שתף קטע נבחר

סולאנה: באין הסכמה - להכיר במדינה פלסטינית

הדיפלומט מס' 1 באיחוד האירופי סבור כי אם שני הצדדים לא יגיעו להסכם בעצמם, האו"ם צריך לקבוע תאריך להכרה במדינה הפלסטינית. "אם הם לא יעמדו בלו"ז, העולם צריך להניח את הפתרון על השולחן"

בעוד התהליך המדיני מול הפלסטינים תקוע והצדדים מעלים דרישות בסיסיות לעצם חידושו - יש מי שקובע כי העולם לא ימתין לנצח. מתאם מדיניות החוץ של האיחוד האירופי קרא היום (א') למועצת הביטחון של האו"ם לקבוע תאריך יעד להכרה בינלאומית במדינה פלסטינית. חוויאר סולאנה אמר כי יש לקבוע תאריך זה למקרה שישראל והפלסטינים לא ישכילו להגיע להסכם בינם לבין עצמם.

 

סולאנה הופיע אחר הצהריים בכנס בלונדון, העוסק בתהליך השלום במזרח התיכון. "צריך לקבוע דד-ליין מוגדר וידוע", אמר הדיפלומט מס' 1 של האיחוד

האירופי. "לאחר מכן, מועצת הביטחון צריכה לאמץ הצעת החלטה המכירה בפתרון שתי המדינות לשני העמים".

 

לדבריו, החלטת מועצת הביטחון צריכה לכלול בין היתר פרמטרים לתוואי הגבול, התייחסות למעמד הפליטים הפלסטינים, השליטה בירושלים והסידור הביטחוניים בין הצדדים. "הצעה כזו תכיר במדינה הפלסטינית כחברה מלאה באומות המאוחדות, וכן תקבע לוח זמנים מוגדר ליישום התנאים. בנוסף, היא תורה לפתור את שאר הוויכוחים הטריטוריאליים שנותרו".

 

סולאנה אמר באותה נשימה כי המצב האידיאלי הוא שישראל תחזור לגבולות שקדמו למלחמת ששת הימים וכי המתווכים הבינלאומיים צריכים לקבוע שלבים מוגדרים למשא ומתן. "אם הצדדים אינם מסוגלים לעמוד בלוח הזמנים, אז הקהילה הבינלאומית צריכה להניח את הפתרון שלה על השולחן".

 

איומיו של סולאנה, הנובעים מחוסר ההתקדמות במגעים, נראים היום רלוונטיים מתמיד. הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), הצהיר בסוף השבוע כי לא יוותר על אף שעל מהגדה המערבית וכי הפלסטינים "דורשים

רצף טריטוריאלי בין יהודה ושומרון לרצועת עזה ולא יוותרו על זכות השיבה". במקביל, הוא שיגר מכתב לנשיא ארה"ב, ברק אובמה, ובו חזר על העמדה הפלסטינית הדורשת להגיע להסדר מדיני שמתבסס על מדינה פלסטינית עצמאית בקווי יוני 67'.

 

אלה ימיו האחרונים של סולאנה בתפקידו כמתאם מדיניות החוץ של גוש המדינות האירופיות. בשבוע שעבר הוא הודיע כי בכוונתו לפרוש באוקטובר, בתום כהונה בת עשר שנים. "קיבלתי מנדט לעשר שנים, שאותו מילאתי. אין בכוונתי להמשיך מעבר לכך. אני חושב שזמני הגיע", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פתרון כפוי. סולאנה
צילום: רויטרס
הכתבה מלמעלה. נתניהו
צילום: AP
דורש רצף. אבו מאזן
צילום: AP
מומלצים