שתף קטע נבחר

רה"מ קיבל את תוכנית אושוויץ: "לעצור רשע בזמן"

נתניהו המבקר בגרמניה קיבל את התוכנית בטקס בבית ההוצאה "אקסל שפרינגר" בברלין ואמר: "זה מסמך היסטורי חשוב, שמאפשר לשמר את האמת מול המכחישים. הלקח הוא שמי שמאיים על העם היהודי - מאיים על העולם כולו". מנכ"ל ההוצאה: "זו תוכנית הגיהנום, לעם הגרמני בושה כבדה"

תוכניות מחנה ההשמדה הגדול מכולם הועברו לראש ממשלת ישראל, בדרך לירושלים: ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה קיבלו הבוקר (יום ה') בברלין את תוכניות מחנה ההשמדה אושוויץ. באירוע שהתקיים בבניין ההוצאה לאור "אקסל שפרינגר", אמר נתניהו כי "הלקח הראשון הוא שאיננו יכולים לאפשר לרשע לגרום למוות המוני, צריך לעצור את הרשע בזמן".

 

לדבריו, "ברבריות צבאית לא יודעת גבולות. צריך למנוע התפשטות של הצבאות האלה בזמן, כדי שהאנושות תינצל. הלקח השני חשוב למנהיגי האומות - שיש לפעול בזמן כדי להימנע מגורל דומה לקורבנות שלנו בשואה.

 איננו יכולים להרשות לאלה המבקשים לגרום למוות המוני ומאיימים על גורל המדינה היהודית לעשות זאת. מנהיגי העולם צריכים להבין שמי שמאיים על העם היהודי, מאיים על העולם כולו". 

 

קאי דיקמאן, מנכ"ל ההוצאה שהעבירה לידי נתניהו את תוכניות מחנה ההשמדה, אמר: "מי שלא זוכר את העבר יכול לטעות בעתיד. יש לעם הגרמני בושה כבדה, זוהי תוכנית הגיהנום שאנו חושבים שראוי שתהיה ביד ושם, ולא כאן".

 

נתניהו השיב: "אנשים יוכלו לבוא היום לברלין ומחר לירושלים, כדי לראות את תוכניות המוות. תודה לכם על המחווה החשובה הזו, שמאפשרת לשמר את האמת ההיסטורית, לא רק את עובדתה היותה של השואה, אלא גם את לקחיה.

 

"השואה קרתה, זו האמת המוחלטת", הוסיף נתניהו. "מי שאומר אחרת, או שזה לא קרה, שיבוא לברלין ושיבוא לירושלים. המסמך הוא מסמך היסטורי חשוב". נתניהו סיפר על השר יוסי פלד, שנלווה אליו במסע, והוא ניצול שואה, וגם על גורל משפחתה של אשתו שרה, שרבים ממנה נספו בשואה. את נתניהו ליווה בביקור גם יו"ר יד ושם, אבנר שלו.


התוכניות של אושוויץ שהתגלו בנובמבר (צילום: AP)

 

הוצאת "אקסל שפרינגר" היא הגדולה ביותר בגרמניה ומהגדולות באירופה. משפחת שפירנגר מחזיקה רשת עיתונים מהגדולות בגרמניה, הכוןללת בין היתר את העיתונים "בילד" ו"די-וולט", שבהם נחשפו התוכניות בנובמבר שעבר, אחרי עשורים שבהם היו מוסתרות בדירה במזרח גרמניה. מדובר ב-28 תוכניות בקנה מידה של 1:100 שנעשו בין 1941 ל-1943 ועליהן חותמת של "ההנהלה הקבלנית של האס.אס. החמוש והמשטרה".

 

"התגובה הציבורית היתה עצומה, ולא רק בגרמניה", אמר דיקמאן. "התוכניות האלו הזכירו לנו את התקופה הרעה של גרמניה, ואושוויץ יזכיר לנו את האשמה לעד - ואני מדבר לא רק בשמי, אלא בשם העם הגרמני כולו". לדבריו, עד היום, בכל חוזה של עובד בחברה, מופיע סעיף הקובע כי "הידידות בין ישראל וגרמניה היא חלק מליבה של החברה הזו. לא יכולים להיות לעולם יחסים נורמליים בין ישראל לגרמניה לאחר השואה".

 

גם בגרמניה: לחץ להקפיא התנחלויות

גרמניה היא התחנה השנייה בביקורו של נתניהו באירופה, לאחר ביקורו בלונדון - שם נפגש עם ראש הממשלה גורדון בראון והשליח האמריקני ג'ורג' מיטשל.

 אתמול, לאחר הגעתו לברלין, נועד עם נשיא גרמניה, הורסט קלר. כמו בכל אירופה, גם בגרמניה מבהירים לראש הממשלה הישראלי את העמדה ההנחרצת נגד הבנייה בהתנחלויות. רגע לפני פגישת נתניהו עם הנשיא הגרמני, פרסמה ממשלת גרמניה הודעה ובה הציגה שוב את עמדתה.

 

 לקראת בואו של נתניהו, אמרו בברלין כי סביר להניח שגם נושא ההתנחלויות יעלה בפגישתו של שלו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שתתקיים מחר. בראיונות לתקשורת הגרמנית, קראה מרקל לנתניהו לגלות נכונות גדולה יותר לפשרה. דובר ממשלת גרמניה, קלאוס ואטר, אמר כי מדינתו תומכת בפיתרון שתי המדינות, ומתוקף כך "אין לבנות כל התנחלות נוספת באזורים הכבושים". מחר ייפגש נתניהו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו הבוקר, בפגישה עם שר החוץ הגרמני
צילום: AP
מתוך תוכניות מחנה ההשמדה
מומלצים