שתף קטע נבחר

בשבוע הבא: שביתה כללית בחינוך הדתי

ועדת החינוך של הכנסת התכנסה לדיון מיוחד בנושא הקיצוץ החד בתקציב הישיבות והאולפנות. פורום החינוך הדתי הודיע: משביתים את הלימודים עד שיוחזרו 86 מיליון שקלים לתקציב. אורלב: "לא היו מקצצים כך לחרדים וערבים"

פורום החינוך הדתי הודיע כי ישבית החל מיום ראשון את הלימודים בכל מוסדות החינוך של הציונות הדתית - בהם ישיבות תיכוניות, אולפנות, ישיבות גבוהות וישיבות הסדר, זאת במחאה על קיצוץ של 86 מיליון ש"ח בתקציביהן. גם ועדת החינוך של הכנסת, שהתכנסה הבוקר (ב') לדיון מיוחד בנושא, הביעה תמיכה במהלך, בניסיון לפתור את המשבר. בכוונת הפורום לקיים הפגנת תלמידים בעת ישיבת הממשלה הקרובה בשבוע הבא.

  

עיקר טענות הפורום, הכולל רשתות חינוך כדוגמת מרכז ישיבות בני עקיבא, אמי"ת, צביה, אמונה ועוד, הן על גודל הקיצוץ – כ-90% מהתקציב, ועל תזמונו – חודש אוקטובר, לאחר תחילת שנת הלימודים. עוד נטען כי תקצוב המוסדות עדיין לא נכלל בגוף תקציב המדינה, זאת בניגוד לאמנה שחתם הליכוד עם נציגי הציונות הדתית ולהסכם הקואליציוני עם הבית היהודי.

 

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), אמר בישיבה כי אין תקדים לקיצוץ רחב כל כך בתקציב מערכת החינוך, וציין כי הוא משוכנע כי "לא היו מקצצים כך לערבים, לחרדים או לאתיופים". לדבריו, "כאשר הציונות הדתית היא הקרבן – הכל אפשרי: יכולים לעשות התנתקות ויכולים לקצץ תשעים אחוז. מטריד מאוד איך שזה עובר בשלוות נפש ואיש לא נסער".  

 

אורלב נזף בסגן ראש אגף התקציבים באוצר, רביב סובול, שאף שידע מראש על קיום הישיבה לא ידע לתת תשובות לטענות חברי הפורום שנכחו בה. הוא הביע אכזבה גם מיחס משרדי הממשלה השונים לוועדות בכנסת, לאחר שכמה מהם לא שלחו נציגים מטעמם לדיון, אף שהתבקשו. "מעכשיו זה לא רק עניינה של הציונות הדתית אלא של הכנסת", הדגיש היו"ר.

 

"משלמים עד 12 אלף שקל לשנה לילד"

ח"כ אורלב אמר ל-ynet כי הוא מעריך שאל המאבק יצטרפו בקרוב ארגוני ההורים והמורים ורבני הציונות הדתית. הוא הזהיר כי "בסוף מי שייאלצו לשלם את המחיר הם הורי התלמידים, שכבר היום משלמים 8,000-12,000 שקל בשנה לכל ילד ו-15,000-20,000 במוסד פנמייתי.

  

ח"כ דני דנון (ליכוד) אמר גם הוא כי אין מדובר בנושא סקטוריאלי. הוא הדגיש כי הוא עצמו אינו חובש כיפה, אך "הסוגיה צריכה להעסיק את כל מי שהציונות חשובה לו".

  

בחלקה הראשון של הישיבה הופיעו נציגי הגופים השונים החברים בפורום החינוך הדתי, והציגו את המצוקה בה הם נמצאים, שלטענתם מאיימת על קיומם ועל קיומה של ישראל כמדינה יהודית. איתן חבני, תלמיד ישיבת ההסדר נתיב-טפחות, סיפר על ארגון "מעגלים" הפועל בתיכונים הדתיים, שהכניס בו מוטיבציה לשירות צבאי משמעותי, בעוד "התכנון המקורי היה לכמה שיותר בית וכמה שפחות צבא".  

 

"הם שינו לי את החיים", אמר, "אחי התאום, למשל, הגיע למקום אחר לגמרי ממני". היום, כבוגר יחידה קרבית, בעל משפחה, אברך כולל ובעצמו מדריך ב"מעגלים", מביע חבני חשש להמשך תפקוד הארגון נוכח הקיצוץ החד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלב. "קיצוץ חסר תקדים"
צילום: גיל יוחנן
ממלכתי דתי. ארכיון
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים