שתף קטע נבחר

מאבקים, בכי ושפופרת מתעופפת: לשכת נתניהו

המזכירה לא מסתדרת עם היועץ שלא מסתדר עם השר. המסבירן הלאומי טובע בתיקי אובמה. חוזים עדיין אין, גם לא מנכ"ל שיעשה סדר. אז מה הפלא שוותיקים וחדשים כבר נטשו בטריקת דלת?

פחות מחודשיים חלפו מאז הוקמה ממשלת נתניהו השנייה, והמים הזורמים ב"אקווריום" של הראש הולכים ומתעכרים. מי שיערוך ביקור פתע בלשכה, יוכל למצוא בה אווירת נכאים, צעקות ובכי, שפופרת שעפה באוויר מידי אחד הבכירים לעבר אחת העובדות - ותחושה כללית של כאוס והיעדר יד מכוונת.     

 

סאני סאנילביץ' אינו מוכר לציבור הרחב, אבל בשורות הליכוד

הוא שם דבר. בשנים האחרונות ליווה את בנימין נתניהו כיושב-ראש האופוזיציה, והקים את מערך האינטרנט שלו ושל התנועה בבחירות. עם הרכבת הממשלה, מונה לשמש כיועץ לענייני אינטרנט וטכנולוגיות והחל בהכנת ניירות עבודה עבור ראש הממשלה, בשיתוף עם השר מיכאל איתן. אלא שמהר מאוד התברר כי המסמכים לא הגיעו כלל לנתניהו, והיועץ המיוחד גם התקשה לקבוע עמו פגישה. פעם אחר פעם נבלמו ניסיונותיו לשוחח עם הבוס, ודבר מהנושאים שהוחלט לקדם לא קודם. לפני מספר ימים הודיע לראש הלשכה, נתן אשל, כי גמר אומר להתפטר (ייתכן שיחזור בו, אם נתניהו יתערב אישית).

 

סאנילביץ' לא לבד: סימה שיין, שהייתה אחראית על נושא האיום האיראני במועצה לביטחון לאומי, עזבה לאחר ישיבה מתוחה וקולנית עם ראש המל"ל החדש, עוזי ארד. שיין, ששימשה בעבר כראש חטיבת המחקר במוסד, מונתה לתפקיד הרגיש במל"ל לאחר שליברמן התפטר מממשלת אולמרט, והנושא עבר מהמשרד לעניינים אסטרטגיים למועצה לביטחון לאומי. היא זוכה להערכה רבה ונחשבת למומחית בעלת ידע והבנה רבים, בכל הנוגע לנושא האיראני. 

 

יחסים עכורים שוררים גם בין משה (בוגי) יעלון, השר החדש לעניינים אסטרטגיים, לבין עוזי ארד. הראשון התיישב במשרדו של ראש המועצה היוצא ארדיטי, בניין הסמוך ללשכת ראש הממשלה. לפי הדיווחים, ארד לא ראה את הדבר בעין יפה, והמתח בין השניים גואה. וגם זה לא הכל: ענת מדינה, מזכירתו של יועץ התקשורת יוסי לוי, שוקלת אף היא להתפטר, לאחר כמה שנים בלשכת ראש הממשלה. לא פעם מאז נכנס לוי לתפקיד נראתה מדינה, כיום בהריון מתקדם, ממררת בבכי, לאחר שיועץ התקשורת הרים עליה את קולו.

 

אין חוזים, אין בעל בית 

גורמים המעורים בנעשה בלשכת רה"מ מעידים, כי העובדים המקצועיים שם מצויים במבוכה רבתי, וחשים תסכול רב נוכח התנהלות יועציו של נתניהו. האחרונים - אולי כסממן נוסף למצב - לא חתמו עדיין על חוזים, ובחודשיים האחרונים זכו רק למקדמות במקום משכורות. העיכוב נובע מוויכוחים על סמכויות והגדרות תפקיד, וכידוע, מנכ"ל שיעשה סדר במשרד - בינתיים אין.

 

כך גם קורה, שאנשי הלשכה ממלאים תפקידים לא להם: רון דרמר

 קיבל עליו לשמש כראש מטה ההסברה - תפקיד המקביל למנכ"ל במשרד ממשלתי, ולכן מצריך אישור פורמלי של מליאת הממשלה. אלא שזה לא ניתן. נוסף על כך, אולי בשל כהונתו גם כראש מטה התכנון, והעיסוק האינטנסיבי במגעים מול וושינגטון - את פורום הדוברים הלאומיים (מצה"ל, משרד החוץ, המשטרה, שב"כ ושב"ס) כינס דרמר רק פעם אחת ויחידה. קודמו במטה ההסברה, ינקי גלנטי, נהג לקיים שיחות ועידה עם הפורום בתדירות גבוהה, והייתה זו גם החלטת ממשלה בעקבות מסקנות ועדת וינוגרד.

 

עד כמה מודע נתניהו באופן אישי לחומרת המצב, לפחות כפי שהיא משתקפת מהעדויות הללו? לא ברור. על פי הדיווחים, אנשיו מרחיקים אותו ככל הניתן מהקלחת הרותחת, שמביכה כאמור את עובדי המשרד הוותיקים יותר. כך או כך, בשובומהפגישה עם הנשיא אובמה, ועוד לפני הקרב על תקציב המדינה בכנסת - יידרש ראש הממשלה להפנות את תשומת לבו גם לנעשה אצלו בבית.   

 

על אף פניות ynet, טרם התקבלה תגובה לידיעה מלשכת רה"מ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איפה התיישב בוגי? עוזי ארד
צילום: שאול גולן
גם תכנון, גם הסברה: דרמר
מורחק מהקלחת: בנימין נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים