שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ראש הקהילה בשבדיה: ישראל גרמה לבלאגן

  מאמר השטנה נגד חיילי צה"ל, מספרת ל-ynet לינה פוזנר, נקבר בעמודיו האחרונים של צהובון. אבל אז הגיעה התגובה הנזעמת של ישראל, שהפכה "כלומניק שרצה 15 דקות של תהילה" למרואיין מבוקש. "האנטישמיות כאן לא כל-כך נוראה", היא מעידה. "שליפת השואה בכל פעם בטח לא מועילה לנו"

  ממשלת ישראל הודיעה הבוקר (יום א') כי היא מצפה לגינוי רשמי של ממשלת שבדיה, ביחס למאמר השטנה נגד חיילי צה"ל. אולם כמה מראשי הקהילה היהודית בשבדיה סבורים, כי דווקא גורמים בישראל - כמו שאלה שנוקמים בעיתונאים - הם שהציתו את הלהבות. 

   

  "ישראל גרמה לכל הבלאגן", אמרה ל-ynet לינה פוזנר, ראש הקהילה היהודית בשטוקהולם ונשיאת הקהילות היהודיות בשבדיה. היא מספרת: "המאמר פורסם כאן ביום שני, אבל אף אחד לא שם לב אליו. זה לא היה מאמר חדשותי ונקבר בעמודים האחרונים של צהובון. הכותב מוכר לרבים מאיתנו כאנטי-ישראלי, וכך גם העיתון כולו. לכן איש לא התייחס אליו ברצינות - עד שישראל החלה את כל הסיפור".

   

  אותה "פרשה", מתברר, הפכה את הכותב השבדי, דונלד בוסטרום, לכוכב

   מהדורות החדשות. כיצד השיג את ה"סקופ" הגדול, על אודות הסחר באיברים של פלסטינים? "הוא פגש נער פלסטיני ב-1992 וביסס על הראיון עמו כתבה, כי רצה לעצמו 15 דקות תהילה", מספרת פוזנר. "עכשיו הוא סחט את זה עד הסוף. הוא כלומניק, ועכשיו הפך למפורסם שמופיע בפריים-טיים בטלוויזיה וברדיו כל יום. אם הגורמים בישראל לא היו מגיבים כפי שהגיבו, איש לא היה שם לב וזה לא היה עולה כלל לסדר היום. לכן אנחנו כל-כך נסערים כאן".

   

  בסוף השבוע, כשנדמה היה שהפרשה דועכת, שחרר שר החוץ, אביגדור ליברמן, הודעה המשווה את השתיקה הנוכחית - לזו של ימי השואה. "הוא ואחרים הפכו מומחים לשבדיה, טוענים כי כל המדינה אנטישמית. בכל הכבוד, הם אינם מומחים וטועים לחלוטין. יש להם אולי אינטרס, אבל אנחנו חיים כאן עם הסיטואציה. זה לא כל-כך נורא. האווירה אמנם אנטי-ישראלית, אבל מדינות רבות מבקרות את הפעילות של ישראל. שליפת השואה בכל פעם בטח לא מועילה לנו".

   

  בשל ההתנהלות הישראלית בפרשה, מספרת פוזנר, עבר מוקד

  הדיון מביקורת על התנהלות ישראל בעזה - להגנה על חופש הביטוי. "מה שקורה עכשיו זה שהאיברים אינם הנושא, אלא האם ראש הממשלה וליברמן רשאים בכלל להתערב בחופש הביטוי. בשבדיה, כמו בישראל, חופש הביטוי הוא קדוש. כולם בשבדיה לא מבינים איך ישראל מעיזה להתערב בו".

   

  אנדרס קולבי, ראש הקהילה היהודית בגטבורג, מסכים כי הדרישה הישראלית להתערבות בפרסום לא שיחקה לטובתה. "כתבות על חופש ביטוי בעקבות הפרשה הזאת ממלאות עכשיו דוכני העיתונים. ברוב מדינות העולם המערבי, נושאים העוסקים בחופש הביטוי הם מעל פוליטיקה - ולכן, אינני חושב שישראל תקבל את מבוקשה בעניין הגינוי. אני מבין את תגובתה של ירושלים, אבל הנושא בהחלט הוצא מכל פרופורציה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בשבדיה לא מבינים. פוזנר
  צילום: Peter Knutson
  מאמר השטנה (ליחצו להגדלה)
  הוציא מפרופורציה? ליברמן
  צילום: AP
  מומלצים