שתף קטע נבחר

אולמרט על ספסל הנאשמים: אצא חף מכל עבירה

לראשונה בתולדות המדינה - יושב הבוקר ראש ממשלה לשעבר על ספסל הנאשמים ומתייצב מול שורה ארוכה של אישומים במעשי שחיתות. אולמרט, עם כניסתו לאולם: "הגיע זמן העובדות. באתי לכאן כאיש חף מכל עבירה ומאמין שאצא חף מכל עבירה". פרקליט מחוז ירושלים: "ההכרעה תיפול כאן"

שנה וארבעה ימים לאחר שהגיש לנשיא את מכתב ההתפטרות מתפקיד ראש הממשלה - אהוד אולמרט מתיישב על ספסל הנאשמים. זו הפעם הראשונה בתולדות המדינה שראש ממשלה לשעבר עומד למשפט פלילי בגין עבירות חמורות שביצע לכאורה בעת שליחותו הציבורית. בבית המשפט המחוזי בירושלים נפתח הבוקר (יום ו') משפטו של אולמרט ושל ראש לשכתו במשך שנים ארוכות, שולה זקן. מולם, על כס השיפוט, יושבים נשיאת בית המשפט המחוזי, השופטת מוסיה ארד, והשופטים יעקב צבן ומשה סובל.

 

עם כניסתו לאולם המשפט התייצב אולמרט מול כתבים ובפיו הצהרה קצרה - שבסופה סירב להשיב לשאלות: "המעמד הזה בוודאי הוא מעמד לא פשוט עבורי. במשך שלוש השנים האחרונות הייתי נתון למסכת כמעט בלתי אנושית של הכפשות וחקירות - ומטבע הדברים שילמתי מחיר כבד על התקופה הזו. עכשיו הגיע זמן העובדות, רק העובדות. אני באתי לכאן כאיש חף מכל עבירה ואני מאמין שאני אצא מכאן כאיש החף מכל עבירה".

 

זמן קצר אחר כך הגיע לבית המשפט פרקליט מחוז ירושלים, אלי אברבנל. "התיק הזה הגיע סוף סוף אחרי שנה וחצי לבית המשפט", אמר בהצהרה לכלי התקשורת. "זה המקום הראוי שבו צריכים להתברר העובדות והטיעונים המשפטיים. כאן המקום לנהל את הדיון הענייני הממצה.

ההכרעה תיפול כאן ואני מקווה שבאמת יהיה משפט ענייני", הוסיף. פרקליט המדינה, משה לדור, שלקח חלק בהליכים מקדמיים בתיק, לא התייצב הבוקר בבית המשפט. אברבנל, שנשאל על כך, הסביר כי לדור נעדר בשל "סיבות אישיות".

 

ההליך המשפטי שמבוצע הוא הקראת כתב האישום - ולא צפוי שהנאשמים ישיבו לו במעמד זה. לאחר כניסת השופטים לאולם התיישוב זה לצד זה הנאשמים אולמרט וזקן. עו"ד זוהר אמר לשופטים: "קראנו את כתב האישום וכרגע אנחנו לא יכולים להגיב". השופטת ארד פנתה לאולמרט וזקן: "האם קראתם את כתב האישום והבנתם אותו?". השניים השיבו בחיוב. 


אולמרט בכניסה לבית המשפט, הבוקר (צילום: גיל יוחנן)

 

כתב האישום החמור והתקדימי מייחס לראש הממשלה לשעבר עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים והעלמת הכנסות במרמה. זקן, שהגיע כמה דקות לפני 8:00 לבית המשפט, נאשמת בעבירות דומות, למעט הסעיף של העלמת הכנסות במרמה. עם זאת, היא מואשמת בביצוע האזנות סתר שלא כדין.

 

זה לא הולך להיות קצר

אחד מפרקליטיו של אולמרט, עו"ד אלי זוהר, הסביר בכניסתו לבית המשפט כי כמקובל, הנאשם לא ישיב לכתב האישום במעמד ההקראה: "לא נשיב לאישומים, משום שאנחנו צריכים לראות את כל החומר, לקבל את כל החומר ולעבור כמה שלבים טכניים לפני שמשיבים לכתב האישום". כאשר נשאל לגבי האפשרות שהמשפט יסתיים בעסקת טיעון, השיב כי "קצת יומרני" לומר זאת בשלב זה.

