שתף קטע נבחר

הרב רבינוביץ' ל-ynet: הכותל לא מתחרד

רב הכותל דוחה את הפרסומים כי אסר, מטעמים דתיים, קיום טקס קבלת פנים לעולים חדשים באתר הקדוש - "הייתי אוסר גם אירוע חרדי בהפרדה מלאה, זה לא אולם אירועים". לדבריו, "מאות אלפי המבקרים בחגים הוכיחו - הכותל שייך לכולם"

כפייה דתית בכותל המערבי או ניצול ציני של האתר הקדוש? רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', דוחה את הטענות לפיהן אסר על הסוכנות היהודית לקיים טקס קבלת פנים במקום מטעמים דתיים, ובשיחה עם ynet הערב (יום ב') מבהיר: "המדיניות בשנים האחרונות מאפשרת לקיים ברחבה תפילות וטקסים צבאיים בלבד, וכל אירוע אחר נפסל גם אם מקיימים אותו חרדים בהפרדה מלאה".

  

רבינוביץ' טוען כי האתר הקדוש "איננו אולם אירועים" ולכן כבר לפני כמה שנים נקבעו "כללים ברורים" לפיהם יתקיימו במקום רק אירועי תפילה. הוא העיד כי "היום אני דוחה שתיים-שלוש בקשות כאלה ביום". עם זאת הדגיש הרב כי יסכים לארח בו טקסים צבאיים כמו השבעת חיילים או טקסי זיכרון משום שמדובר במסורת ארוכת שנים.

  

רב הכותל מספר כי לפני כשנה התיר לקיים בכותל קבלת פנים לעולים חדשים לאחר שהסוכנות היהודית טענה כי כולם דתיים וכי מדובר באירוע שחלקו תפילה. לטענתו, מאז הגישה הסוכנות כמה בקשות דומות, עד שבפעם האחרונה, כשהתברר שכבר לא מדובר באירוע תפילה, היא נדחתה. "זה לא קשור לדת או להשקפת עולם", הוא מתעקש, "אף אחד לא רוצה להתפלל כשברקע נאום של שר, רב או איש ציבור. זה משבש את הפעילות בכותל".

  

בעקבות הפרסומים האחרונים בנושא מאשים הרב רבינוביץ' גורמים בסוכנות בכך שהם "עושים בכותל שימוש פסול לצרכים פוליטיים עם כל מיני טענות שקריות". עוד הוסיף: "אני לא רואה הבדל בינם לבין המוסלמים הקיצונים שהעלילו שישראל חופרת מתחתיו ופתחו במהומות. אלה מבעירים את הר הבית ואלה את הבית הפנימי שלנו".

  

הרב המקומי מדגיש כי הסטטוס קוו בכותל המערבי נשמר, ובהתאם לפסיקת בג"ץ תאפשרת גם תפילה משותפת לגברים ונשים - בקשת רובינזון הסמוכה. לדבריו, מאות אלפי המבקרים במקום בתקופת החגים מוכיחים כי כל אחד מרגיש שייכות אליו: "הוא מתנהל עם הסדרים עדינים ורגישות גדולה לכל השקפת עולם".

  

על אף טענותיו כלפי גורמים בסוכנות היהודית ציין רבינוביץ' כי הוא מקיים הידברות בעניין עם יו"ר הסוכנות נתן שרנסקי, ולהערכתו כבר בשעות הקרובות יגיעו הצדדים לסיכום לפיו בכל טקס החלק הקשור לתפילה בכותל והתכנים האחרים במקום סמוך.

 

גורם בסוכנות אישר ל-ynet כי אכן מתקיימים מגעים עם רב הכותל בניסיון למצוא מקום חלופי לקיום הטקסים, לאחר שהתברר ש"ברחבה עצמה זה היה די לא נוח".

 

מהסוכנות היהודית נמסר בתגובה לפניית ynet: "הסוכנות מקיימת מזה כשנה טקסי קבלת פנים לעולים החדשים בכותל המערבי, כדי לקשור את חוויית העלייה לישראל עם חוויית העלייה לאתר המקודש ביותר לעם היהודי. בכוונת הסוכנות היהודית להמשיך ולקיים את הטקס ליד הכותל המערבי, כשכל בני משפחות העולים – נשים, גברים וילדים – חווים בצוותא את המעמד המרגש".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רב הכותל
צילום: חיים צח
הכותל המערבי
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים