שתף קטע נבחר

נתניהו על הנאום: הייתי חייב; חוטובלי: רגע קשה

נתניהו ספג מקלחת - פושרת למדי - יום אחרי נאום בר-אילן בו הכיר במדינה פלסטינית מפורזת. לחברי סיעת הליכוד הוא סיפר: "שר מהעבודה אמר שהיה לי אומץ לומר מה שהם לא מעזים"

יום אחרי שחצה את הרוביקון ואמר את צמד המילים השנואות כל-כך בימין , ראש הממשלה בנימין נתניהו בא בצהריים (יום ב') לחטוף את המקלחת הקרה שלו בבית. אבל היא הייתה די פושרת. אחריה, הוא הסביר לחבריו בסיעת הליכוד את שהוביל אותו להכיר בדרישה למדינה פלסטינית - תחת מספר תנאים.

 

 

"יש נסיבות בינלאומיות מתמשכות וחדשות שחייבו אותי לפי הבנתי כראש ממשלה לקבל החלטה", אמר לשרים וחברי הכנסת מסיעתו. "זו המדיניות שבחרתי. לעולם כולו ברור מאליו נושא המדינה הפלסטינית שנעשה מול ממשלות ישראל ובהן ממשלות הליכוד".

 

לדבריו, "התביעה ההדדית להכרה הכרחית והפירוז הוא אקוטי כי אנחנו יודעים היכן אנחנו חיים. המינימום הזה הוא יסודי ומאחד סביבו את העם", אמר נתניהו וסיפר כי שר ממפלגת העבודה הודה בפניו שהיה לו (לנתניהו) את האומץ להגיד את מה שמפלגת העבודה חושבת ולא מעזה.


נתניהו מגיע לישיבת הסיעה (צילום: גיל יוחנן)

 

לפני כן, סיפרה חברת הכנסת ציפי חוטובלי ש"הרגע בו נאמר צמד המילים 'מדינה פלסטינית' היה רגע רגשי קשה ומצער עבורי".

 חוטובלי, שכבר הפכה מעין סמל לאופוזיציה הימנית לנתניהו בליכוד, בירכה על שעמד על זכותנו ההיסטורית על ארץ ישראל, אך ציינה כי "כשיתחיל גלגל הריבונות לא תהיה דרך לעצור. צריכה להיות עמידה איתנה מול האמריקאים בנושא ההתיישבות".

 

השרה לימור לבנת שיבחה את דברי נתניהו על זכות העם על הארץ, ואמרה כי "זה היה נאום ציוני". השר בני בגין אמר כי "קודמנו קלקלו הרבה, וזה היה נאום שמסביר את זכותנו ההיסטורית על הארץ. אי אפשר לצפות מאיתנו שנאמר שאנו מסכימים למדינה פלסטינית בלי שיסכימו לתנאים שלנו, שזו מדינה יהודית. יכול להיות שהאמריקנים יכינו ועידה, וצריך להתכונן גם לזה". לדברי ח"כ כרמל שאמה, "מי שחושב שיש פיתרון קבע אחר, טועה".

 

"התגובה האמריקנית הייתה טובה"

מנגד, הסמן הימני ח"כ דני דנון, הזכיר ש"הקמת מדינה פלסטינית איננה חלק ממצע הליכוד" ודרש מראש הממשלה: "אם ברצונך לקדם מדיניות כזו עליך לאשר אותה במוסדות התנועה".

 

בדברי הסיכום שלו הביט נתניהו לעתיד וביקש אחדות: "התגובה האמריקנית הייתה טובה. אשלה אתכם אם אומר שהדרך סלולה, אך היום מצבנו טוב יותר. העלנו תביעות שמבוססות על אמיתות. מדוע הצד השני אינו מקבל אותן? אני מבטיח לכם שינסו לתמרן אותנו למקומות אחרים".


סיעת קדימה מכונסת, היום. "עכשיו המבחן האמיתי" (צילום: גיל יוחנן)

 

במקביל, נערכה בכנסת ישיבת סיעת קדימה - שדרשה לפני הנאום מנתניהו להתמרכז.

בהמשך לדבריה מאתמול, יושבת ראש הסיעה והאופוזיציה, ציפי לבני, ציינה כי ראש הממשלה "עשה צעד בכיוון הנכון" כשהזכיר את פתרון שתי המדינות.

 

"אמנם בהיסוס, תחת לחץ, עם הרבה 'אם' ו'אבל', אך צעד בכיוון הנכון", הוסיפה. "דובר אתמול על קונצנזוס ישראלי. אין מחלוקת על הזכות של עם ישראל על ארץ ישראל, ולא על הצורך לשמור על ביטחון ישראל", אמרה עוד לבני. לדבריה, "זה המבחן האמיתי של ממשלת ישראל. אם יתברר שהמילים יתורגמו ליוזמה אמיתית, נתמוך. אם זה נועד לצאת לידי חובה, נתקוף כאופוזיציה אחראית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. חצה את הרוביקון
צילום: AP
חוטובלי. רגע קשה
צילום: דודי ועקנין
לבני. צעד נכון
צילום: דודי ועקנין
מומלצים