שתף קטע נבחר

אובמה לנתניהו: לא אקבע תאריך יעד לאיראן

אחרי פגישה ארוכה מהמתוכנן, הצהיר הנשיא כי ארה"ב לא תציב תאריך יעד מלאכותי למגעים עם איראן. עם זאת ציין כי היה רוצה לראות התקדמות עד סוף השנה. נתניהו הבהיר כי הוא מוכן לפתוח מיד במו"מ עם הפלסטינים, ש"צריכים לשלוט על עצמם" - אך לא העלה על שפתיו את המילים "שתי מדינות"

אין דד-ליין לאיראן, יש דרישה חד-משמעית לשתי מדינות ולהפסקת הבנייה בהתנחלויות: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא הצליח לרתום את נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לרעיון שיש לקצוב בזמן את משך המשא ומתן עם איראן. לאחר פגישה ארוכה מהצפוי בין השניים בבית הלבן, אמר אובמה כי אינו רואה כל צורך בהצבת תאריך יעד שכזה. עם זאת, הוא ציין כי ארצות הברית מעוניינת לראות התקדמות במגעים עם טהרן עד סוף השנה.

 

אובמה הצהיר כי הוא עומד על מימוש פתרון שתי מדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני, ובעניין זה הבהיר נתניהו מצדו, כי הוא מוכן לפתוח מיד במו"מ מדיני עם הפלסטינים.


אין הסכמות, למרות החיוכים (צילום: AFP)

 

"אני לא רוצה לקבוע תאריך יעד מלאכותי לשיחות הישירות עם איראן", אמר אובמה. "אני בהחלט סבור שלא צריך למשוך את זה עד אינסוף. בסוף השנה הזאת כנראה נעשה הערכה מחדש כדי לראות לאן זה מתקדם והאם אנחנו מצליחים לעצור את איראן מלייצר נשק גרעיני".

 

"הבהרתי לראש הממשלה שיש מחויבות בינלאומית ליצור הזדמנויות לאיראן, גם במצב זה, והדרך היא למנוע איום גרעיני של איראן", אמר אובמה. "נשק גרעיני הוא לא רק איום על ישראל וארה"ב אלא על הקהילה הבינלאומית כולה. נשק גרעיני עלול לערער את היציבות ולהוביל למרוץ גרעיני במזרח התיכון. אנחנו מבקשים לשכנע את איראן שעליהם לשנות כיוון ואם זה לא יקרה - יש לנקוט שורה רחבה של צעדים, כולל סנקציות כלכליות בינלאומיות שיבטיחו שאיראן תבצע את המוטל עליה". 

 

"הפסיקו לבנות בהתנחלויות"

נשיא ארה"ב הבהיר שהוא מחויב לפתרון שתי מדינות, והדגיש את הצורך של ממשלת ישראל לפעול על-פי מפת הדרכים ועל-פי הסכמות אנאפוליס: "אני מאמין שלא רק ישראל, אלא גם הפלסטינים הולכים לפעול להשגת פתרון של שתי מדינות לשני עמים. ראינו התקדמות בנושא זה בעבר, והצעתי לראש הממשלה לנקוט שורה של צעדים בתקופת כהונתו כדי לקדם זאת. על-פי ההתחייבויות במפת הדרכים ועל-פי הדברים שסוכמו אנאפוליס. אני לא מבין למה לא לנצל הזדמנות זו עכשיו כדי להתקדם?" הוא הוסיף כי "יש להפסיק את הבניה בהתנחלויות ויש לפתוח את המעברים בעזה כדי לתת תקווה לפלסטינים".

 

לדברי אובמה, יש להתקדם לפתרון שתי מדינות, "אני מאמין שגם ישראל כמו כל הקהילה הבינלאומית צריכה את הפתרון של שתי המדינות לשני העמים. השגת הסכם פלסטיני-ישראלי הוא עניין קריטי. זה לא יהיה קל. זה מעולם לא היה קל. הפלסטינים, כמו שאמר ראש הממשלה נתניהו, יצטרכו לעשות עבודה רבה ולהבטיח את הביטחון של ישראל". הוא הבהיר כי יש להבטיח את בטחון ישראל, "אני בטוח שבשבועות ובחודשים הבאים נשיג התקדמות בנושא זה". בתשובה לשאלת עיתונאי ישראלי, אמר אובמה "גם בנושא הפלסטיני וגם בנושא האיראני הגיעה העת לפעולה אגרסיבית".   


שני האישים נועדים בבית הלבן (צילום: AFP)

 

הנשיא האמריקני בירך על היחסים המיוחדים ועל שיתוף הפעולה המלא בין ישראל לארה"ב: "ישראל הווה מקור להערצה וחזון לאמריקה. בטחון ישראל הוא בעל חשיבות עליונה, ולארצות הברית מחויבות גדולה למדינה היהודית ולביטחונה והנושא הזה אינו נתון בספק".

 

הוא שב וקשר בין איראן לעניין הפלסטיני, "מבחינתי היכולת לעשות שלום בין ישראל לפלסטינים רק מחזקת את יכולת הקהילה הבינלאומית להתמודד מול האיום האיראני. צריך גם לטפל באיראן וגם לעשות שלום בין ישראל לפלסטינים וצריך לפעול אגרסיבית כדי להציג הישגים בשני התחומים, ראש הממשלה נתניהו הסכים איתי בכך".

 

נתניהו אמר לכתבים ש"הפלסטינים צריכים לשלוט על עצמם", אך לא העלה על דל שפתיו את המילים שתי מדינות. בפתח דבריו, שיבח את הנשיא אובמה: "אתה חבר גדול של ישראל. יש מטרות משותפות. אדוני הנשיא, כל אחד בישראל כמו בארה"ב רוצה שלום, אך אנו ניצבים בפני סכנות ובפני איומים. בפנינו ניצבת איראן שמבקשת נשק גרעיני צבאי ונשק להשמדה המונית. זה איום על המדינות המתונות במזרח התיכון ואיום להציב את כולנו מול דרך של טרור. אני מודה לך על מחויבותך למניעת איראן מהשגת נשק גריעיני ואני חולק איתך את הרצון להגיע לשלום. איננו רוצים לשלוט בפלסטינים, אנו רוצים שימשלו בעצמם. תצטרך להיות פשרה - אנחנו נצטרך לתת את חלקנו והפלסטינים את שלהם. הפלסטינים יצטרכו להכיר בישראל כמדינה יהודית ולעמוד במחויבויות הביטחוניות שלהם".

 

פגישת נתניהו ואובמה התארכה בחצי שעה נוספת מעבר למתוכנן. השניים היו אמורים להיוועד שעה בארבע עיניים, ואז להכניס את העוזרים לשיחה בפורום רחב יותר. הפגישה בארבע עיניים התארכה בחצי שעה, ואז הוכנסו יועצו של נתניהו, רון דרמר וראש המועצה לביטחון לאומי, עוזי ארד.


פורסם לראשונה 18/05/2009 19:32

 

בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיון רציני. אובמה ונתניהו
צילום: משה מילנר, לע"מ
נתניהו עם הגעתו לבית הלבן
צילום: AFP
מומלצים