שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרשנים בטורקיה: לתקן הנזק ביחסים עם ישראל
  "הממשלה הטורקית מסובבת את הסכין", אמר הפובליציסט בורהאן איירי לעיתון הנפוץ "הורייט". על רקע המתיחות בין ירושלים לאנקרה, טען מדינאי טורקי: "הגזמנו עם התגובות שלנו". דיווח: כלי נשק נתפסו ברשות חוליית הטרור שנעצרה
  היחסים בין אנקרה לירושלים מידרדרים מיום ליום, אך לצד ההסתה בטלוויזיה המקומית נשמעים גם קולות אחרים בבירה הטורקית. העיתון הנפוץ "הורייט" פרסם אתמול (יום ה') קריאות של פובליציסטים ומדינאים ותיקים, לתקן את הנזק שנגרם ליחסים בין המדינות. במקביל, נחשפו פרטים נוספים על מעצר חוליית הטרור שהתכוונה לפגוע במטרות ישראליות במדינה.

   

  "הממשלה הטורקית מסובבת את הסכין. הם שולטים בערוץ TRT ובסדרה - ויכולים לעשות בה כרצונם", אמר הפובליציסט בורהאן איירי מהעיתון "אקשם", שהתייחס לדרמה שבה מופיעים חיילים צמאי דם יורים בילדים פלסטינים. לדבריו, "בטורקיה יש ממשלה אנטישמית". הוא סבור כי "התכניות הללו מטעות ומעצבות את דעת הקהל".

   

  לדעתו הצטרף גם שר החוץ לשעבר, אילטר טורקמן, שאמר כי קשה להאשים רק את תכניות הטלוויזיה. טורקמן סבור כי הבעיה נעוצה בכך ש-TRT, הערוץ שמשדר את הסדרה, הוא ערוץ ממשלתי. "הדבר נגע בנושאים רגישים עם ישראל", אמר. "יש לנקוט זהירות, כדי שלא לרמוז על דברים אנטישמיים. בכלליות, צריך להימנע מדברים שאפשר לתפוש אותם כגזעניים", אמר.

   

  לדבריו, "הסדרה יוצרת עצבנות בקרב האנשים, יש כבר מידה מסוימת של גזענות בטורקיה - ותכניות כאלה מלבות אותה". טורקמן הוסיף כי לדעתו טורקיה מסוגלת לשפר את היחסים עם ישראל. "הישראלים התנהגו בזהירות. הם לא הגיבו בצורה מוגזמת, וזה מראה כי אכפת להם מהיחסים עם טורקיה. אנחנו הגזמנו עם התגובות שלנו", אמר.

   

  מנגד, כותב הטורים בעיתון "אברנסל", צ'וודש גונרבויוק, טען כי "עד כמה שנראה מהסדרה, היא אינה מציירת תמונה מוגזמת של הצבא הישראלי או מפיצה שנאה". הוא הוסיף: "לא הייתי מודע לכך שיש בעיה להראות את הצבא הישראלי 'כאילו' הורג אזרחים מפשע - כי הוא אכן עושה זאת. הדבר לא מוצג רק בסדרות טלוויזיה, אלא גם בדיווחי החדשות".

   

  בישראל מתחו ביקורת על הסדרה וזימנו את ממלאת מקום
  השגריר הטורקי לשיחת נזיפה. ראש הממשלה ושר החוץ כינו אותה "הסתה" ונתניהו אף תמה לאן מועדות פניה של טורקיה. לדברי גונרבויוק, תגובת ישראל לא היתה מוצדקת, ולטענתו ירושלים מפעילה לחץ על מדינות אחרות. "מסע ההסברה שלהם, והחזרת השגריר הם חלק מהמאמץ הזה", אמר.

   

  במקביל למתיחות, עצרו אתמול כוחות הביטחון הטורקיים 32 חשודים במעורבות בארגון אל-קאעידה במבצע גדול ברחבי המדינה. על-פי הדיווח, העצורים התכוונו לפגוע במטרות של נאט"ו, ישראל וארה"ב ונעצרו בפשיטות שנערכו בו-זמנית בשמונה מחוזות. העיתון "הורייט" דיווח כי בפשיטה הוחרמו מסמכים, מחשבים ואף כלי נשק.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים