שתף קטע נבחר

צילום: AFP

אחמדי-נג'אד לחמינאי: דבריך נעימים לאוזן

נשיא איראן הודה למנהיג העליון של המדינה על דברי התמיכה בו אתמול בטהרן: "בתור בנו הקטן והמשרת הנבחר של העם האיראני הכביר אני רואה זאת כחובתי להודות למנהיג הנבון"

דברי תודה וחנופה לאייתוללה: נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, פרסם הערב (שבת) באתר האינטרנט שלו הודעת תודה למנהיג העליון באיראן, האייתוללה עלי חמינאי, על דברי התמיכה שלו בו ובתוצאות הבחירות אתמול בתפילת יום השישי בטהרן.

 

שבוע לאחר פרסום תוצאות הבחירות, שגררו בעקבותיהן מהומות אלימות ברחבי המדינה, כתב אחמדי-נג'אד: "בתור בנו הקטן והמשרת הנבחר של העם האיראני הכביר אני רואה זאת כחובתי

 להודות למנהיג הנבון על החלטתו הטובה, על השתתפותו ההיסטורית בתפילת יום השישי בטהרן ועל דבריו הנעימים לאוזן ועמדתו הנחושה בדבר זכותו של הציבור בנושאים החשובים שעל סדר היום".

 

אחמדי-נג'אד כתב עוד לחמינאי: "בלי ספק הנפת את דגל העוז והנחישות של העם האיראני מול היהירים (כינוי למעצמות המערב)".

 

"אני מתפלל לאל לבריאותך ואריכות חייך, ולגאווה, רווחה ושלווה רבה ככל שניתן לאומה האיראנית", סיים אחמדי-נג'אד.


תומכי חמינאי ואחמדי-נג'אד בנאום ביום שישי (צילום: רויטרס)

 

אלפי מתפללים וכל בכירי השלטון באיראן באו אתמול לתפילת יום שישי באוניברסיטת טהרן, הראשונה מאז הבחירות לנשיאות לפני שבוע. בדרשתו הזהיר חמינאי את המפגינים המוחים והתפאר: "הבחירות האלה הראו לעולם מהי דמוקרטיה דתית".

 

חמינאי שיבח את הליך הבחירות וגיבה את התוצאות הרשמיות וניצחונו של אחמדי-נג'אד. במיוחד התפעל מהשקיפות לאזרחים ואחוז ההצבעה הגבוה (שיא של 82 אחוזים): "לא שמעתי על דבר כזה בדמוקרטיות אחרות בעולם. אם אנשים לא היו מרגישים חופשיים הם לא היו מצביעים. האויבים רצו שהבחירות האלה יתרסקו".

 

בנוגע לטענות לזיופים, חמינאי דרש הוכחות משפטיות. להאשמות לפיהן איראן הפכה לרודנות התייחס בביטול כשאמר: "הדרישות שמעלה האופוזיציה לאחר הבחירות הן הן תחילתה של דיקטטורה", ואת המפגינים הזהיר: "אם קבוצות פוליטיות רוצות להתעלם מהחוק ולעבור עליו הם יהיו אחראים לכל הדם והאלימות". הקהל השיב בקריאות "מוות לישראל".

 

אתמול אמר חמינאי כי עמדותיו קרובות יותר לאלו של הנשיא מאשר יתר המועמדים

 וגיבה את בחירתו של אחמדי-נג'אד לנשיא. גם בחודשים שקדמו לבחירות רמז חמינאי כי מדיניותה של ממשלת אחמדי-נג'אד היא המועדפת עליו ואף קרא לה להתכונן לכהונה נוספת.

 

עם זאת, הוא מעולם לא הביע באופן ישיר תמיכה גלויה באחמדי-נג'אד לנשיאות וניסה לשמור על מרחק ממעורבות ישירה בפוליטיקה ובמערכת הבחירות, אך מומחים מעריכים כי נכשל בכך והפך למעשה למזוהה פוליטית עם הזרם השמרני של אחמדי-נג'אד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדי-נג'אד מאזין לנאום חמינאי
צילום: AP
חמינאי. "הניף את דגל העוז"
צילום: רויטרס
המהומות בטהרן נמשכות
צילום: AFP
מומלצים