שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  גרים בסביבה רועשת? לחץ הדם שלכם בסכנה

  חוקרים בבריטניה מצאו כי אלה שגרו בסמוך לרחובות רועשים סבלו מלחץ דם גבוה יותר. החוקרים הבהירו כי חשיבות המחקר נובעת מהעובדה שלחץ דם גבוה מגביר הסיכון למחלות לב ושבץ. על פי ההערכות סובלים כמיליון ישראלים מיתר לחץ דם

  אם אתם מתגוררים ליד רחוב ראשי, יש לכך השלכות על לחץ הדם שלכם: מחקר חדש שנערך בבריטניה מגלה כי חשיפה יומית לשאון הרחוב מגביר את לחץ הדם. המחקר פורסם בכתב העת Environmental Health journal.

   

  צוות החוקרים מאוניברסיטת Lund בדק שאלונים שהגיעו מכ-24 אלף איש ובמקביל ערך מבדקי רעש של סביבות מגוריהם של האנשים שמילאו את השאלונים. החוקרים מצאו כי סביב רמת רעש של 60 דציבלים, הסיכון ליתר לחץ דם גבוה היה יותר מ-25 אחוז. כשעלה הרעש לרמה של 64 דציבלים, עלה גם הסיכון ליתר לחץ הדם מעל 90%.

   

   

  החוקרים הסבירו כי הממצאים מדאיגים, משום שיתר לחץ דם מגביר את הסיכון למחלות לב כלי דם ושבץ מוחי. הקשר הזה בין רעש סביבתי ליתר לחץ דם לא נצפה אצל אנשים מעל גיל 60 שנה, ככל הנראה בשל העובדה שהם כבר התרגלו לרעש או שסבלו עוד קודם מלחץ דם גבוה.

   

  יתר לחץ דם מכונה "הרוצח השקט" משום שהוא מתפתח בגוף מבלי לתת תחילה סימנים עד שגורם לפגיעה אנושה. הוא מוגדר בחישוב גס כלחץ דם של 140/90 (מאה וארבעים על תשעים) ומעלה אולם מסווג כיום בדרגות שונות. על פי ההערכות, כמיליון ישראלים סובלים מיתר לחץ דם. כמחציתם לא מודעים לכך ואינם מטופלים.

   

  לחץ דם גבוה מגביר את הסכנה לפגיעה בלב ובכליות ומעלה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי ובמחלות כלי דם אחרות. איתור וטיפול מוקדמים באמצעות דיאטה דלת מלח ושומן, פעילות גופנית ומגוון התרופות הקיימות היום - מצילים חיים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרחוב סואן? לחץ הדם בסכנה
  צילום: דורון גולן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים