שתף קטע נבחר

ח"כ רותם: אם יפנו אותי מביתי, לא תהיה הידברות

במהלך דיון על שמירת העקרונות הדמוקרטיים בפינוי מאחזים, העיר יו"ר ועדת חוקה כי אם יבואו כוחות הביטחון לפנותו מביתו בהתנחלות אפרת "אין לו כוונה להגיע להידברות". בכיר במשטרת מחוז ש"י: פינוי מאחזים עלול להוביל לאלימות קשה

יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), אמר בצהריים (יום ב') בדיון על שמירת עקרונות הדמוקרטיה בכל הקשור לפינוי מאחזים, כי לא יהיה בכוונתו להגיע להידברות עם כוחות הביטחון - אם אלה יבואו לפנותו מביתו.

 

"אם יבואו לפנות אותי מביתי בכוח - אין לי שום כוונה להגיע להידברות", אמר רותם - תושב ההתנחלות אפרת. לדבריו, "גם לעצירים יש זכויות מסוימות". ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) ענה לו: "אם יש לך כוונה להתנגד באלימות, אז צריך לעשות את מה שצריך לעשות". רותם ענה לו: "אפשר לדפוק לי בדלת, ולומר לי שאני עצור, ולעצור אותי על עבירה, ולא להתפרץ בלילה ולפגוע בילדים שלי, עם כל הכבוד".

 

במהלך הדיון הזהיר קצין החקירות והמודיעין במשטרת מחוז ש"י, ניצב-משנה איציק רחמים, כי "פינוי מאחזים ביהודה ושומרון עלול לגרור אלימות קשה כלפי כוחות הביטחון. היקף כוח האדם של המשטרה בוודאי שאינו מספיק למשימה של פינוי מאחזים בהיקף ותדירות כזו". יצויין כי דברים ברוח דומה אמר לפני כמה ימים מפקד מחוז ש"י הפורש, ניצב שלומי קעטבי, בראיון ל-ynet

 

אלישבע פדרמן - רעייתו של פעיל הימין הקיצוני נועם פדרמן - סיפרה בדיון על פינוי המשפחה מחוות פדרמן: "לא חשבנו שאנחנו על הכוונת ומועמדים לפינוי מיידי. פתאום, באמצע הלילה הם הגיעו ללא התרעה מראש ופרצו מהחלונות. הילדים שלי התעוררו ונתנו לנו שתי דקות לעוף מהבית. הייתי בשוק. הילדים היו בשוק. לא היווינו סוג של איום או סכנה. נשארנו בתוך שעה חסרי כל, אך איש לא נתן את הדין על מעשה הנבלה הזה. מדינה מתוקנת לא יכולה להתנהג כך".

 

בתגובה, הסביר המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, לחברי הכנסת את נהלי האכיפה והחוק בעניין המאחזים ביהודה ושומרון, תוך שהוא מתייחס גם לפינוי חוות פדרמן. לדבריו, מתן הודעה מראש לפני פינוי עלולה להביא לכך שאלפי אנשים יגיעו לחסום בגופם את הפינוי, ולכן לגיטימי שלא להודיע על-כך מראש.

 

בין חברי הכנסת התפתח דיון במהלכו אמר השר מיכאל איתן (הליכוד) כי "גם אדם החי במאחז שטוענים שהוא בלתי חוקי - זכאי לזכויות. גם לאדם שיושב בבית הסוהר יש זכויות". לעומתו, אמר ח"כ אופיר פינס (עבודה) כי "צריך להפסיק את ההיתממות וסיפורי המעשיות. תופעת המאחזים היא הדוגמא המובהקת ביותר להתפרקות שלטון החוק. אני מתבייש שמדינת ישראל עוסקת בפינוי מאחזים רק בגלל שהנשיא אובמה רואה בזה נושא".

 

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) כי "לא ייתכן שאזרח יתגייס במטרה להגן על ביתו, משפחתו, חבריו ועמו - ובסוף במסגרת שירותו הצבאי, יידרש לפנות את משפחתו או חבריו. צריך שתהיה הפרדה ברורה בין תפקידי המשטרה לתפקידי הצבא. הכנסת החיילים לסיטואציות שנויות במחלוקת שאליהן הם לא אומנו, תפגע בחוסן צה"ל ובמעמדו כצבא העם כולו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רותם. אין מקום להידברות
צילום: צביקה טישלר
בונים מחדש את מאחז "מעוז אסתר"
צילום: נעמי דיסין
מומלצים