שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מוסווי: ההונאה בבחירות תוכננה חודשים מראש

המועמד הרפורמיסטי, מיר-חוסיין מוסווי, פרסם מכתב למועצת שומרי החוקה ובו קרא לבטל את תוצאות הבחירות. הוא מנה שורה ארוכה של בעיות, וטען כי הצעדים הללו "תוכננו חודשים מראש". ברחובות טהרן, עשרות הוכו קשות בידי השוטרים. מפגין אחד נפגע בכתפו מאש השוטרים

בשעה שהמונים הפגינו ברחובות טהרן והתעמתו עם המשטרה, פרסם הערב (שבת) המועמד הרפורמיסטי, מיר-חוסיין מוסווי, מכתב למועצת שומרי החוקה, הגוף האחראי לפקח על הבחירות, והאשים את המשטר בכך ש"הצעדים המקוממים" שננקטו במהלך הבחירות "תוכננו חודשים לפני הבחירות. בהתחשב בכל ההפרות הללו, יש לבטל את הבחירות". תומך של מוסווי אמר כי המועמד לנשיאות מוכן למות מות קדושים. במקביל, דווח כי מפגין נפגע מירי בכתפו בהפגנות הנמשכות זה שבוע בטהרן. 

  

במכתב ארוך, פירט את הבעיות הקשות בבחירות האחרונות. בין היתר הוגבל משך זמן ההצבעה, קלפיות נסגרו לפני תום ההצבעה, היה מחסור בפתקי הצבעה והיו אי-סדרים בנוגע לנוכחות נציגי המועמדים בקלפיות. מוסווי לא התייחס במכתב למהומות בטהרן היום או בימים האחרונים.

 

סרטונים אחרונים ברשת:

 

"אמשיך בפעולותי לגלות את האמת ואת פסיקתו של העם האיראני במסגרת החוקה והחוקים", כתב מוסווי במה שעשוי להתפרש כיותר מרמז שימשיך במאבק בדרכים משפטיות בלבד. הדברים מנוגדים לעמדה של המנהיג העליון, עלי חמינאי, ששב ואימץ אתמול את תוצאות הבחירות. בימים הקרובים צפוי מוסווי להיפגש עם מועצת שומרי החוקה ולשטוח את טענותיו.

 

הוא הוסיף כי "ההשתפות הרחבה של העם באיראן בבחירות היתה ב-20 אחוזים גבוהה מהבחירות הקודמות. מיליוני אנשים שלא השתתפו בעבר בבחירות הגיעו לקלפיות, דבר חסר תקדים בהיסטוריה של המהפכה האיסלאמית". הוא התייחס לכך שהעם האיראני תומך בו ולא מקבל את תוצאות הבחירות, "החושים והאינטליגנציה החברתיים של העם האיראני לשמור על ההיסטוריה שלו לא ייאפשרו לו להאמין לחוסר הצדק הזה ולפגיעה בחוקה".


המפגינים הבעירו אש ויידו אבנים אל שוטרים בטהרן (צילום: AFP)

 

אמש פרסם גם מהדי כרובי מכתב למועצת שומרי החוקה בה קרא שוב לביטול הבחירות. היום הודיע דובר מועצת שומרי החוקה כי המועצה תהיה מוכנה לערוך ספירה אקראית חוזרת ב-10% מהקלפיות בנוכחות נציגי המועמדים. 

 

המכתב פורסם בשעה שכוחות גדולים של משטרה בלמו בכוח אלפי מפגינים בכיכר המהפכה בטהרן. סוכנות AP מדווחת על 50-60 מפגינים שהוכו קשות בידי השוטרים ונלקחו לבית החולים "האימאם חומייני" כשהם מדממים. אלפי מפגינים נאספו בכיכר המהפכה וקראו "מוות לדיקטטור". מולם התייצבה המשטרה, והשתמשה בגז מדמיע ובזרנוקי מים. ענן עשן היתמר מעל כיכר אנקלאב (המהפכה). עד ראייה דיווח כי תומכיו של הרפורמיסט מיר-חוסיין מוסווי הציתו בניין בדרום טהרן ששימש את תומכיו של הנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד. לדבריו, המשטרה ירתה באוויר על מנת לפזר את ההתקהלות ברחוב.


גם המפגינות יידו אבנים (צילום: AFP)

 

במקביל, דיווחו כלי תקשורת המזוהים עם השמרנים על פיצוץ מסתורי באזור מקדש הקבר של חומייני, מנהיג המהפכה האיסלאמית. סוכנות הידיעות האיראנית "פארס", המזוהה עם הזרם השמרני, דיווחה כי מחבל מתאבד פוצץ את עצמו. הוא נהרג ושניים נפצעו. האם היה זה ספין של השלטונות האיראנים ואיך עובדת מכונת התעמולה של האייתולות - בכתבה הבאה.  

 

דיווחים רבים היוצאים מאיראן סותרים, לא ברורים וקשה מאוד לקבל תמונה ברורה על הנעשה בטהרן. רשת החדשות CNN דיווחה כי כמה עיתונאים זרים גורשו מאיראן ואילו כמה ארגוני פיקוח על החופש העיתונאי דיווחו על מעצרם של 18 עיתונאים מקומיים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טהרן שוב בוערת. הערב
צילום: AFP
מוסווי נישא על כפי ההמון. ארכיון
צילום: רויטרס
תומכים במוסווי גם בהמבורג
צילום: AP
מומלצים