד החוץ ומשרד התיירות פרסמו הערב (יום ב') הודעת גינוי לראש בתי הדין השרעיים ברשות הפלסטינית, תייסיר תמימי, שהתפרץ לעבר האפיפיור במפגש עם נציגי כל הדתות. "ישראל מגנה את דברי השטנה של השיח תמימי נשיא בית הדין השרעי לערעורים", נמסר בהודעה משותפת של משרדי החוץ והתיירות. 

 

האפיפיור בארץ הקודש - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

בהודעה המשותפת נאמר כי השייח תמימי, "במקום לקדם את השלום והדו-הקיום, בחר לזרוע פחד ושנאה בין הישראלים לפלסטינים ובין יהודים, מוסלמים ונוצרים". מנהל התקשורת הישראלית במשרד החוץ, יוסי לוי, הוסיף: "מצער מאוד שדווקא הקיצונים ייצגו את המוסלמים ואת הפלסטינים באירוע בין-דתי חשוב כל כך במעמד האפיפיור המבקר בישראל".

 

השייח תמימי, שלא היה אמור לשאת דברים באירוע בירושלים, ביקש לדבר - וחולל מהומה. במשך דקות ארוכות נאם בערבית ואמר בין היתר כי "ישראל הרסה ערים פלסטיניות והקימה התנחלויות על האדמות הפלסטיניות". עוד אמר כי "ירושלים תישאר בירת הפלסטינים", והוסיף כי "כל אנשי הדת בכל העולם של כל הדתות האחרות צריכים להגן על הפלסטינים מישראל ולהגן על אדמותיהם". הוא תקף את ישראל ש"עשתה עוצר על עזה והרגה ילדים".

 


האפיפיור נוטש - האירוע השני היום שנגמר רע (צילום: דודו אזולאי)

 

הפטריארך הלטיני ניסה להשתיקו מספר פעמים אך לשווא. השייח תמימי המשיך בלהט, ובתום דבריו - כאשר הוכרח להפסיק לדבר - נטש האפיפיור את המקום וויתר על טקס החלפת המתנות.

 

"הסתה פרועה וחסרת מעצורים"

הרב שאר ישוב הכהן, שישב על הבמה עם הנציגים האחרים, אמר ל-ynet בתום האירוע: "לא הייתה לי אפשרות להגיב. האפיפיור כעס, ואמר לי 'איך עושים דבר כזה בלי להגיד לי מראש'. התכוונתי לעלות ולהגיב על דבריו של השייח תמימי ואז האפיפיור קם והלך. זה מגונה שנציג דת מסית. הוא תפס את הרמקול והסית הסתה פרועה וחסרת מעצורים. אנחנו נשלח הודעה למארגנים שלא נגיע לאירועים שבהם יהיה השייח תמימי".  


תקרית בין-דתית. תמימי מימין והאפיפיור משמאל (צילום: דודו אזולאי)

 

זו לא היתה הדרמה היחידה שליוותה את ביקורו של בנדיקטוס ה-16. הנאום שנשא ראש הכנסייה הקתולית ביד ושם עוררה את כעסו של יו"ר מועצת יד ושם, הרב ישראל מאיר לאו. "אין כאן מילה אחת של השתתפות בצער, של חמלה, של

כאב על הטרגדיה הנוראה של שישה מיליון הקורבנות", אמר. "אפילו המילה שישה מיליון נעדרת פה". הרב לאו גם קבל על השימוש בפועל "killed" (נהרגו) ולא "murdered" (נרצחו) בהתייחס לקורבנות השואה. לחיצת היד בין שני האישים היתה קרירה למדי.

 

האפיפיור אמר בנאומו: "באתי לעמוד בדממה לפני אתר ההנצחה שהוקם לזכרם ולכבודם של מיליוני היהודים שנהרגו במהלך הטרגדיה המזעזעת של השואה. "הם קיפחו את חייהם, אך שמם לעולם לא יאבד. הם נצורים בקשר בל יינתק בלב יקיריהם, בלב חבריהם לשבי ששרדו ובלב כל מי שנחושים לא להניח שזוועה כזו תטיל שוב קלון על האנושות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האפיפיור בנדיקטוס ה-16
צילום: דודו אזולאי
מומלצים