שתף קטע נבחר

ישראל: אנחנו ביטלנו את הפגישה עם מיטשל

מארה"ב נרמז שהשליח המיוחד ביטל את הפגישה מחר עם נתניהו - על רקע המחלוקת הקשה בנושא הקפאת ההתנחלויות - לטובת עוד ביקור של ברק בוושינגטון. בפמליית ראש הממשלה מכחישים: אנחנו ביקשנו, תשאלו את הצרפתים

העימות עם וושינגטון סביב סוגיית ההתנחלויות נמשך במלוא העוצמה - אך בלשכת ראש הממשלה מבקשים להבהיר: אנחנו ביקשנו לבטל  את הפגישה בין נתניהו למיטשל. זאת לאחר שמארצות הברית נרמז כי הם שיזמו את ביטול הפגישה שנועדה למחר (יום ה') בפריז, עם השליח האמריקני למזרח התיכון. על דבר אחד אין ויכוח: בשבוע הבא ייצא שר הביטחון, אהוד ברק, לפגוש את מיטשל בוושינגטון.

 

לדברי גורם בכיר בפמליית ראש הממשלה לרומא, "ישראל היא זו שביטלה את הפגישה עם מיטשל בשל הצורך באיסוף נתונים והצגתם בפניו בצורה מסודרת. אין כל שחר לטענה שהאמריקנים ביטלו את הפגישה בשל מחלוקת". הוא הסביר שכבר ביום שני הוחלט על כך, אולם בשל נסיבות אישיות של מיטשל, רק אתמול הודיעו לו על ההחלטה.

 

לדברי הגורם הבכיר, "הצרפתים אישרו זאת אתמול בשיחת הכנה לקראת הגעת ראש הממשלה, ואמרו שהאמריקנים הודיעו להם על אי הגעת מיטשל כתוצאה מבקשה ישראלית".

 

דובר מחלקת המדינה האמריקנית, איאן קלי, נימק אמש את דחיית הפגישה בכך ש"זה נעשה כי רצינו לתת לשליח המיוחד מיטשל הזדמנות לפגוש את שר הבטחון ברק. הפגישה הזו תהיה ביום שני, שבה אנחנו מקווים לקדם דיבורים על מגוון נושאים".

 

ברק, שהפך למתווך הבלתי רשמי בין ממשלת נתניהו לממשל אובמה, ביקר בארה"ב בתחילת החודש ונועד עם מיטשל לפגישה ממושכת בניו-יורק. אחר כך נועד לפגישות עבודה עם שר ההגנה גייטס בפנטגון ועם היועץ לביטחון לאומי, ג'ים ג'ונס, בבית הלבן - שיחה אליה הצטרף הנשיא אובמה.

 

ברק עזב את וושינגטון בתחושה שניתן להגיע עם האמריקנים להבנה בנושא "הגידול הטבעי", ליצירת מנגנון אמריקני-ישראל לפתור בעיות הקשורות בצרכים אמיתיים של המתנחלים. בעקבות זאת נקבעה פגישת נתניהו-מיטשל בפריז. ראש הממשלה נתניהו ייפגש היום עם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי. גם בפגישה זו ימשיך להתעקש על בנייה במסגרת גושי ההתיישבות לצורכי "ריבוי טבעי".

 

אבל האמריקנים אינם מקבלים נוסחאות אחרות מלבד הקפאה מוחלטת של כל הבנייה, כולל בעוטף ירושלים. דובר מחלקת המדינה איאן קלי חזר אמש על העמדה האמריקנית: "אנחנו מתנגדים להמשך פעילות הבניה בהתנחלויות. לכל הצדדים יש מחוייבויות לסייע ביצירת התנאים למו"מ משמעותי שניתן להשלימו במהירות. העמדה שלנו היא שצריך להפסיק את פעילות ההתנחלויות, על פי מפת הדרכי. אנחנו ממשיכים לדון בנושא עם ממשלת ישראל".

 

לפני שבוע התעמת שר החוץ, אביגדור ליברמן, עם מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, בנושא ההתנחלויות. בפגישה בוושינגטון, הבהיר ליברמן לעמיתתו כי ישראל לא מתכוונת להקפיא את הבנייה בהתנחלויות, משום שיש לה "הבנות עם הממשל הקודם בנושא". קלינטון השיבה: "אנחנו רוצים לראות עצירה של ההתנחלויות" - והוסיפה שאין שום הבנות עם הממשל הקודם, לא בעל-פה ולא בכתב.


פורסם לראשונה 24/06/2009 06:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא ייפגש עם נתניהו
צילום: AP
בפגישה עם ברלוסקוני אתמול
צילום: רויטרס
דורשים הקפאה. קלינטון וליברמן
צילום: AP
מומלצים