שתף קטע נבחר

פרס: גאה במסעי עם רבין, אך המלאכה לא תמה

צמרת השלטון מכונסת בהר הרצל, שם מתקיים טקס הזיכרון ה-14 לראש הממשלה שנרצח. נשיא המדינה: "גדולתו של יצחק הייתה בכנות מנהיגותו - במלחמה כבשלום. אין מחילה לרוצח, ואנו לא ניסוג משאיפת עמנו לשלום ברוח חזון הנביאים". נתניהו: "דרכנו צריכה להתבסס על דיון תרבותי והגון"

"גדולתו של יצחק הייתה בכנות מנהיגותו - במלחמה כבשלום". במלים אלה ספד אחר הצהריים (יום ה') נשיא המדינה שמעון פרס לראש הממשלה המנוח יצחק רבין, בטקס הזיכרון הממלכתי לרגל יום השנה ה-14 לרציחתו. "במלחמה, הדרך נהירה: עם מותקף ומאוים - מתלכד כאיש אחד ומתגונן. בשלום - הדרכים מתפצלות: עם שואף-שלום, נחלק בעמדותיו ומתגוון. יצחק נדרש לעמוד בשני המצבים: בליכוד העם במלחמה. ובהובלתו, מפולג בדעותיו, בנתיב השלום". 

 

"בשני המצבים הישיר יצחק מבט גלוי אל האמת", הוסיף פרס. "הוא לא חיפש יוקרה מזויפת. הוא לא הסתיר עובדות, הוא לא כיזב ולא התקפל. הוא ידע כי הניצחון הצבאי אינו תכלית המלחמה, אלא מנוף להשגת התכלית האמיתית. כלומר להופכו להישג של קבע, להמירו בשלום. יצחק השכיל להיות נחוש מבלי להיות יהיר. לשאת את גאון ישראל מבלי להיות גאוותן. לא להיכנע ללחץ חיצוני, ולא להתעלם מקריאת המפה החיצונית".

 

"יצחק ידע כי אין מלחמה ללא שפיכוּת-דמים, ואין שלום ללא הפסקת שפיכות-הדמים", הוסיף פרס, שהקדיש חלק ניכר מדבריו לדרך הפשרה המדינית שהתווה רבין בשנותיו האחרונות, במסגרת הסכמי אוסלו. "אני גאה במה שהשגנו בהנהגתו של יצחק, במסענו המשותף - אם כי המלאכה טרם הושלמה. אני גאה על המשא ומתן שנפתח ויצר עמדת רוב פלסטינית, שהכריזה על מעבר מטרור למדיניות. בלעדי זה כל הפלשתינאים היו חמאס".  

 

"גם מי שחלקו על דרכו של יצחק העריכו את מדיניותו. גם מתנגדיו הוקירו את אישיותו", סיכם פרס. "הטרגדיה של עמנו, היא שהמשיח בושש לבוא - והרוצח נחפז לרצוח. אין מחילה לרוצח, כבליו לא יוסרו והוא יהיה לדיראון עולם. ואנו לא ניסוג משאיפת עמנו כפי שביטא זאת יצחק: לשלום של ביטחון, לשלום של צדק, לשלום ברוח חזון הנביאים. הרי יצחק פתח שערים כבדים, ושערי הצדק החברתי ושערי השלום נשארו ויישארו פתוחים". 

 

אחריו נאם גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שאמר: "אינני מצפה שנסכים על הכול, יש לכולנו דעה עצמאית, ייחודית, שכל אחד מאיתנו מאמין שהיא הנכונה ביותר. זה טבעי. זכותו של כל אחד להיאבק בדרכי שלום על עמדתו. וכך זה בדיוק צריך להיות, זוהי הדמוקרטיה במיטבה. אבל אני מאמין שהדרך שלנו חייבת להיבנות על שכנוע הדדי ועל דיון תרבותי והגון. על הבנה שכל אחת מהדעות היא בעצם חלק מהפסיפס הייחודי שנקרא עם ישראל".

 

לפני הנאומים, הדליק הנכד מיכאל (מייקי) רבין את נר הזיכרון, והרב הראשי, תת-אלוף אביחי רונצקי, קרא את פרק ט"ז בתהילים. לאחר מכן קרא קדיש הבן יובל רבין.

 

סער: אין דעה פוליטית מעל החוק

לרגל יום השנה לרצח נערכים ברחבי הארץ אירועי זיכרון שונים. ב-17:00 תיפתח בכנסת ישיבה מיוחדת, שתועבר גם היא בשידור חי ב-ynet. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, יאמר בנאומו, כי הוא מבין כעת שרצח רבין "חילחל סוף סוף אל זרמי המעמקים של החברה והשפיע, סוף סוף, על כל חלקיה".

 

מוקדם יותר נערכה עצרת נוער ממלכתית באוניברסיטת תל-אביב, בהשתתפות שר החינוך גדעון סער. "אין דעה פוליטית שעומדת מעל החוק, שמתירה הפרת חוק ופגיעה בדמוקרטיה", אמר סער בעצרת. "אנו חיים בחברה עם הרבה אלימות אבל אסור שנתרגל לאלימות".  

 

"חיים בחברה עם הרבה אלימות". השר סער בעצרת (צילום: עופר עמרם)

 

אמש נפתחו אירועי הזיכרון בטקס הדלקת "נר יצחק" במשכן הנשיא, בהשתתפות בני משפחתו של יצחק רבין, תלמידים וחניכי תנועות הנוער. "אור מעשיו של יצחק, אהבתו ומסירותו לעמו מנעוריו ועד יומו האחרון, יאיר ולא יועם לעד", אמר הנשיא. 

 

במוצאי שבת תתקיים העצרת המרכזית בכיכר רבין בתל-אביב.

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הקליט השבוע נאום, שישודר לבאי העצרת - ובו יקרא להמשיך בדרכו של ראש הממשלה המנוח. בעצרת ינאמו הנשיא, שר הביטחון, אהוד ברק; שר החינוך, יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני; ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, ויו"ר מרכז רבין, דליה רבין.

  

אמש אמרה רבין: "לפני 14 שנה באותה כיכר הדגל שהונף היה 'כן לשלום לא לאלימות'. השנים עברו והחברה הישראלית עדיין מתמודדת עם אלימות קשה שלא התמודדנו איתה. דווקא בשבוע הזה ולאור האירועים האחרונים חשוב להגיע לכיכר ולהזכיר לכולם את הערכים עליהם הוא דיבר בעצרת ההיא ושלמענם הוא נילחם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות ערוץ 1
מייקי רבין מדליק נר זיכרון לזכר סבו
באדיבות ערוץ 1
"נר יצחק", אמש במשכן הנשיא
צילום: דודי ועקנין
מומלצים