שתף קטע נבחר

סדרת דרמה בטורקיה: צה"ל יורה במכוון בילדים

ערוץ הטלוויזיה הממלכתי בטורקיה TRT1 העלה השבוע סדרת דרמה המתרחשת בעזה, על רקע מבצע "עופרת יצוקה". חיילי צה"ל מוצגים בה כצמאי דם, שיורים במכוון בילדים, ומעמידים פלסטינים בפני כיתת יורים. באחת הסצינות נראה שחקן בדמות חייל צה"ל דוחק ילדה לקיר ויורה בה למוות

מהיכן נובע מעיין השנאה לישראל בטורקיה? הסרטון הבא שבו תצפו כאן לראשונה עשוי לספק תשובה חלקית לשאלה הזו. מתברר כי ערוץ הטלוויזיה הממלכתי TRT1 העלה השבוע עונה חדשה של הסדרה "אייריליק" (הפרדה), ובה מוצג צה"ל כצבא רצחני וצמא דם. הסדרה מגוללת סיפור אהבה שמתרחש על רקע אירועי "עופרת יצוקה" בעזה, ובין היתר נראה בה חייל ישראלי יורה מטווח קצר ובכוונה תחילה בילדה פלסטינית תמימה (2 דקות מהתחלת הסרטון).

 

הסדרה משודרת בכל יום שלישי בערב בשעת צפיית שיא - 19:50. ערוץ TRT1, הוא מעין "ערוץ המשפחה" הטורקי, ונחשב לפופולרי ביותר. הוא זה שמשדר על פי רוב את הסדרות המובילות.

 

 

בפתח פרק שהועלה לאתר שיתוף הקבצים "יוטיוב", נראים פלסטינים מתעמתים עם כוחות צה"ל, כשחלקם חמושים בנשק חם, ואחרים באמצעי לחימה פשוטים בלבד כאבנים ורוגטקות. בתום הקרב עמם נראה חייל צה"ל חולף על פני גופתו של צעיר פלסטיני, ומנענע אותה באמצעות רגלו. מיד אחר כך נראית אמו יוצאת מביתה, מרימה את גופת בנה, ומייבבת בבכי.

  

בסצינה שלאחר מכן נראה חייל ישראלי חמוש דוחק ילדה פלסטינית קטנה לעבר קיר. היא מביטה בו, אך הוא, "ממוקד משימה", מכוון לעברה את המקלע, ואחרי שהיא מחייכת לעברו - יורה בחזהּ. היא צונחת ומתה שותתת דם, ולאחר מכן החייל עוזב את המקום.

  

סרטון הפתיחה של הסדרה מציג אף הוא תמונה חד-צדדית ומפלצתית של החיילים הישראלים. אחד מהם נראה בועט בפלסטיני, ואחרים נראים מכים אזרחים תמימים ללא סיבה וזורעים הרס. בין תמונות של טנקים, פיצוצים, ילדים שמשליכים אבנים והרוגים המוטלים מכל עבר, נראית לרגע גם תמונה שבה שורה של פלסטינים עומדת בפני כיתת יורים.

 

בתיאור הסדרה באתר האינטרנט, מסופר כי "היא מביאה למסך את הפצע המדמם של העולם המתרחש באדמות פלסטין. הסדרה מציגה את הטרגדיה בכל המימדים שלה. טרגדיה שמתרחשת במקום הכי מכאיב בעיניים לאורך דורות. הסדרה מביאה למסך את העם שחי באדמות פלסטין שנכבשו ב-1948". העונה החדשה מתמקדת בסיפורם של הנשים והילדים, "במרכז הסיפור נמצאת השאלה הפלסטינית, והמחשבה שהפתרון המוחלט לכל הבעיות הוא אהבה, רחמנות ושלום בעולם", נכתב באתר.


פלסטינים מול כיתת יורים ישראלית בסדרה הטורקית

 

כרוניקה של יחסים מדורדרים

ההידרדרות ביחסים בין טורקיה לישראל נמשכת זה כמה שנים, אך החריפה בעקבות מבצע "עופרת יצוקה" שניהל צה"ל בעזה בתחילת השנה. במהלך המבצע היה ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ממבקריה החריפים ביותר של ישראל, והוא אף נטש דיון בוועידת דאבוס בשוויץ בהשתתפות נשיא המדינה, שמעון פרס. משרד התובע הכללי בטורקיה אף פתח בשעתו בחקירה כדי לבדוק אם ההתרחשויות במבצע עונות על ההגדרה "רצח עם", אך דחה את הבקשה להעמיד לדין בכירים ישראלים.

 

בתחילת השבוע נודע כי טורקיה החליטה שלא לאפשר לישראל לקחת חלק בתרגיל אווירי משותף שאמורה הייתה לערוך עמה ועם צבאות ארה"ב ואיטליה. הודעת אנקרה סימנה את תחילתו של פרק עגום חדש ביחסים עם ירושלים. שלשום הודה שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטוגלו, כי הביטול בא על רקע פעולת ישראל בעזה, ואתמול האשים ראש הממשלה ארדואן את ישראל ב"ירי פצצות זרחן על ילדים חפים מפשע". בישראל ניסו להימנע מהתלהמויות כלפי אנקרה, אך אתמול כבר קרא השר סילבן שלום לטורקים להתעשת.

 

במקביל להתרחקות מישראל המלווה בטונים צורמים, הסתמנה אתמול התקרבות טורקית דווקא לשכנה מצפון, סוריה. השתיים חתמו על שורה של הסכמים להרחבת שיתוף הפעולה ביניהן, ולטענת דמשק, אף סיכמו על קיום תרגיל צבאי גדול משותף.

 

העוינות ההולכת וגוברת בטורקיה כלפי ישראל באה לידי ביטוי היטב לפני כשבוע וחצי, כשאלפים הפגינו ברחובות איסטנבול, הניפו דגלי פלסטין ותמונות של מסגד אל-אקצה, והעלו באש דגלי ישראל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חייל מכוון
לעבר ילדה תמימה
אמהות מבכות את מות ילדיהן
מומלצים