שתף קטע נבחר

נתניהו ברומא: העיסוק בהתנחלויות מעכב שלום

"העיסוק האינטנסיבי בהן הוא בזבוז זמן", אמר ראש הממשלה בראיון בפתח מסעו באירופה, אך ברלוסקוני הפציר בו להקפיא את הבנייה. נתניהו שיבח את אומץ האיראנים שעומדים מול כדורים, והזמין את מקבילו האיטלקי לנאום בכנסת. נדחתה פגישת נתניהו-מיטשל, ברק ייצא לוושינגטון

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נחת אחר הצהריים (יום ג') ברומא ונפגש עם ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני. בראיון טלוויזיוני שהעניק, הוא הכריז כי העיסוק האינטנסיבי בהתנחלויות הוא "בזבוז זמן". לדבריו, אין זו הסוגיה המרכזית שבלבת הסכסוך, ו"ככל שנתמיד בוויכוחים על כך - כן נדחה את ההתקדמות לעבר השלום".

 

מנגד, כמו מול ארצות-הברית גם כאן הודגשו חילוקי הדעות - כאשר במסיבת העיתונאים לאחר הפגישה קרא ברלוסקוני להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ולחדש לאלתר את השיחות עם הפלסטינים. נתניהו הזמין את מקבילו לבקר בישראל ולנאום בכנסת, וברלוסקוני אמר כי "ייענה לכך ברצון".


"האומץ של האיראנים מחייב הצדעה בכל מקום" (צילום: רויטרס)

 

"איטליה יחד עם מדינות הקהילה הבינלאומית סבורות שאסור שיהיה לאיראן נשק גרעיני", אמר ברלוסקוני, ונתניהו בירך על כך. בהתייחס למצב בטהרן אמר נתניהו שהוא "מעריך את האומץ של אנשים באיראן, שעומדים מול כדורים ברחובות - וזה מחייב הצדעה של כל גבר ואשה בכל מקום".

 

מסיבת העיתונאים המשותפת לשניים - בה החליפו מחמאות - נערכה לאחר פגישה בת כשעתיים. מהצד הישראלי השתתפו בין היתר ראש המועצה לביטחון לאומי עוזי ארד, היועץ המדיני רון דרמר, המזכיר הצבאי אלוף מאיר כליפי, והשגריר ברומא גדעון מאיר. נתניהו ציין שבשיחתו עם ברלוסקוני הם דיברו על הצורך בהקמת מדינה פלסטינית מפורזת לאחר שתכיר בזכות קיומה של ישראל כמדינה יהודית.

 

סוריה? בודקים את הכיוון לתיוך טורקי מחודש

בשיחה עם כתבים אחרי הפגישה אמר נתניהו באשר לבנייה בהתנחלויות אמר נתניהו שהוא סבור שניתן להגיע להבנה עם האמריקנים - וחזר על סיכומים ששמע מקודמיו התואמים לעמדה הישראלית: "לא נבנה התנחלויות חדשות, לא נרחיב את ההתנחלויות". לגבי סוגיית הגבולות אמר שזו תהיה חלק מהסדר הקבע, שתלוי בעניינים האחרים".

 

בתשובה לשאלת ynet אמר שלא קיים כל מגע עם אבו מאזן, ואנשיו של ראש הממשלה לא פנו לאנשי הרשות הפלסטינית אלא בפניות פומביות. נתניהו לא יכל לנקוב מועד לחידוש המשא ומתן, אך אמר שמבחינתו אפשר להתחיל

מיד. 

 

הוא התייחס גם לאפשרות לחידוש המשא ומתן העקיף עם סוריה: "שר החוץ ההולנדי אמר לי שקיים שיחות בדמשק, בהן הוצע לחדש את התיווך הטורקי, אני לא הבנתי אם ההצעה הזאת באה עם תנאים נוספים או רק בעניין התיווך של טורקיה. לא קיבלתי תשובות ברורות, אנחנו בודקים את זה", אמר ראש הממשלה.  

 

מיטשל יחכה

גם שר החוץ האיטלקי, פרנקו פרטיני, אמר מוקדם יותר כי רומא מצפה למחווה ישראלית בדמות הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

 זמן קצר לאחר נחיתת נתניהו ברומא אמר השר, כי "השהיית הבנייה בהתנחלויות חשובה ביותר. נעריך זאת מאוד אם ממשלת ישראל תכריז על הקפאת הבנייה".

 

בהמשך הביקרו באירופה ייצא נתניהו לצרפת, וייפגש עם הנשיא ניקולא סרקוזי. פגישתו המתוכננת עם השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, נדחתה - ובסיכום עם שר הביטחון, אהוד ברק, נקבע שברק ייצא בשבוע הבא לוושינגטון ויוועד עם מיטשל.


פורסם לראשונה 23/06/2009 16:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בזבוז זמן: נתניהו וברלוסקוני, היום
צילום: AFP
מחווה: פרטיני
צילום: רויטרס
מומלצים