שתף קטע נבחר

עמוס עוז נגד עוז: גם ת"א צריכה לקלוט פליטים

הסופר המתגורר בערד מתנגד לאופי המחאה של חלק מתושבי עירו נגד הפליטים המציפים אותה, אבל מבקר את "נוהל חדרה-גדרה" שדחף אותם לשם: "זו החלטה שהיא עוול - ומשמעותה היא שכל הנטל נופל על ערי הפיתוח החלשות"

עמוס עוז כועס. הסופר המתגורר בערד מתבונן בפליטים האפריקנים המציפים את העיר הדרומית, ובמחאה שהתעוררה בעקבות זאת, ואינו יודע מה מרגיז אותו יותר - המדינה שדחפה את הפליטים לשם, תל אביב שמתחמקת מאחריותה, או גזענותם של שכניו.

 

"אני לא שותף למחאה שהתפתחה בעיר נגד קליטת הסודנים", אמר אתמול (ה') עוז בשיחה עם ynet, "כי היא לובשת צורות שהן לא לטעמי. אני כן מוחה על זה שתל אביב לא קולטת את פליטי דרפור".

 

עוז תוקף את נוהל "חדרה-גדרה" של משרד הפנים, שבשמו פושטים פקחי יחידת "עוז" של מינהל האוכלוסין על ריכוזי הזרים בתל אביב, ומגרשים את הפליטים צפונה מחדרה או דרומה מגדרה. "זו החלטה שהיא עוול - ומשמעותה היא שכל הנטל נופל על ערי הפיתוח החלשות".


הפגנה בתל-אביב (צילום: פלומבה)

 

"ערד מקבלת את התפקיד הקולטת בגאווה, אבל היא נחלשה מאוד", הוסיף. "היא עיר של נתמכי סעד. יש בה הרבה אבטלה והרבה עוני. אי אפשר להטיל על ערד את מה שתל אביב לא לוקחת על עצמה. זוהי עיר חלשה מבחינה חברתית, וכמו כל ערי הפיתוח - היא מוכת אבטלה. בשנתיים האחרונות יש משבר כלכלי בארץ, והוא מכה בערי הפיתוח הרבה יותר מאשר בערי המרכז".

 

עוז אינו מתנגד עקרונית לקליטת הפליטים בעיר - אלא רק להיקף שבו נעשה הדבר: "ערד צריכה לקלוט מספר פרופורציונלי של פליטי דרפור, לשכן אותם, לשקם אותם ולשלב אותם במערכת החינוך".

  

400 עצורים בשלושה שבועות

בסיכום שלושה שבועות של פעילות יחידת האכיפה החדשה של רשות האוכלוסין וההגירה, עולה כי עד-כה נבדקו מעל 4,000 אזרחים זרים, מתוכם עוכבו מעל 600 ונעצרו כ-400. רוב העצורים הם מבקשי מקלט מסודן ואריתריאה.

 

לפי הנתונים שמסרה היחידה, פעולות הרחקה בוצעו כלפי מעל 120 זרים בלתי חוקיים ומעל 50 פלסטינים. ציקי סלע, ראש יחידת עוז, מסר כי "היחידה תמשיך בפעילותה בהתאם להחלטת הממשלה לאכיפת חוק הכניסה בישראל ולחיזוק כלכלת ישראל".

 

עם זאת, מדו"ח של מוקד הסיוע לעובדים זרים, המסכם את השבועיים הראשונים לפעילות היחידה, עולה כי 221 מועמדים לגירוש הועברו

לבית הסוהר "גבעון" שליד רמלה. לטענת מוקד הסיוע, "בעוד ראשי רשות ההגירה מדווחים לאמצעי התקשורת כי מצויים בישראל 300 אלף שוהים שלא כדין וכי גירושם מהארץ הכרחי לצורך פינוי מקומות עבודה למובטלים ישראלים, נתוני המעצרים בשבועיים הראשונים לפעילותה של היחידה משקפים תמונה שונה".

 

על פי הנתונים, שנמסרו ממוקד הסיוע, 141 איש - המהווים 64% מהעצורים - הינם מבקשי מקלט מסודן ואריתריאה. אותם לא ניתן לגרש מהארץ עקב סכנה לחייהם במדינות מוצאם. 35 עצורים הם עובדים זרים שהובאו לישראל עם אשרת עבודה בסיעוד, חקלאות או בניין, ותוקף האשרה פקע.

 

בהכנת הידיעה השתתפה יעל ברנובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוז. בפרופורציה
צילום: AFP
פליט בהפגנה נגד יחידת עוז
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים