שתף קטע נבחר

דיווח: ה-CIA שכר חברה לסיוע בחיסול מחבלים

ניו יורק טיימס חושף כי בשנת 2004 פנתה סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב לחברת האבטחה "בלקווטר" כדי שזו תסייע לה באיתור ובהתנקשות בבכירי אל-קאעידה

סוכנות הביון המרכזית של ארצות הברית (CIA) שכרה חברת קבלן מהמגזר הפרטי על מנת שתסייע לה להתנקש בבכירי אל-קאעידה לפני שנים ספורות. כך חשף היום (ה') "ניו יורק טיימס". גורמי ממשל מסרו לעיתון שהחברה אשר נשכרה למשימה המסווגת היא לא אחרת מ"בלקווטר".

 

לפי הדיווח, עובדי החברה - אנשי כוחות הביטחון לשעבר - סייעו לסוכנות הביון בתכנון, בהכשרה ובמעקב אחר בכירי ארגון הטרור בשנת 2004. הפרויקט עלה למשלם המסים האמריקני מיליוני דולרים, אך הוא מעולם לא הניב תוצאות ואף מחבל לא נתפס או נהרג במסגרתו.

 

ב"טיימס" טוענים כי מהמסמכים שהגיעו לידיהם לא ברור אם ה-CIA תכנן שאנשי "בלקווטר" יהרגו בעצמם את בכירי אל-קאעידה או שמא הם יסייעו באיתור ובמעקב אחר המבוקשים. יצויין כי בשנים האחרונות נרשמה עלייה חדה במיקור חוץ בקרב סוכנויות הביטחון האמריקניות, שנוטות להעביר חלק מתחומי פעילותן לביצוע של גופים חיצוניים. בין היתר, הסמכות לחקור פעילי טרור עצורים הועברה לחברות קבלן פרטיות בכמה מקרים.

 

"בלקווטר", חברת אבטחה פרטית שביצעה את משימות הפנטגון בעיראק, ספגה ביקורת קשה על התנהלותה לאורך השנים. זמן קצר לאחר תחילת הפרויקט, נשמעו כמה גורמים בכירים בממשל האמריקני שמתחו ביקורת על שיתוף הפעולה בין ה-CIA ל"בלקווטר". לטענתם, שילוב אזרחים פרטיים במשימה המורכבת הזו העלתה שאלות חשובות ומטרידות בנוגע לאחריות ולסמכות של סוכנות הביון המרכזית.

 

הגורמים ציינו כי שיתוף הפעולה לא הוליד הסכם קבוע וידוע מראש, אלא ה-CIA פנה לחברה הביטחונית בכל פעם שהוא נזקק לסיוע באיתור ובחיסול מבוקש

מסוים. לפי הדיווח, ברוב המקרים נעשתה פנייה ישירה למייסד "בלקווטר", אריק פרינס, הידוע בקשריו הפוליטיים בוושינגטון, לפחות בתקופת כהונתו של הנשיא דאז ג'ורג' בוש הבן.

 

החברה הרוויחה מיליוני דולרים בשל חוזי אבטחה שקיבלה מממשל בוש על רקע המלחמה בעיראק. הקשר ההדוק עם וושינגטון והשימוש המופרז בכוח הם שהפנו תשומת לב שלילית ל"בלקווטר". החברה הואשמה בשימוש בכוח רב מדי בכמה מקרים, כמו התקרית שאירעה בעיראק לפני שנתיים שבה נהרגו 17 אזרחים. בעקבות התקרית החליטה הממשלה בבגדד שלא להעניק לעובדי החברה אישור עבודה במדינה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאבטח של בלקווטר בעיראק (ארכיון)
צילום: איי אף פי
החברה המועדפת. בוש
צילום: AFP
מומלצים