שתף קטע נבחר

צילום: AFP

"פיצוץ בקבר חומייני"; נפגעים בכיכר המהפכה

לפי דיווח בסוכנות "פארס", מחבל מתאבד פוצץ את עצמו במקדש הקבר של חומייני. הוא נהרג. שניים נוספים נפצעו. זה קרה בשעה שכוחות גדולים של משטרה מתעמתים עם אלפי מפגינים. המשטרה משתמשת בגז מדמיע ובזרנוקי מים. סוכנות AP מדווחת כי 50-60 מפגינים הוכו קשות ונלקחו לבית חולים

עימותים קשים בטהרן ופיצוץ מסתורי במקדש קבר חומייני: כוחות גדולים של משטרה בולמים אחר הצהריים (שבת) בכוח אלפי מפגינים בכיכר המהפכה בטהרן. סוכנות AP מדווחת על 50-60 מפגינים שהוכו קשות בידי השוטרים ונלקחו לבית החולים "האימאם חומייני" כשהם מדממים. במהלך העימותים, דיווחו כלי תקשורת המזוהים עם השמרנים על פיצוץ באזור מקדש הקבר של חומייני, מנהיג המהפכה האיסלאמית. סוכנות הידיעות האיראנית "פארס", המזוהה עם הזרם השמרני, דיווחה כי מחבל מתאבד פוצץ את עצמו. הוא נהרג ושניים נפצעו. אמינות הדיווח עדיין לא ברורה לחלוטין.

 

דיווחים, פרשנויות וסרטונים אחרונים ברשת:

 

לפי דיווח בטלוויזיה הרשמית של איראן בשפה האנגלית "פרס טי.וי", "שניים נפגעו בפיצוץ במקדש הקבר של האימאם חומייני בדרום טהרן". הדיווח הזה מגיע ביום מתוח מאוד, ועלול לגרור זעם בקרב רבים באיראן, הרואים באיתוללה חומייני קדוש. מקדש הקבר שלו הוא אחד המקומות הקדושים לאיראנים. האיתוללה רוחאללה חומייני הנהיג את המהפכה האיסלאמית ב-1979 ושימש כמנהיגה הרוחני של איראן עד מותו ב-1989, אז החליפו בתפקיד האיתוללה עלי חמינאי.

   

באותה השעה התעמתו אלפי מפגינים עם שוטרים בכיכר המהפכה וקראו "מוות לדיקטטור". המשטרה משתמשת בגז מדמיע ובזרנוקי מים. ענן עשן היתמר מעל כיכר אנקלאב (המהפכה). עד ראייה דיווח כי תומכיו של הרפורמיסט מיר-חוסיין מוסווי הציתו בניין בדרום טהרן ששימש את תומכיו של הנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד. לדבריו, המשטרה ירתה באוויר על מנת לפזר את ההתקהלות ברחוב.


אנשי כוחות הביטחון האיראנים נערכים בטהרן (צילום: רויטרס)

  

ה"גרדיאן" הבריטי דיווח על-פי מקורות מרשת "טוויטר" הנחשבים לאמינים, כי עשרת אלפים מפגינים הגיעו לכיכר אנקלאב. הם אמורים היו לצעוד לכיכר אזאדי (החופש). לפי הדיווח הזה, בראש המפגינים ניצב המועמד לנשיאות, מיר-חוסיין מוסווי. עדי ראייה מסרו שכוחות הביטחון האיראנים סגרו את הרחוב המרכזי שנמצא סמוך לכיכר טהרן ומנעו ממפגינים נוספים להגיע לכיכר אנקלאב. 

 

דיווחים רבים היוצאים מאיראן סותרים, לא ברורים וקשה מאוד לקבל תמונה ברורה על הנעשה בטהרן. רשת החדשות CNN דיווחה כי כמה עיתונאים זרים גורשו מאיראן ואילו כמה ארגוני פיקוח על החופש העיתונאי דיווחו על מעצרם של 18 עיתונאים מקומיים.

 

מוסווי הודיע מוקדם יותר כי ימסור הודעה בנוגע להפגנה. ההודעה טרם נמסרה, אולם בדף הפייסבוק הרשמי שלו מצויין כי ההפגנה תיערך כמתוכנן. ההודעה משקפת ככל הנראה את נחישותם של תומכי מוסווי לבוא ללא קשר להודעת מנהיגם.

 

ההפגנה הזו היא רגע המבחן החשוב ביותר של תנועת המחאה באיראן מאז החלו המהומות במדינה בעקבות תוצאות הבחירות לפני שבוע.


 

סגן מפקד המשטרה, אחמד רזא רדאן, הבהיר כי כוחות הביטחון האיראנים יטפלו בתקיפות בכל התכנסות בלתי חוקית שתיערך מעתה. "כל ההפגנות שנערכו בשבוע החולף היו בלתי-חוקיות, והחל מהיום כל הפגנה בגנות הבחירות תיחשב לבלתי חוקית. המשטרה תטפל במפגינים בתקיפות ובהחלטיות", אמר רדאן לסוכנות "פארס". משרד הפנים האיראני דיווח כי מוסווי "יישא באחריות אישית להתקהלויות בלתי חוקיות".

 

הודעות סותרות יצאו בשמו של המועמד לנשיאות מהדי כרובי בנוגע להשתתפותו ומוסווי. אתמול שב וקרא כרובי לביטול הבחירות פעם נוספת ואמר שימשיך במאבק.

 

מועצת שומרי החוקה האיראנית דנה ביותר מ-600 התנגדויות ותלונות לאי סדרים בבחירות. בדיון היו אמורים להשתתף שלושת המפסידים במירוץ לנשיאות, אולם על-פי הדיווחים רק אחד מהם - המועמד השמרני מוחסיין רזאי - הופיע. כרובי ומוסווי החרימו ככל הנראה את המפגש. בתום הדיון הודיעה מועצת שומרי החוקה כי היא מסכימה לספירה חוזרת של 10% בלבד מהקלפיות באופן אקראי.


פורסם לראשונה 20/06/2009 14:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנות הרפורמיסטים (ארכיון)
צילום: פרמרז השמי
מוסווי. יישא באחריות?
צילום: AP
המפגינים ימרו את פיו? חמינאי
צילום: AP
מומלצים