 

עו"ד נבות תל צור, חבר בצוות ההגנה של אולמרט אמר עם כניסתו לאולם: "אין ספק שזה יהיה משפט ארוך ומורכב". הוא הביע ביטחון בכך שאולמרט ייצא בסופו עם ידיים נקיות ומצפון נקי.

 

ואכן, כבר בתחילת הדיון נראה כי ההליכים המשפטיים לא יהיו קצרים, שכן הועלה נושא שעשוי להוות נקודת מחלוקת בין התביעה להגנה. עו"ד זוהר אמר לשופטים: "בשלב הראשון אנחנו הולכים לסרוק את כל החומר שנמצא בפרקליטות, כדי שנוכל לדבר בשפה משותפת. הועברה אלינו רשימה עם 42 פרטים חסויים. נקבע פגישה לראות את תוכנם והאם זה מחייב אותנו לבקש את הסרת החסיון".

 

עו"ד זוהר הוסיף כי ייתכן שצוות ההגנה יבקש להשיב את מוריס טלנסקי לדוכן העדים. מנגד, אמר כי אולי לא יהיה צורך בכל 280 העדים שעתידים להתייצב לדיונים.

 

אולמרט הגיע לבית המשפט לאחר ששהה ביממה האחרונה בחוץ לארץ לטובת עסקים פרטיים. לפני המשפט, עוד הספיק להתראיין ל-BBC ואמר גם שם כי הוא בטוח בחפותו. "אני לא צריך להוכיח דבר, מישהו אחר צריך להוכיח שטעיתי, ולא נראה לי שהם יוכלו לעשות זאת", אמר בראיון.

 

תזכורת: כל פרשות אולמרט

בפרשת מעטפות הכסף ממוריס טלנסקי מואשם אולמרט בעבירות של מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה. בכתב האישום נטען כי אולמרט קיבל מאות אלפי דולרים במזומן מהנדבן האמריקני טלנסקי ומגורמים נוספים החל משנת 1993 - אז התמודד אולמרט לראשונה על ראשות ירושלים - ועד לתקופה בה כיהן כשר התמ"ת. בתמורה, עשה אולמרט "שימוש לרעה במעמדו ובתפקידו לסייע לטלנסקי בעסקיו, כשהוא מצוי כלפיו במצב של ניגוד עניינים", קבע היועץ המשפטי לממשלה.

 

בפרשת "ראשונטורס" מיוחסות לראש הממשלה לשעבר עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והעלמת הכנסות במרמה. לפי האישומים, בין השנים 2002 ל-2006, במהלך כהונותיו הציבוריות, זכה אולמרט פעמים רבות למימון כפול, ציבורי ופרטי,

לנסיעותיו השונות ברחבי העולם מטעם גופים שונים, ובכספים העודפים שהצטברו בסוכנות הנסיעות "ראשונטורס" השתמש לנסיעותיו הפרטיות. דפוסי הפעולה בפרשה זו אף נחשפו בהרחבה בכתב האישום נגד רז-ריסבי.

 

הפרשה השלישית שבה מואשם אולמרט היא פרשת "מרכז ההשקעות", שבה מיוחסות לו עבירות של מרמה והפרת אמונים. מדובר בפרשה שאירעה בין השנים 2003 ל-2006 אז כיהן אולמרט כשר התמ"ת, והיה אחראי על מרכז ההשקעות. 

 

יצוין כי בשתי פרשות אחרות שנחקרו נגד ראש הממשלה לשעבר נסגרו התיקים מחוסר ראיות: פרשת הבית ברחוב כרמיה, ובפרשת הטיית המכרז בבנק לאומי.


פורסם לראשונה 25/09/2009 08:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. חף מכל עבירה
צילום: גיל יוחנן
על הספסל לצד הבוס. זקן
צילום: דודי ועקנין
צילום: דודי ועקנין
עו"ד אלי זוהר. להחזיר את טלנסקי
צילום: דודי ועקנין
צילום: דודי ועקנין
משפט ארוך ומורכב. נבות תל-צור
צילום: דודי ועקנין
מומלצים