שתף קטע נבחר

פיצול סמכויות היועץ המשפטי: נאמן עובר למעשים

שר המשפטים רוצה להבהיר: מחליפו של מזוז כבר ייכנס לנעליים קטנות יותר. ל-ynet נודע שאחרי סוכות צפויה לעלות הצעתו החדשה לאישור בממשלה. אחרי שאהוד ברק דרש ועדה מיוחדת, המערכת הפוליטית רוחשת - במי יתמוך נתניהו?

המאבק על סמכויות היועץ המשפטי עובר לפסים מעשיים: שר המשפטים, יעקב נאמן, צפוי להביא לאישור הממשלה מיד לאחר חופשת סוכות, הצעה עקרונית לרפורמה במוסד היועץ המשפטי לממשלה. כך נודע ל-ynet. ההצעה נועדה להבהיר שהאיש שיחליף את מני מזוז בתחילת השנה הבאה ייכנס כבר לנעליים המוקטנות.

 

על פי מתווה נאמן, בעקבות הפיצול יעמוד היועץ המשפטי לממשלה בראש הסמכות האחראית על היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה ויתמקד בעבודת הייעוץ. סמכויותיו כראש התביעה הכללית יועברו לידי פרקליט המדינה. עדיין לא ברורים הפרטים המלאים של הרפורמה, ואם תתבצע במסגרת חקיקה או אם לאו.

 

השר נאמן עסק בנושא מאז נכנס לתפקידו והחליף את דניאל פרידמן - שביקש להוביל בעצמו את הרפורמה אך לא הצליח לעשות זאת.

 מזוז, פרקליט המדינה משה לדור ואנשי משפט בכירים נוספים מתנגדים למהלך וטוענים שהחלטה על פיצול תפגע במעמד היועץ המשפטי לממשלה, ותוביל לפוליטיזציה של הממסד המשפטי.

 

כבר בשבוע הבא אמורה להתכנס הוועדה שתמנה את היועץ הבא - שיחל את כהונתו ככל הנראה בפברואר 2010. אתמול הושלם הרכב הוועדה, עם הצטרפותו של חבר הכנסת יריב לוין מהליכוד ליושב ראש הוועדה, שופט בית משפט העליון בדימוס תיאודור אור; נציג האקדמיה, פרופסור אייל בנבנישתי; נציג לשכת עורכי הדין, עו"ד אייל רוזובסקי; ונציג הממשלה, שר המשפטים לשעבר משה ניסים. נכון לעכשיו הם בוחרים יועץ בעל סמכויות "רגילות", אך אם אלו ישתנו - לא ברור כיצד יגיבו.

 

הקרב על הוועדה

אמש (יום ג') פורסמה לראשונה ב-ynet הצעתו המפתיעה של שר הביטחון, אהוד ברק, להקים ועדה ציבורית בראשות שופט עליון בדימוס שתבחן את נושא פיצול סמכויות היועץ. בלשכתו של ברק נימקו זאת בצורך "למנוע הצגת עמדות חד-צדדית מצד משרד המשפטים". בסביבתו של השר נאמן הופתעו מתוכניתו של יו"ר מפלגת העבודה, שגם היא אמורה לעבור לאישור הממשלה בשבועות הקרובים.

 

גורמים משפטיים בכירים אמרו ל-ynet כי הצעת ברק "לא רצינית".

 לדבריהם, "הקמת ועדה שכזו לוקחת זמן ועיתוי ההצעה נראה מאוד מוזר. צריך לזכור שועדת האיתור צריכה להביא את השמות שבחרה עד תחילת דצמבר. הקמת הוועדה הזו תעכב את ועדת האיתור".

 

בסופו של דבר, בעימות המסתמן בין נאמן לברק יכריע ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבסביבתו אומרים כי טרם גיבש החלטה. מזכיר הממשלה, עו"ד צביקה האוזר, צפוי לעסוק בנושא בימים הקרובים, אחרי שההצעות יוגשו באופן מסודר. במערכת הפוליטית מתרבות ההערכות השונות בעניין, ויש מי שמדברים על "דיל" שנרקם בין ברק לגורמים פוליטיים המעוניינים בפיצול הסמכויות.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נאמן. בסביבתו הופתעו מברק
צילום: גיל יוחנן
מזוז. פוליטיזציה?
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
ברק. בדרך לדיל?
צילום: רויטרס
נתניהו. באיזה צד יבחר?
צילום: פלאש 90
מומלצים