שתף קטע נבחר

פסק הלכה: "לא להפקיד צ'קים ביום שישי"

בנו של הרב עובדיה, הרב אברהם יוסף, מבהיר: "מסלקה מרכזית פועלת בבנקים ומטפלת בפעולות שבוצעו ביום שישי - רק בליל שבת". הפתרון: להשתדל להפקיד צ'ק עד יום חמישי

חשבתם לנצל את יום שישי החופשי לסידורים בבנק? תכננתם לקפוץ בחמישי אחרי העבודה לסניף הפתוח גם אחר הצהריים? פסק הלכה שפרסם רב העיר חולון, אברהם יוסף, קובע: ישנן פעולות בנקאיות האסורות לביצוע בסוף השבוע מכיוון שהן גורמות לחילול שבת. עם זאת הדגיש הפוסק - בנו של הרב עובדיה יוסף - כי בדיעבד מותר להשתמש בפדיון המחאות שהופקדו בימים אלה.

 

בתכנית השו"ת הפופולארית "שמור וזכור" המשודרת ברדיו קול-חי נשאל הרב יוסף בנושא. הוא הסביר כי בכל הבנקים פועלת מסלקה מרכזית שעובדת בעיקר בשעות הערב, בתום יום העסקים, ודואגת לפידיון ההמחאות שהופקדו במהלכו, ולפיכך פעולות שבוצעו ביום שישי מטופלות רק בליל שבת. "לצערנו הרב זה חילול שבת שנעשה על ידי יהודים העובדים שם", התריע הרב, "הם לא גויים, הם יהודים!".

 

בהתאם לכך פסק רבה של חולון כי "כל מי שיכול להימנע כבר ביום חמישי אחר הצהריים מלהפקיד או לבצע כל פעולה שהיא בחשבון הבנק - עושה דבר נכון, דבר נבון וראוי מאוד מאוד – וכל שכן ביום שישי". עוד הוסיף כי "גם ביום חמישי בבוקר לפעמים נשאר להם עודף והם משאירים את זה לליל שבת, אבל על פי הרוב זה ביום חמישי ... אבל לגבי ההפקדות ביום חמישי אחר הצהריים וביום שישי בבוקר - קרוב לוודאי שהפעולה תתבצע ביום שבת".

 

וכיצד ינהג מי ששגה וביצע פעולה בזמן האסור? "בדיעבד מותר יהיה לי ליהנות מזה ביום ראשון, כי אני לא עשיתי כל פעולה, כי בהפקדה שכבר אני כבר עשיתי במחשב בבנק הפעולה הזו לא גרמה לשום חילול שבת", הבהיר הרב יוסף. עם זאת הדגיש כי "בכל זאת, כדי שלא להכשיל אחרים, ראוי להימנע שלא לעשות שום פעולה ביום שישי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצ'קים מהחתונה? לא בסופ"ש
צילום: יהונתן צור
מומלצים