שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AFP
  איראן: נעצרו מפיצי "מכתב התוצאות האמיתיות"
  לפי מכתב בעל חזות רשמית, שהפיצו איראנים ברכבות וברשת, המנהיג העליון של איראן עודכן בשבת כי המועמד הרפורמיסטי גרף את מרבית הקולות. אחמדי-נג'אד הגיע רק למקום השלישי. אתר שמרני דיווח על מעצרם של אזרחים, שהודו בהפצת הנתונים. מוסווי: הרג אזרחים רק יגביר את המחאה

  היום החמישי למהומות הדמים באיראן מאופיין, לפחות עד לצהריים (יום ד'), בשקט יחסי. אולם בהמשך, עם חידוש האספות ההמוניות - שהוכרזו על-ידי המשטר כבלתי חוקיות - אפשר שהאלימות תחזור לרחובות טהרן. בינתיים, העתק מ"מכתב רשמי", שמופץ ברשת ולא ברורה מידת האותנטיות שלו, מחולל סערה.  

   

  את המכתב המקורי שלח לכאורה שר הפנים האיראני למנהיג הרוחני העליון, ובו הוא מדווח לו על כך שהמועמד הרפורמיסט מיר-חוסיין מוסווי גבר על הנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד. מבלי להודות באמינות המסמך, דיווח אתר חדשות איראני כי נעצרו שניים החשודים בהפצתו.

   

  משבר הבחירות באיראן - סיקור נרחב ב-ynet:

   

  לפי הדיווח, השניים הודו כי הפיצו את המכתב "בתפוצה רחבה" גם ברכבות של טהרן. מעבר לנתונים ה"מוזרים והמגוחכים", נמסר באתר האינטרנט השמרני, המכתב נעדר מספר סידורי וסיווג - והחתימה כלל אינה של שר הפנים.

   

  במכתב נמסרו לכאורה התוצאות האמיתיות של הבחירות לנשיאות - אלו שלטענת המפגינים, זויפו בהיקף נרחב. במקום הראשון ניצב מוסווי עם כ-19 מיליון קולות, אחריו מהדי כרובי הרפורמיסט עם כ-13 מיליון - ורק למקום השלישי מגיע הנשיא, מחמוד אחמדי-נג'אד, עם כ-5.6 מיליון קולות. מוחסיין רזאי, המועמד השמרן השני, הגיע אחרון עם 3.7 מיליון קולות.


  המכתב שהופץ ברשת. מזויף או אמיתי?

   

  לפי הנתונים הרשמיים שפרסם בשבת משרד הפנים האיראני, אחמדי-נג'אד גרף 62.6 אחוזי תמיכה, עם 24,527,516 מהקולות, מוסווי ב-33.75 אחוזים עם 13,216,411 מהקולות, רזאי עם678,240 קולות וכרובי עם 333,635.  

   

  מוסווי: האלימות רק תגביר את המחאה

  מתרגום של חלק מהמכתב עולה כי שר הפנים ביקש מחמינאי לבחור את מי מבין ארבעת המועמדים הוא מעוניין להציב במקום הראשון, כנשיאה הבא של איראן. בראש המכתב יש סמליל של משרד הפנים האיראני והתאריך הוא 13 ביוני, יום שבת, יום לאחר הבחירות, היום בו פורסמו התוצאות הרשמיות.

   

  בימים האחרונים מתגברים הדיווחים על פברוקים מצד אנשי מוסווי ואתר אחד אף החליט לפרסם רשימת משתמשים "מפוברקים" לטענתו ברשת החברתית טוויטר, המשמשת ככלי העיקרי וכמעט היחיד של אנשי מוסווי לאחר שהשלטונות חסמו את מרבית אמצעי התקשורת והאתרים שלהם. גורם רפורמיסטי מסר היום כי עורך עיתון העסקים המקומי "סרמאיה" ופעיל במחנה המתון נעצרו היום בנמל התעופה הבינלאומי בטהרן.

   

  בתוך כך, מוסווי גינה היום את "הפעולות האלימות

  והרג האזרחים" שהתרחש באיראן מאז פרסום תוצאות הבחירות לנשיאות איראן. לפי דיווחים, נהרגו עד כה ברחבי המדינה לפחות 29 בני אדם על ידי כוחות הביטחון. בהודעה שפרסם באתר האינטרנט שלו הזהיר מוסווי כי המשך המגמה הזאת רק תוסיף לדימוי הרע של איראן בקרב מתנגדיה ותספק תירוץ לציבור להרחיב את המחאה.

   

  הנשיא אחמדי-נג'אד אמר בישיבת ממשלה כי הבחירות לנשיאות במדינה מהוות "ניצחון עצום למהפכה האסלאמית" והן היו "משאל עם שבו הצביעו כ-40 מיליון איש למען המשטר". לדבריו, "הבחירות האחרונות באיראן משכו מאוד את תשומת לבן של כל הדמוקרטיות במערב".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לפי המכתב, מוסווי הוא שניצח
  צילום: רויטרס
  ילד איראני בהפגנה באתונה, אתמול
  צילום: AFP
  תומכי מוסווי במרכז טהרן, אתמול
  צילום: פרמרז השמי
  אחמדי-נג'אד: ניצחון עצום למהפכה
  צילום: AFP
  מומלצים