שתף קטע נבחר

ט' באב בכותל: "משמרת צניעות" תאכוף הפרדה

מפגשי הכותל של צעירי המגזר הפכו כבר לתופעה שמדאיגה את רבני הציבור הדתי והחרדי. השנה מצא רב הכותל פתרון: "משמרת צניעות" תאכוף הפרדה מלאה ותמנע ערבוביה - "מי שלא ינהג כשורה - יצטרך להתפנות מהרחבה"

מפגשי הצעירים ברחבת הכותל המערבי מדאיגים כבר שנים את הרבנים והמחנכים בציבור הדתי והחרדי, ובשבוע שעבר מחה גם הרב עובדיה יוסף נגד אלה ש"הולכים בחורים ובחורות ביחד". ערב תשעה באב מציג רב הכותל, שמואל רבינוביץ', את פיתרון חדשני לתופעה – "משמרת צניעות" בת עשרות פעילים שתאכוף הפרדה מלאה ותמנע ערבוב בין גברים לנשים. הוא חשף את תכניתו בראיון לרדיו "קול ברמה", והזהיר: "מי שלא ינהג כך יצטרך להתפנות מרחבת הכותל המערבי".

  

לטענת הרב רבינוביץ', "לצד אנשים יראים וחרדים לדבר ה' שבאים להתאבל ולבכות על חורבן בית המקדש, ישנם שבאב ואנשי שוליים שבאים לנצל את הרגעים האלה ועושים דברי שלא יעשו". הוא הגדיר את התופעה "קשה מאוד וחמורה מאוד", ואמר כי למרות התחושה שאין מה לעשות נגדה - "השנה החלטנו שאין דבר כזה".


תשעה באב בכותל (צילום ארכיון: ישראל ברדוגו)

  

הערב, לקראת תפילת ערבית וקריאת מגילה איכה, יוצבו "עשרות רבות של מאבטחים" וידאגו כי ההפרדה בין גברים לנשים תישמר. לראשונה יוצבו מחיצות גם ברחבה העליונה המובילה לכותל המערבי, משום שבה נוהגים להתאסף הצעירים. רבינוביץ' הדגיש כי הסדרנים פועלים בסמכות החוק,

ובמקרה של עימותים בינם לבין המבקרים – תתערב המשטרה ותרחיק העבריינים מהמקום. 

 

רב הכותל סירב לכנות את המאבטחים "משמרת צניעות", בגלל הקונוטציה השלילית, ורק אמר כי "לא ראוי להפוך את הכותל המערבי למקום מפגש ביום המיוחד הזה של חורבן בית המקדש".

 

בצום תשעה באב, שיחל הערב סמוך לשקיעת החמה ויימשך עד למחרת בשעת צאת הכוכבים, מתאבל עם ישראל על שני בתי המקדש שנחרבו באותו היום. על פי ההלכה, יש להימנע במהלך הצום מאכילה ושתייה, וכן מרחיצה, סיכה, נעילת הסנדל (נעל מעור) ותשמיש המיטה (יחסי אישות). 

 

הערב ומחר צפויים עשרות אלפי מתפללים לפקוד את רחבת הכותל המערבי – שריד בית המקדש, לקונן בפיוטים מיוחדים על חורבנו ולקרוא את מגילת איכה.

  

זמן כניסת הצום: ירושלים – 19:42, תל אביב – 19:39, חיפה – 19:39, באר שבע – 19:37

 

זמני צאת הצום: ירושלים - 20:06, תל אביב - 20:08, חיפה - 20:09, באר שבע - 20:06.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
קינות בכותל
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים