שתף קטע נבחר

הרב אבינר על תא"ל פארס: "לא" לגויים בצה"ל

בתשובה לשאלה על עמדת ההלכה בנוגע לשירות קצינים שאינם יהודים בצבא, פסק הרב שלמה אבינר: "הרמב"ם אמר בפירוש - בצה"ל רק יהודים". הוסיף: הדרוזים חיילים נאמנים, שיעשו שירות לאומי. והאם בכלל צריך לפטר קצין בכיר שמעד?

כולם מדברים על התפטרותו של תא"ל עימאד פארס. ומה בנוגע לעצם שירותו של קצין דרוזי בכיר בצבא העם היהודי? הרב שלמה אבינר, מרבני הציונות הדתית, קובע כי אין זה נכון שבצה"ל ישרתו גויים – "לא רק קצינים אלא גם חיילים". הוא מתבסס בדבריו על פסיקת הרמב"ם, ומסביר: "אדם שהוא יהודי הוא מחובר לאומה. אדם שאינו יהודי - החיבור שלו הוא לא כמו חיבור של יהודי".

 

הרב אבינר התייחס לסוגיה בשו"ת מצולם שפירסם באתר "מעלה", לאחר שאחד הגולשים הזכיר את הפרשיות בהן היה מעורב תא"ל פארס, ושאל מהי עמדת ההלכה בנוגע לשירות קצינים שאינם יהודים בתפקידים בכירים בצבא עם ישראל.

 

"הרמב"ם אומר בפירוש: בצה"ל - רק יהודים", השיב הרב, "זה לא הסדר הנכון שגויים יהיו בצבא". הוא הסביר כי אף שבני העדה הדרוזית המשרתים נאמנים למדינה ומוסרים למענה את הנפש – "שאלות מהסוג הזה אי אפשר להכריע באורח פרטני, באורח אנקדוטלי, באורח נקודתי, אלא השאלה היא כוללנית: יש בצה"ל גויים או אין בצה"ל גויים?". עוד אמר כי יש להטיל עליהם תפקידים אחרים: "שירות לאומי הם בוודאי ובוודאי מותרים וחייבים".

 

"התשובה עקרונית, לא נשנה את מבנה צה"ל"

הרב אבינר הדגיש כי אין בפסיקתו "זלזול בהערכה הגדולה ובהכרת הטובה לכל החיילים הגויים שמוסרים את נפשם בצה"ל וגם נהרגים". בנוסף הבהיר: "כמובן שלא נבוא לשנות את המבנה של צה"ל, אבל אתה שאלת שאלה עקרונית. התשובה היא כזו והיא תשובה ברורה".

 

אבינר דן גם בשאלה האם צריך

להדיח קצין בכיר בגלל עבירות שונות כמו זו שביצע תא"ל פארס, וקבע כי אין זה מובן מאליו שיש לנהוג כן. לדבריו, יש לשקול האם פיטוריו יזיקו למדינה יותר או פחות מהשארתו בצבא, ולפעול בהתאם.

 

הרב ציין בהקשר זה את דוד המלך, שנמנע מלהדיח את שר צבאו, על אף עבירות חמורות שביצע, משום ש"הדברים הרעים שעשה יואב בם צרויה הם כאין וכאפס לעומת הסכנות של האויב". לדבריו, דוד הבין שיכול להיות קצין גבוה שאינו בסדר בכמה תחומים, אך הרווח שהוא מביא למדינה הרבה יותר גדול".

 

הרב אבינר סיכם כי "מן הדין צריך לפטר, אבל לפעמים, על פי חשבון התחלופות, צריך לשקול את הדבר... אי אפשר לתקן את הכל בבת אחת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרב אבינר
צילום: גיל יוחנן
תא"ל פארס. פרש
צילום: אפי שריר
מומלצים