שתף קטע נבחר

תא"ל עימאד פארס שיקר - ופרש מצה"ל

התפטרות דרמטית בדרג הבכיר: אשתו של תא"ל פארס עשתה תאונה כשנהגה ברכבו הצבאי. הוא טען שהיה נוכח ולכן אשתו היתה רשאית לנהוג - אך למחרת הפך את גרסתו. ל-ynet נודע שהפרקליט הצבאי הורה למצ"ח לבדוק, והרמטכ"ל קיבל את התפטרותו של פארס

מבוכה בצה"ל: קצין בכיר פושט מדים לאחר שלא אמר אמת למפקדיו. ל-ynet נודע הערב (יום ב') שמפקד אוגדת הגליל היוצא, תת-אלוף עימאד פארס, פרש מצה"ל, לאחר שדיווח כי היה עם אשתו ברכב הצבאי שלו - בזמן שהיא גרמה לתאונה קלה. רק למחרת הודה כי שיקר, ולמעשה לא היה ברכב.

 

ביום שלישי בשבוע שעבר נהגה רעייתו של תא"ל פארס ברכבו הצבאי מסוג "שברולט", בניגוד לנהלי הצבא, והיתה מעורבת בתאונת דרכים קלה. הקצין הבכיר דיווח לחברת הליסינג על התאונה ורשם במסמך שהגיש כי הוא היה ברכב בזמן התאונה.


"מתקשה לחיות עם התשובה שנתתי" (צילום: אלעד גרשגורן)

 

במוצאי שבת האחרון, לאחר שדבר התאונה נודע לרשויות הצבא - ובהמשך לשאילתא שהוגשה לדובר צה"ל על-ידי הכתב הצבאי של "ידיעות אחרונות" יוסי יהושוע - שוחח מפקד פיקוד הצפון, אלוף גדי אייזנקוט, עם תת-אלוף פארס. האחרון השיב לו כי נכח ברכב בזמן התאונה. תשובה דומה נמסרה לראש מטה פיקוד הצפון, תת-אלוף אלון פרידמן, ולנציג דובר צה"ל בפיקוד.

 

אתמול, לאחר טקס החלפת הפיקוד על האוגדה במחנה בירנית, פנה תת-אלוף פארס ביוזמתו למפקד הפיקוד, האלוף אייזנקוט, וביקש לשוחח איתו. תת-אלוף פארס אמר לאלוף כי בשיחתם במוצאי שבת דיווח לו דיווח לא אמין וכי למעשה לא נכח ברכב בזמן התאונה, כפי שמסר קודם לכן. תת-אלוף פארס אמר כי הוא מתייסר על התשובה שנתן לו וכי הוא "מתקשה לחיות איתה", כלשונו, ולכן בחר לומר לו כעת את האמת במלואה. למעשה, פארס נשבר רק לאחר שנודע לו כי השקר שלו עומד להיחשף, על רקע פניית הכתב.

 

"מבקש לפעול כפי שחינכתי את פקודי"

בעקבות המקרה, הורה הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף אבי מנדלבליט, על בדיקה של המשטרה הצבאית החוקרת.

 לפארס הובהר שבינתיים לא ימונה לתפקיד מפקד קורס מ"פים ומג"דים אליו היה אמור להיכנס בקרוב.

 

תא"ל פארס החליט לפרוש מצה"ל באופן דרמטי, יום אחד בלבד לאחר שסיים את תפקידו כמפקד אוגדת הגליל, והגיש לרמטכ"ל את התפטרותו. רב-אלוף אשכנזי קיבל את ההתפטרות. בשיחה עם הרמטכ"ל נימק פארס את הצעד: "אני מבקש לנהוג כקצין וכמפקד ולפעול כפי שחינכתי ותבעתי מפקודי בעבר, במשך כל שירותי הצבאי".

 

גם הרמטכ"ל וגם אלוף הפיקוד הבהירו כי מדובר באירוע חמור, אך נטילת האחריות האישית היא צעד ראוי. גורמים בצה"ל ציינו כי לאור התנהלותו באירוע אין כל ברירה אחרת והוא חייב לפשוט את מדיו.

 

30 שנה בצה"ל

תא"ל פארס (48) התגייס לצה"ל ב-1979 לפלוגת הסיור של עוצבת "ברעם", בה שירת

 מהיותו לוחם ועד למפקד הפלוגה. במסגרת זו שירת זמן ממושך בלבנון והשתתף במלחמת שלום "הגליל". ב-1998 הוא מונה למפקד החטיבה הדרומית של עוצבת עזה. לאחר מכן היה מפקד חטיבת "גבעתי", סגן מפקד עוצבת "געש", מפקד עוצבת "אדום" ומפקד עוצבת "הגליל" - תפקיד אותו סיים אתמול.

 

הפרשה הנוכחית אינה ההסתבכות הראשונה של פארס. ביולי 2004 הוא הורשע בארבע עבירות של התנהגות בלתי הולמת, בעקבות עימותים בהם היה מעורב עם שוטרים ברחבי הארץ. בית הדין קבע כי למרות המעידות של הנאשם הוא ראוי לקידום בתפקיד ובדרגה.

 

כמו כן עומד נגדו משפט על נסיעה במהירות מופרזת בשטח בין עירוני על כך שנסע ב-157 קמ"ש במקום 90 קמ"ש. משפטו בעניין זה, שהיה אמור להתחיל בזמן שהיה מפקד אוגדת הגליל, נדחה מספר פעמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אוחיון
תא"ל פארס. סוף עצוב לקריירה הצבאית
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים