שתף קטע נבחר

"גם אם ליברמן יואשם, מפלגתו תישאר בממשלה"

במערכת הפוליטית מעלים ספקולציות לגבי המשך ישיבת ישראל ביתנו בממשלה על רקע סיום החקירה נגד אביגדור ליברמן - ובכירי הליכוד כבר לוטשים עין למשרד החוץ. עם זאת, מומחים מבהירים שלא בטוח שזה ייגמר בהעמדה לדין

חקירת שר החוץ, אביגדור ליברמן, שהגיעה לתומה בישיבת סיכום אצל היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, כבר מעוררת את המערכת הפוליטית. השאלה המרכזית שעולה נוגעת להמשך השתתפותה של ישראל ביתנו בממשלה, אם יוגש כתב אישום נגד שר החוץ. במקביל מבהירים משפטנים כי הדרך לספסל הנאשמים עוד ארוכה.

 

בעקבות הפרסום הראשון ב-ynet על פגישת החוקרים עם מזוז, מחכים במערכת הפוליטית באופן טבעי להחלטה הרשמית של היועץ, אולם גורמים בכירים בליכוד אמרו אמש (יום ג') ל-ynet שעל-פי הערכתם - ישראל ביתנו

תישאר חלק מהקואליציה גם אם יוגש כתב אישום.

 

ההערכות הן כי בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין ליברמן יש הסכמה עוד מתקופת המשא ומתן הקואליציוני, לפיה גם אם יוגש כתב אישום לא תפרוש המפלגה, משום שהדבר יביא לערעור הממשלה.

 

אם בסופו של דבר תפרוש ישראל ביתנו, תיפתח אפשרות שקדימה תצטרף במקומה לממשלה. יושבת ראש המפלגה, ציפי לבני, אמרה בעבר בהזדמנויות שונות כי המשחק הפוליטי ייפתח מחדש אם לא תיקח ישראל ביתנו חלק בממשלה. במקרה שכזה, קדימה תשקול מחדש להצטרף.

 

במקביל, כבר לוטשים כמה מבכירי הליכוד עיניים למשרת שר החוץ, אם ליברמן יתפטר על רקע אישום עתידי. בראש  ה"יורשים" עומד השר לפיתוח אזורי, סילבן שלום, שאף איים שלא יסכים להמשיך לשבת בממשלה אם לא יינתן לו התפקיד. במערכת הפוליטית מעריכים שיעבור עוד זמן עד שהיועץ המשפטי לממשלה יגבש את החלטתו.

 

המשטרה טוענת כי בידיה תשתית ראייתית להגשת כתב אישום, אך משפטנים מבהירים שסיומה של חקירה משטרתית, שחתומה בהמלצה להגשת כתב אישום רחב, אינה מבטיחה שכך יהיה. "ניסיון העבר הוא שלפעמים המלצת המשטרה מתקבלת ולפעמים לא. אי אפשר לומר שיש פורמליסטיקה שהמשטרה ממליצה והיועץ המשפטי מקבל אותה", טוען פרופסור אריאל בנדור, מומחה למשפט מאוניברסיטת חיפה.

 

לדבריו, יש עוד דרך ארוכה עד לכתב האישום. "בשלב הראשון היועץ המשפטי רואה אם יש מקום להגיש כתב אישום. אם הוא סבור שיש מקום הוא צריך לקיים שימוע, ואנחנו יודעים שגם שימוע משנה את ההחלטה". בנדור טוען כי ההיסטוריה הישראלית מוכיחה שהמלצת המשטרה אינה מחייבת. "היו לא מעט מקרים של המלצה מצד המשטרה, אבל זו לא סמכותה. הם לא בהכרח משפטנים, זה מראה שזה לא בבחינת המשטרה".

 

ד"ר אביעד הכהן, דיקאן מכללת שערי משפט, אומר כי "ראשית, צריך לסיים את החקירה כמה שיותר מהר. עינוי הדין לא בריא לא לליברמן ולא למדינת ישראל. למרות שמדובר בחקירה מסובכת ומורכבת, אין הצדקה לחקירה הנמתחת על פני זמן כה רב. יש בכך לא רק עינוי דין לליברמן, אלא גם הטלת צל כבד על ממשלת ישראל".

 

ד"ר הכהן משער שהיועץ המשפטי ככל הנראה יקבל את ההמלצה: "לנוכח העובדה שאנשי הפרקליטות היו בסוד החקירה כל העת, יש להניח שהיועץ בקיא היטב בפרטי הפרשה, והמלצת המשטרה לא נולדה בחלל ריק". לדבריו, אם אכן יואשם, ראוי ששר החוץ ישעה את עצמו. "אם יוחלט על הגשת כתב אישום בעבירות החמורות של הלבנת הון וקבלת דבר במרמה, ראוי שליברמן ישעה את עצמו לאלתר", טען.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. יישאר או יפרוש?
צילום: AP
לוטש עיניים. שלום
צילום: AFP
לבני. אם לא ישראל ביתנו אז קדימה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים