שתף קטע נבחר

ליברמן נגד שבדיה: אתם שותקים כמו בשואה

עקב התנערות משרד החוץ השבדי מהגינוי שפרסמה השגרירה בישראל לכתבה המאשימה את צה"ל בסחר באברי פלסטינים, תקף שר החוץ: "הדבר מזכיר את עמדתה של שבדיה במלחמת העולם השנייה, כשגם אז היא לא התערבה"

שר החוץ, אביגדור ליברמן, תקף הערב (יום ה') בחריפות את התנהלות משרד החוץ השבדי בנוגע לדיווח שפורסם בעיתון מקומי, לפיו צה"ל הרג פלסטינים כדי לסחור באבריהם. בתגובה על הכתבה המשמיצה בעיתון "אפטונבלדט" נמסר מלשכתו של ליברמן כי "חבל שמשרד החוץ השבדי לא מתערב כשמדובר בעלילות דם נגד יהודים, והדבר מזכיר את עמדתה של שבדיה במלחמת העולם השנייה, כשגם אז לא התערבה".

 

לדברי שר החוץ, "הכתבה שפורסמה השבוע היא המשך טבעי ל'פרוטוקולים של זקני ציון' ולעלילות דם כמו משפט בייליס, שבו יהודים הואשמו בהוספת דם של ילדים נוצרים למצות של פסח".

 

ליברמן יעביר לשר החוץ השבדי, קרל בילדט, מחאה חריפה על התנערות משרדו מהגינוי שפרסמה השגרירה בישראל. הוא הורה לאנשיו לבחון את האפשרות לשלול את תעודת לשכת העיתונות הממשלתית מנציגו של העיתון "אפטונבלדט" בישראל, ובכל מקרה לא לסייע ולא לשתף פעולה בשום עניין עם העיתון ונציגיו.

 

דבריו של ליברמן באו אחרי שמשרד החוץ השבדי התנער מהגינוי שפרסמה לכתבה שגרירת שבדיה בישראל, אליזבת בורסיאין בוניאר. העיתון דיווח כי פלסטינים האשימו את הצבא הישראלי בגניבת איברים מקורבנות, וציין כי הכתב החתום על הידיעה, דונלד בוסטרום, "הפך בעצמו לעד לתקיפתו של נער בן 19". 

 

עוד נכתב בדיווח כי הפלסטינים חושדים שצעירים שנעצרו נאלצו לוותר על איבריהם בטרם "הוצאו להורג", כמו בסין ופקיסטן, וכי הדבר עשוי להוביל לחקירה מצד בית הדין הבינלאומי לצדק בחשד לפשעי מלחמה מצד ישראל. העיתון דיווח גם כי כמחצית מהכליות המושתלות בישראל מאז תחילת שנות האלפיים נרכשות באופן בלתי חוקי בטורקיה, מזרח אירופה ואמריקה הלטינית, וכי רשויות הבריאות בישראל הכירו בכך, אך לא עשו דבר כדי לעצור זאת.

 

מוקדם יותר היום הודיעה ממשלת שבדיה כי השגרירה בישראל, אליזבת בורסיאין בוניאר, שביקרה בחריפות את המאמר, פעלה על דעת עצמה, ולא דיברה בשם המדינה הסקנדינבית. "השגרירות בתל-אביב הגיבה בהתאם לדעת הקהל בישראל", מסרה דוברת משרד החוץ בשטוקהולם.   

 

השר ליברמן אמר עוד כי "חבל שלאחר ששגרירת שבדיה בישראל עשתה את הדבר הנכון, גינתה את הכתבה, ובכך הבהירה כי העיתון הזה אינו מייצג בשום צורה ואופן את שבדיה, בחר משרד החוץ השבדי להתנער מהשגרירה, במקום לחזק אותה. משמעותו של חופש העיתונות הוא החופש לפרסם אמת, ולא החופש לשקר ולהשמיץ".

 

לדבריו, "מדינה שבאמת רוצה להגן על ערכים דמוקרטיים צריכה לגנות בכל תוקף פרסומים שקריים עם ריח אנטישמי מסוג זה שפורסם השבוע בעיתון אפטונבלדט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריח אנטישמי. ליברמן
צילום: AFP
צילום: רויטרס
כמו בשואה. שר החוץ השבדי
צילום: רויטרס
מומלצים