שתף קטע נבחר

אבו מאזן: לא נוותר על זכות השיבה, ועל אף שעל

בעוד ראש הממשלה קורא לנשיא הפלסטיני להיפגש מיד, אמר אבו מאזן בראיון שהעניק לעיתון מצרי: "דורשים רצף טריטוריאלי בין יהודה ושומרון לרצועת עזה ולא נוותר על זכות השיבה". במכתב לנשיא אובמה, דרש מדינה עצמאית בקווי 67'

תשובת הפלסטינים לנתניהו: הנשיא הפלסטיני, אבו-מאזן, אומר כי לא יוותר על-אף שעל מהגדה המערבית וכי הפלסטינים "דורשים רצף טריטוריאלי בין יהודה ושומרון לרצועת עזה ולא יוותרו על זכות השיבה". הוא אמר את הדברים בסוף השבוע בראיון לעיתון המצרי "אוקטובר".

 

במקביל, שיגר אבו-מאזן בסוף השבוע מכתב לנשיא האמריקני, ברק אובמה, ובו חזר על העמדה הפלסטינית הדורשת להגיע להסדר מדיני שמתבסס על מדינה פלסטינית עצמאית בקווי יוני 67'.

 אבו מאזן הדגיש במכתבו כי על הממשל האמריקני ללחוץ על ישראל לפתור את כל סוגיות הסדר הקבע, והדגיש כי ההתנחלויות הן מכשול בפני תהליך השלום. בראיון הוסיף הנשיא הפלסטיני כי המשא ומתן עם ישראל צריך להתנהל על בסיס יוזמת השלום הערבית.

 

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר כי הפלסטינים דוחים כל הסכם בין ישראל לארה"ב שבמסגרתו תותר - אפילו באופן מוגבל - המשך התנחלות יהודית ביהודה ושומרון. 

 

"אין פתרונות ביניים בסוגיית ההתנחלויות: או שהפעילות בהתנחלויות מפסיקה או שהיא לא מפסיקה", אמר עריקאת בראיון לרדיו "קול פלסטין". לדברי עריקאת דברים ברוח דומה נאמרו במכתב שהעביר הנשיא הפלסטיני, אבו-מאזן, בסוף השבוע לנשיא האמריקני, ברק אובמה.

 

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני התייחס לדיווחים כי ארה"ב וישראל דנות בפשרה שתאפשר לישראל להמשיך את הבנייה בהתנחלויות באופן מצומצם, במסגרת מה שמוגדר "ריבוי טבעי".

 

ארה"ב הכחישה בשבוע שעבר דיווחים לפיהם ממשל אובמה הסכים לבניית 2,500 יחידות דיור שהעבודות לבנייתן כבר החלו. הדיווחים באו בעקבות פגישתו של שר הביטחון, אהוד ברק, עם השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל כמה ימים קודם לכן, בה עמדה סוגיית ההתנחלויות והנורמליזציה של מדינות ערב עם ישראל במרכז.

 

בהקשר זה אמר עריקאת: "אם יותר לישראל לבנות 1,000 יחידות דיור כאן או 2,000 יחידות דיור שם, זה יוביל את הפלסטינים ואת מדינות ערב להאמין שהממשל האמריקני אינו מסוגל לשכנע את ישראל להפסיק את הבנייה. המסר שלנו ברור: הבנייה בהתנחלויות צריכה להיפסק מיד".

  

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרא הבוקר בפתח ישיבת הממשלה לנשיא הפלסטיני "להיפגש בקרוב בכל מקום בארץ. מכיוון שאנחנו כאן בבאר שבע אני קורא לו - בוא ניפגש כאן. אומרים לי שבימים אלה מלאו 30 שנה לשלום עם מצרים וקצת יותר מ-30 שנה לפגישת אנואר סאדאת ומנחם בגין כאן מאי 1979. זה הזמן להיפגש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבן מאזן. ההתנחלויות - מכשול
צילום: AP
צילום: AFP
לא לריבוי טבעי. עריקאת
צילום: AFP
מומלצים