שתף קטע נבחר

הפליטים בערד: עכשיו באמת אוהבים את ישראל

הנחיית שר הפנים על ביטול נוהל "גדרה-חדרה" שימחה במיוחד גם את תושביה הוותיקים של העיר הדרומית: "זו התחלה בדרך לפיתרון כולל"

הפליטים בפריפריה נושמים לרווחה. ערד הפכה למוקד סוגיית הרחקת הפליטים ממרכז הארץ. ועד פעולה של תושבים נאבק בשהייתם בעיר, והיום (ה') - בעקבות החלטת שר הפנים אלי ישי לבטל את נוהל "גדרה-חדרה" - נראה כי כל הצדדים מרוצים.

 

הפליטים בערד שמחו מאוד כששמעו ביטול ההגבלה. "זה כמו לצאת לחופשי", אמר ל-ynet מייקל בזיאן,

אחד ממנהיגי הקהילה המקומית של הפליטים מסודן. "אני חש שמחה גדולה. נוהל כזה לא קיים באף מדינה מתוקנת, זה היה דבר נוראי. המדינה בעצם אמרה שהם לא רוצים אותנו בתל אביב, אמרה לנו איפה להיות ואיפה לא להיות.

 

"אנחנו מעריכים את ביטול הגזרה הזו", הוסיף בזיאן בן ה-45, שציין במיוחד את התקשורת כזו שסייעה למצוקתם, כאשר העלתה את הבעיות של הפליטים על סדר היום הציבורי.

 

חברו ג'וזף מקוק הביע אף הוא את שמחתו. "עכשיו, כשקיבלנו את אחת הזכויות הבסיסיות ביותר, אפשר יהיה באמת לאהוב את ישראל", אמר. "עכשיו יש לי הזכות לגור איפה שאני רוצה ולהרגיש שוב כמו אזרח. גם הילדים שלי יוכלו לגור ולהתחנך איפה שהם רוצים. כבר לא יהיה לנו פחד ממעבר ממקום למקום".

 

מקוק ציין כי אין בכוונתו לעזוב את ערד, אבל לפחות עכשיו לא יקנן בו הפחד המתמיד מפני גירוש - "כשהאפליה הנוראית נגד הפליטים הסתיימה".

 

מתחלקים בנטל

ישי נימק את המהלך עליו הוחלט הבוקר, בין היתר, בצורך שלא להכביד על ערי הפריפריה הנמצאות גם כך בקשיים כלכליים ומתמודדות עם מכת אבטלה. לפי המדינה, מדיניות ההרחקה מהמרכז הייתה בתוקף בשנה וחצי האחרונות.

 

תושבי ערד הביעו בעקבות החלטת שר הפנים שביעות רצון, מכך שכעת נטל הטיפול בפליטים יתחלק עם רשויות במרכז הארץ. מקסימו אוקנין, אחד מחברי ועד הפעולה שהקימו התושבים בעניין, אמר: "גם אנחנו עבדנו ימים כלילות כדי לבטל את הנוהל הזה. זו רק תחילת הפיתרון לבעיית הפליטים, והוצאה מיידית של כל השוהים הבלתי חוקיים מערד.

 

"רובם מעוניינים להיות במרכז, שם יש להם אפשרויות תעסוקה רחבות יותר", קובע אוקנין.

"זה לא סוף הדרך, זו רק ההתחלה. מלכתחילה המאבק שלנו לא היה בסודנים אלא דרישה שהממשלה תקבל אחריות ורשויות אחרות גם יחלקו בנטל של הטיפול בהם".

 

עוד חבר בוועד הפעולה בערד, אלי בר שדה, בירך על "ניצחון לשכל הישר ולהיגיון" ואמר כי "זו סנונית ראשונה בדרך לפיתרון כולל של בעיית הפליטים בישראל בכלל ובערד בפרט. השלב הבא הוא סיוע לפליטים בערד להצפין לעבר המרכז. זו בפירוש תוצאה של לחץ ציבורי שהפעילו גם התושבים וגם ראש העיר. אנחנו מאמינים שגם הפליטים לא אוהבים להיות פה - עכשיו הם יוכלו לצאת מהעיר והאוכלוסייה רק תרוויח מזה".

 

גם בעיריית ערד הביעו סיפוק: "אנחנו מברכים את השר שהכיר בדרישתנו הצודקת למניעת אפליית ערד והפריפריה. אנחנו שמחים עבור הפליטים ותושבי הפריפריה על כך שהנטל והמעמסה מהיום יתחלקו בין כלל הערים במדינה", נמסר מהעירייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מייקל בזיאן. "כמו לצאת לחופשי"
צילום: אילנה קוריאל
מומלצים